Passzív a Hargita megyei lakosság
Az elburjánzott korrupció visszaszorításának egyik szilárd pillére a lakosság aktív szerepvállalása, ennek érdekében felvilágosító kampányt folytat országszerte a Pro Democratia Egyesület német alapítványi támogatással és belügyminisztériumi szervek részvételével. Csíkszeredában ma „gyakorlatban” is bemutatják a korrupció labirintusát az érdeklődőknek.
[caption id="attachment_36395" align="aligncenter" width="1400"] Kerekasztal-beszélgetés a korrupcióról. Bevonnák a lakosságot Fotó: László Róbert[/caption]
A Pro Democratia Egyesület évek óta dolgozik együtt a korrupció megelőzésén fáradozó németországi Hanns Seidel Alapítvánnyal, ugyanakkor szoros szakmai kapcsolatot ápol a belügyminisztérium kötelékébe tartozó Országos Korrupcióellenes Igazgatósággal. A hármas együttműködés eredményeként, az igazgatóság és az egyesület szervezésében idén hét városba látogatnak el A korrupció megelőzése – út a feddhetetlenség felé című tematikus kerekasztal-beszélgetéssel, illetve tartanak gyakorlati bemutatót a lakosság bevonásával. Erdélyben három város érintett: Csíkszereda mellett Zilah és Arad.
Nem állunk a helyzet magaslatán
Jean Andrei Adrian, Hargita megyei prefektusa köszöntőbeszédében kiemelte: Romániában a politikai korrupció megfertőzte a közigazgatást, és az igazságszolgáltatásba vetett bizalom még idén is csökkenő tendenciát mutatott.
– A következő időszakban minél több forrást kell biztosítanunk a korrupció megelőzésére, pozitív példát kell mutatnunk a következő nemzedékeknek. Rendkívül fontos a depolitizálás, a bürokrácia csökkentése, az átláthatóság biztosítása, valamint a nevelés – fogalmazott a prefektus.
Lucia Airinei főügyész sajnálattal tudatta, hogy a megye lakossága a korrupció megelőzését tekintve nagyon passzív. Megállapítását Mitică Borșa, a Hargita Megyei Korrupcióellenes Szolgálat vezetője is alátámasztotta: idén mindeddig egyetlen lakossági bejelentést sem iktattak, azaz senki sem jelentett korrupciós esetet. A főügyész továbbá megjegyezte: mindössze két korrupciós pert sikerült lezárni idén a megyében.
Azt is érinti, aki nem korrupt
Titov Gherghe, az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság megelőzési osztályának a vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a korrupció a társadalom minden rétegére közvetlenül hat, illetve súlyos hiba a közintézmények alkalmazottait korruptnak bélyegezni, miközben felmérések igazolják, hogy intézményes szintű korrupció nem létezik, csupán az ott dolgozó korrupt személyek keltik ezt a látszatot.
– A megelőzés több pilléren nyugvó törekvés. Egyik pillér a nevelés: az iskolákban, a munkahelyeken történő felvilágosítások. Másik pillér a tudatosító kampányok folyamata. Ugyancsak fontos elem a közvélemény-kutatások végzése és a tanulmányok írása, illetve a közintézményekkel való kapcsolattarás – sorolta Titov Gherghe. Több példával is szemléltette a korrupció megelőzését. Egyik leglátványosabb előrelépés a hajtási jogosítványok megszerzése terén könyvelhető el: az elméleti vizsga ma már számítógépen történik, így visszaszorították a megvesztegetés lehetőségét, a közeljövőben pedig azt szeretnék elérni, hogy a gyakorlati vizsgák idejére kép- és hangrögzítő kamerával szereljék fel a járműveket.
Átjutunk a labirintuson?
A lakosság számára a mai figyelemfelkeltő akció lehet csalogató, a szervezők magyar nyelvű tájékoztató anyagokkal és magyar nyelvet beszélő szervezőtársakkal is készültek. Iskolások segítségével ma reggel a megyeháza oszlopcsarnokánál megépül a Korrupcióellenesség labirintusa: az információs pannókból álló labirintuson „átvergődhetnek” az érdeklődők, akiket hasznos tanácsokkal is ellátnak a szervezők. A labirintus 11 órakor nyílik, és az érdeklődők számától függően meghatározatlan ideig várja a lakosságot.
A Pro Democratia Egyesület projektmenedzsere, Iuliana Iliescu megjegyezte: örvendetes, hogy a térségünkben tudatában van a lakosság a korrupciós folyamatoknak, mert vannak Romániában olyan régiók is, ahol az emberek egyszerűen nem fogják fel a jelenséget.
Hargita megye lakosai egyébként a 0800–806806 ingyenesen hívható telefonszámon, a harghita.dga@mai.gov.ro e-mail-címen, vagy a 0266–310280-as telefonszámon jelenthetik a korrupciógyanús eseteket.
Kovács Hont Imre