Számvetés száz év után
A csíkrákosi Cserei Mihály Általános Iskolában az iskola építésének századik évfordulója alkalmából ma emlékünnepséget tartanak. Akkoriban olyan esztendő is volt, amikor 190 gyerek született Csíkrákoson. Most óvodától nyolcadik osztályig 190 tanuló tanul a faluban.
[caption id="attachment_40158" align="aligncenter" width="1400"] Fa tolltartótól palatábláig sok mindent adományoztak Fotó: László Róbert[/caption]
Az állami népiskolát 1909-ben szervezték meg Csíkrákoson, amely részben bérelt tantermekben működött, majd 1912-ben engedélyezte a vallás és közoktatásügyi miniszter az állami elemi iskola építését. Az építkezés egyes adatok szerint 1914-ben kezdődött és 1916-ban vehették használatba az épületet a helybéli iskolások. Az új iskola felépítésében jelentős szerepet tulajdonítanak Császár Nándor segéd-tanfelügyelőnek, illetve Császár Lászlónak, akinek családja a területet adományozta iskolaépítés céljára.
– Göröcsfalván volt az anyaiskola a század elején – magyarázta Pálosi Veronika igazgatónő. – 120-130 gyereket kellett bezsúfolni egy osztályba, egy-két tanító keze alatt és olyan is volt, hogy 190 gyerek született egy évben. Végül Császár Nándor közbenjárására két év alatt elkészült az az épület, amit mi most már tíz éve, hogy renoválunk… Úgy tudom, hogy egy időben bentlakást is működtettek, szállást, étkeztetést biztosítottak és délutáni oktatás is zajlott, faültetés, fametszést, méhészkedést tanítottak, a lányoknak pedig főzést, varrást, gyakorlati tevékenységeket.
Tavasszal az iskola vezetősége gyűjtést indított egy iskolatörténeti kiállítás létrehozására. A tárlatot ottjártunkkor már részben láthattuk az egyik új osztályteremben. Fa tolltartótól palatábláig, fából készült iskolatáskától, könyvekig számos tárggyal gyarapították az adományozók a gyűjteményt. Mutatta az igazgató, hogy régi tablók is előkerültek a pincelejáratból, s a kommunizmus idejéből is sok szemléltető anyagot őriznek, ami most már érdekes lehet. Az iskola volt növendékei közül nagyon sokan levélben, e-mailben küldték el jókívánságaikat, elsősorban külföldről, és sokan emlegették nosztalgiával az öreg cserefát, amely alatt az udvarban a nagyobb iskolai rendezvények zajlottak. A Bethlen Gábor Alap támogatásával egy kiadvány is megjelenik az ünnepi alkalomra.
Az intézményvezető elmondta, hogy az ünnepséget egyrészt a közös emlékezés miatt tartja fontosnak, éppen ezért hívták meg a még életben lévő volt iskolaigazgatókat, Császár Vilmost és Császár Tibort, illetve az iskola volt pedagógusait, mintegy ötven személyt az ünnepségre.
– A visszaemlékezés mellett fontos, hogy erőt merítsünk elődeink példájából, akik a háborús időkben, nehéz körülmények között felépítették két év alatt az iskolát – magyarázta Pálosi Veronika –, majd a második világháborúban istállóvá züllesztett épületet gyorsan helyre tudták hozni, és már ősszel működhetett. Gondolom, sokunknak bátorítást adhat a múlt a továbbiakhoz, hiszen elég nehéz időket élünk most is, amikor sokszor el is veszik a gyermek a sok papírmunka mögött…
Az iskola felújítása most már befejezéshez közeledik. Az épület két tanteremmel bővült (az egyik felavatás előtt már be is ázott, így az építők ismét dolgoznak a tetőzeten). Az intézményben 190 gyermek tanul óvodától nyolcadik osztályig három épületben: a központi épületen kívül az újonnan felújított göröcsfalvi iskolában két osztály, a 2008-ban átadott óvodaépületben két csoport kapott helyet. A gyerekekkel összesen húsz pedagógus foglalkozik, köztük három óvónő és öt tanító. A tanárok egy része csak félállásban tanít Rákoson, mert kevés az óraszám az iskolában.
– Van napközi, de nem tudtunk dadát alkalmazni, és egyelőre takarítónőnk sincs. Van egy karbantartónk, aki egyben a kazánfűtést is biztosítja, de a takarítást az ősz óta a tanárok, a könyvelő, a titkárnő végzi. Meghirdettünk egy félnormás állást, jelentkeztek néhányan, de mikor megtudták, hogy 450 lejt kapnának, visszaléptek. A polgármesterrel együtt is többször jártunk a főtanfelügyelőhöz, ígéretet kaptunk, de ennyi. Tarthatatlan a helyzet. Göröcsfalván egy negyedállás lenne, de oda sem kaptunk embert.
Az igazgatónő elmondta, a pénteki ünnepségre az iskola pedagógusai mellett a volt tanítványokat is várják.
[box type="shadow" ]A közösség hétvégéje Csíkrákoson
Péntek: 8.30 Koszorúzás az elhunyt tanítók, tanárok sírjánál. 9.00 Szentmise a templomban. 10.00 Ünnepi műsor a csíkrákosi kultúrotthonban. 12.00 Az iskola és az iskolamúzeum megtekintése. Szombaton adventi koszorú készítés lesz a csíkrákosi kultúrotthonban. Vasárnap Adventi ráhangolódás címmel 14.30-tól a Csíkrákosi egyházi kórus lép fel, 15 órától Csapai Árpád egyetemi lelkész tart előadást, 16 órától az Amabile Duo adventi hangversenyét hallhatják az érdeklődők. [/box]
Daczó Katalin