Rendszerezik az uszodai úszásoktatást
A Csíki Csobbanó kihasználtságának hatékonyabbá tételét célozza az a szabályzattervezet, amelyet Ábrahám Előd-Lajos városi tanácsos ma nyújt be javaslatként a város jegyzőjének. A javaslat figyelembe veszi az eddigi visszajelzéseket és felméréseket, és az úszásoktatás rendszerezésével kívánja átláthatóbbá, hozzáférhetőbbé tenni az uszodahasználatot.
[caption id="attachment_48475" align="aligncenter" width="1000"] Gyerekek az uszodában. Oktatás igények alapján Fotó: László F. Csaba[/caption]
A Csíki Csobbanó a 2013-as megnyitása óta egyre nagyobb arányban fedezi a költségeit saját bevételeiből, látogatóinak száma is emelkedik, a valós és a lehetséges kihasználtsága között azonban jelentős a különbség. Többen használhatnák, mint amennyien megteszik, és az uszodai oktatás rendszeresítésével ez megoldható lenne. Ábrahám Előd-Lajos városi tanácsos sporttanácsadóként, cselgáncs- és úszóedzőként is zászlajára tűzte Csíkszereda sportéletének rendszeresítését, és két éve végez részletes felméréseket. Trandafir Norbert, a Csíkszeredai VSK úszó szakosztálya edzőjének nemzetközi tapasztalatai, valamint a vele kapcsolatot tartó országos szakszövetség javaslatai mellett ezen kutatások eredményei, továbbá az uszoda működtetőinek és az úszásoktatóknak meglátásai, valamint az uszodahasználók észrevételei is visszaköszönnek a sportlétesítmény új belső szabályzatából, amelynek tervezetét ma nyújtja be tanácsosi javaslatként Ábrahám Előd-Lajos.
– Csíkszeredában 72 sportolási helyszínen több mint 70 féle mozgásformát űznek. A felmérések alapján az úszás a legkedveltebb, leginkább igényelt három sportág között található, ráadásul a legtöbb szülő erre a sportolási formára buzdítja a gyermekeit – nyilatkozta Ábrahám Előd-Lajos. – Elmondható, hogy nagy az igény az uszodára, és az is kijelenthető, hogy ha a kihasználtságot sikerül optimalizálni, akkor többen úszhatnának.
A szabályzattervezet az edzésprogramot, az úszás-kori programot és a közösségi úszást akarja összehangolni, a leglényegesebb változtatás pedig az oktatási vonalon történhet.
– A szakmai vélemények és a felhasználói igények alapján rögzítettük a szabályzatban a sávbérlés lehetőségét. Ebből kiindulva a két-két szélső sávon 14–14 kezdő úszóval foglalkozhatnak az oktatók, a középhaladóknak bérelt sávon 10-en, a haladókén 6–8-an, a profik sávján pedig 2–4-en úszhatnának, ha a szabályzat véglegessé válik. A tanulók így kevesebb sávot használnának, több hely maradna a többi úszónak – fejtette ki a városi tanácsos, aki ugyanakkor azt is várja ettől, hogy az uszodai közönség tegyen különbséget a sávbérlés és a belépő jeggyel való úszás között. Több olyan panaszról is tudnak ugyanis, hogy egyes uszodahasználók a belépő jegy fejében saját sávot igényeltek volna.
A sávbérlés lehetősége mellett igényekhez szabott bérlettípusokat is kilátásba helyez a szabályzat-tervezet (például a babaúsztatás bővítését), továbbá diákjeggyel is bővülhetne belépőcsomag.
Ábrahám Előd-Lajos szerint a tervezetet a napokban kifüggesztik az uszodában, és 30 munkanap áll a létesítményt használók rendelkezésére azért, hogy észrevételeikkel segítsék a minél észszerűbb végleges szabályzat kialakítását.
Kovács Hont Imre