RibON ribizliborverseny: meglátni a nehézségekben a lehetőségeket
A RibON natúr szövetkezet 2022-ben elsőként rendezte meg a RibON ribizliborversenyt Erdélyben, Csíkmadarason. A verseny elsődleges célja a ribizliborok népszerűsítése volt. Az V. Kertészeti és Szakmai Napok és Konferencia záróprogramjaként ünnepélyesen kihirdették a ribizliborverseny győzteseit is.
Idén immár ötödik alkalommal szervezi meg a kertészeti szakmai napokat a csíkmadarasi Garden Proiect Kft. Az V. Kertészeti Szakmai Napok és Konferencia sok újdonságot hozott: elsőként rendezték meg a RibON ribizliborversenyt. János Ferdinánd kertészmérnök, a cég vezetője ünnepi beszédében megköszönte mindenkinek a közreműködést és a színvonalas ribizliborok felhozatalát. Az öttagú szakmai zsűri elnöke, János András Előd – aki a pálinkafőző versenyekről is ismert – elmondta: a legigazságosabban próbáltak dönteni, amit a megfelelő elbírálási szabályzat biztosított. A további zsűritagok: dr. Sikó János, Bálint Lajos, Oltean Éva, Oltean István, Penu Tibor Szilárd voltak.
– Az első egyeztetések során úgy véltük, ha legalább ötven minta bejön, boldogok leszünk. Ezt a számot jóval túlteljesítettük, és 84 minta került elbírálásra. Nagy meglepetésünkre ebből 59-et tudtunk értékelni. Egész szép eredmények születtek, de a legfontosabb az volt, hogy mindenki, aki benevezett erre a versenyre, kapjon egy szakmai értékelést. Mindenkinek személyre szabottan megfogalmaztunk egy visszajelzést, írásban – vélekedett a szakember.
A továbbiakban dr. Sikó János, a zsűri másik tagja ismertette a pontozás szempontjait és osztotta meg gondolatait.
– Az előítéleteket félre kellett tenni ma. A ribizlibor nagy kihívás volt, megköszönöm a csapatnak, János Ferdinándnak is, hogy meglátták a nehézségekben a lehetőségeket. Mentorunk azt mondta, a ribizlibor is bor, ezt így kell kezelni. Bárki, aki bort kóstol, iszik, készít, tudja, hogy a bornak életútja van. Van fiatalsága, felnőttkora, öregkora és halála. A ribizlibor nagyon intenzív, emiatt az élete rövid, de annál élménydúsabb. Segítségünkre volt ez a pontozási rendszer, ahogy munkatársam fogalmazott, eddig a szőlőborban kerestük a gyümölcsöt, most a ribizliborban fogjuk keresni a bort – fogalmazott dr. Sikó János.
Hozzátette: a legfontosabb szempontok a minőségi besoroláshoz a zamat, szín, intenzitás, évjárat, tisztaság és összetétel voltak. Minden versenyen előfordul, hogy vannak hibás tételek, de nem magas a szám, amelyben nem sikerült pontot osztani. Hibás tételnek számított például az ecetes, penészes íz. A gyengébb minőségű dugók miatt is több bor „elromlott”, így ezeket sajnos ki kellett zárni.
Az esemény végén az egybegyűlteknek lehetőségük volt megkóstolni a díjnyertes borokat.
A díjazottak közül az aranyérmesek: Koronka Illa, Báthori Zsolt, Antal István, Demeter Róbert, Varga Ferencz, Molnos Erzsébet, Székely László, Bálint Etelka, Köllő Csaba István, Lőrincz Attila, Csillag Hajnal, Gidró Róbert, Kelemen Béla, Donna Divina. A különdíjasok között a legjobb női versenyző Molnos Erzsébet, a vegyes Champion díjat Gidró Róbert kapta, a Tiszta fekete ribizli kategóriában pedig első helyezett Donna Divina, második Kelemen Béla, a harmadik pedig Csillag Hajnal.
Adorján Zsófia