Románból egy diákot kizártak
Egy diákot kizártak tegnap a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskolában kialakított vizsgaközpontból a román írásbeli érettségiről. A csíkszeredai Sapientia egyetem docense szerint, aki részt vett a fiatalok érettségire való felkészítésében, a közepes és jó tanulóknak nem okozhatott különösebb nehézséget az írásbeli román tétel.
[caption id="attachment_31757" align="aligncenter" width="620"] Vizsga után. Szigorú biztonsági feltételek mellett kezdődött az írásbeli Fotó: László Róbert[/caption]
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség adatai szerint 2244 tanuló iratkozott be a román írásbeli érettségire, ebből 2166-an jelentek meg tegnap a megyében kialakított vizsgaközpontokban, hogy kézhez kapják és megoldják tételeiket, egy tanulót pedig kizártak a vizsgáról, mert a vizsgaszabályzattal ellentétben magával vitte a terembe a telefonját. A vizsgaszabályzat azt mondja, függetlenül attól, hogy használta-e vagy sem valaki a magával vitt vagy kapott segédeszközt, amennyiben megtalálják azt az illetőnél, kizárják az érettségiről.
Az írásbeli tételben mind a humán, mind a reál szakos tanulók egy-egy drámának a részletét kellett elemezzék, majd érvelő szöveget írjanak, végül kisesszében egy szabadon választható regény szereplőjét jellemezniük kellett.
Lapunk Tódor Erika-Mária egyetemi docenst, a csíkszeredai Sapientia egyetem által elindított ingyenes érettségi felkészítők román szakos tanárját kérte meg arra, hogy értékelje a román írásbeli tételeket.
– Azok a tanulók, akik hozzánk jártak felkészítőre, még akkor is megszerezhették az átmenő jegyet a román írásbelin, ha gyengébb a nyelvtudásuk, hiszen a kézhez kapott tételsorokban az elvárásoknak megfelelő, a felkészítők alkalmával begyakorolt, hozzáférhető feladatokkal találkoztak – mondta.
Az egyetemi docens pozitívan értékelte a minisztérium által összeállított román tételek esetében, hogy mind a kettes, mind a hármas feladatoknál több választási lehetőséget biztosítottak a vizsgázóknak.
– A magyar anyanyelvű diákok esetében természetesen nagyobb a hibaszázalék esélye a szinonimák megadásánál és a sajátos kifejezések értelmezésénél, mint ahogyan külön pontozzák a feladatok esetében a nyelvhelyességet, ami ismételten sajátos helyzetet teremt a magyar ajkú diákoknál – tette hozzá.
A csíkszeredai Sapientia egyetem most már több éve biztosít ingyenes érettségi felkészítőket a térségben vizsgázó diákoknak, idén hozzávetőlegesen 150–200 fiatal használta ki ezt a lehetőséget, Tódor Erika-Mária szerint számukra sem az első, sem a második feladatok nem okozhattak meglepetést, hiszen ezeket gyakorolták, ezekhez kaptak megoldási kulcsokat, struktúrákat.
Ma anyanyelvből vizsgáznak a tizenkettedikesek, az eredményeket pedig július 12-én függesztik ki, ugyanezen a napon lehet majd fellebbezni, a végső jegyek pedig július 16-án lesznek nyilvánosak.
Pál Bíborka