Őrzők a végeken gyermekantológia
Az Őrzők a végeken című gyermekantológia tizedik kötetét adta ki idén a Nagy Imre Általános Iskola. Az idei kiadványba a szerkesztők az előző évek szerzőinek az írásaiból is válogattak, az illusztrációk az I. és II. osztályos tanulók munkái. A kötet címlapján ugyanazt a Nagy Imre-reprodukciót láthatjuk, mint előző években, de a háttérszín a szivárványt juttatja eszünkbe.
Bedő Aranka magyar szakos tanár szerint az első gyermekantológia elkészítésének az ötlete egy szombathelyi József Attila Mese-, Vers- és Prózaíró versenyhez köthető, ahol tizenegy évvel ezelőtt díjat nyert a Nagy Imre Általános Iskola egyik diákja. A díjkiosztóra diák és tanár együtt utazott el, Bedő Aranka itt leste el az antológia kiadásának minden fortélyát, hazatérve aztán az első évben csak a saját tanintézményükben, később megyeszinten hirdették meg a vers- és prózaíró pályázatot.
– Mivel azóta a szombathelyiekkel testvériskolai kapcsolatot létesítettünk, őket is felkértük pályázni. A pályázat kiírása a tanfelügyelőség és a mi iskolánk honlapján történik tanévkezdés után nem sokkal. Januárig általában 400 jeligés pályamunka (papír alapú és újabban elektronikus) érkezik be hozzánk, de volt olyan év is, hogy több mint 600-an küldték el nekünk írásaikat. A kötetbe válogatásról és a díjazásról a Nagy Imre iskola mindenkori magyartanárai döntenek. Mikor már a kötet szerkesztése történik, csak akkor bontunk jeligét, tehát a szerző kiléte csak az egybeszerkesztés után derül ki – részletezte Benkő Aranka.
A szerzők idén is írtak verset, mesét és novellát alsó és felső tagozatos kategóriában is, évente körülbelül 85–125 írás került be a kötetbe, az új kiadványt június 9-én mutatták be a Nagy Imre Általános Iskolába tornatermében. A magyartanár szerint a felső tagozatosok már felhívás nélkül is írnak szövegeket, általában több a vers, de akad mese is szép számmal, nyilván, legkevesebb novellából szokott érkezni. A kötet kiadását általában pályázati pénzből oldják meg, az elmúlt évek kiadványai megtalálhatók az iskolai és megyei könyvtárban.
– A kötettel való munka féléves lekötöttséget jelent, sok időt és odafigyelést igényel. Ezért (is) döntöttem úgy, hogy ez volt az utolsó, viszont a magyar szakos tanfelügyelő is biztat a folytatásra. Egyelőre nagyon megértem a vakációra, nem tervezek jövőre – mondta Bedő Aranka.
Az iskola és a könyv szerkesztői köszönetüket fejezik ki Csíkszereda Megyei Jogú Város Önkormányzatának és Polgármesteri Hivatalának, a Hargita Megyei Tanfelügyelőségnek, akik támogatták a gyönyörű kötet megjelenését. További támogatóik voltak a Nagy12Imre Egyesület és a Nagy Imre Általános Iskola Szülőbizottsága.
Pál Bíborka