Színház az udvarhelyi iskolákban: Új szintre lép a SzinT
Folytatódik és bővül a Tomcsa Sándor Színház színházi nevelési programja, a SzinT: együttműködésre léptek a kolozsvári Váróterem Projekttel, illetve a budapesti Nyitott Kör elnevezésű módszertani műhellyel. Tavasszal saját osztálytermi előadással jelentkezik a székelyudvarhelyi társulat.
Lukács Emőke, Fincziski Andrea és Dunkler Réka. A fiatalokhoz is szól a színház
Az Udvarhely Bábműhely és a Váróterem Projekt partnerségének gyümölcseként ezen a héten, január 27–30. között öt iskola közel hétszáz diákja láthatja a független kolozsvári színházi társulat évek óta nagy sikerrel játszott osztálytermi előadását, a Bánk bán? Jelen! című produkciót.
Kolozsvári kapcsolat
Az együttműködés Lukács Emőkének, a bábműhely vezetőjének köszönhető, aki elmondta, ezúttal főleg a szakközépiskolák tanulóit szólítják meg. Az osztálytermi előadás Katona József 19. században megírt művét a mai fiatalok érdeklődéséhez viszi közelebb. Február végén pedig a székelyudvarhelyiek mennek Kolozsvárra, ahol a Béka-királykisasszony című ifjúsági előadást, valamint a Rengeteg Ábel és Kürtős Kata kalandjai című vásári bábjátékot fogják játszani.
Fagyi is lesz
Ugyancsak jövő hónapban indul újra a SzinT előadás-előkészítő és -feltáró programsorozata. Elsőként a Béka-királykisasszony kapcsán ösztönzik a diákokat az önálló értelmezések meghozatalára, azáltal, hogy kiscsoportos beszélgetések során körbejárják a darab által felvetett témákat, véleményeket, kérdéseket – mondta el Fincziski Andrea színművész, a színházi nevelési program kezdeményezője. A beszélgetéseket Bekő Fóri Zenkő színművésszel és Varga Andrea pszichológussal közösen vezetik. A továbbiakban az évad repertoárjában szereplő Fagyi, Miro Gavran kortárs horvát drámaíró anya-lánya kapcsolatot boncolgató drámája is terítékre kerül.
Budapesti kapcsolat
Mint elhangzott, a kimondottan kamaszoknak szóló előadás fehér folt a hazai magyar színházak kínálatában. Ezen szeretne változtatni a Tomcsa Sándor Színház, és a színházi nevelési program vezetői kapcsolatba léptek a budapesti Nyitott Kör elnevezésű módszertani műhellyel, amely nagy tapasztalattal rendelkezik a fiatalok színházi nevelése terén. Az anyaországi szakemberek tavaly novemberben már jártak Székelyudvarhelyen, amikor iskolákban tartottak előadásokat, a SzinT-ben részt vállaló színészeknek pedig műhelygyakorlatot. Mint Fincziski Andrea elmondta: a hazai szinten egyedülálló kezdeményezés második felvonásaként a színészek február elején Budapestre utaznak újabb képzésre, ahol az osztálytermi előadások készítésének műhelytitkaiba kapnak beavatást. A szakmai együttműködés eredményeképp várhatóan májusra megszületik az udvarhelyi társulat első színházi nevelési osztálytermi előadása. Todd Strasser A hullám című regénye alapján korunk egyik aktuális témáját vinnék közelebb a fiatalokhoz: mi a különbség a tömeg és a közösség között, hogyan szippant(hat) be a tömegpszichózis. Az osztálytermi előadást még ebben az évadban és ebben a tanévben kezdik el játszani, majd ősszel budapesti iskolákban is bemutatják.
Asztalos Ágnes