Nyugtalanság az előzetes egyeztetések szűkkörűsége miatt
A párbeszéd hiánya kényelmetlenné tette, megnehezítette a csíkszeredai kulturális intézmények átszervezését. A Ráduly Róbert Kálmán polgármester által kezdeményezett és pénteken tanácshatározatokban elfogadott intézkedéssel szemben a színház, a néptáncegyüttes és a múzeum csendes tiltakozásban fejezte ki nemtetszését, a városvezetés pedig az állások és bérek megmaradásával nyugtatta az érintetteket. Ráduly szerint menedzsmentprobléma vezetett a feszült helyzethez.
[caption id="attachment_59133" align="aligncenter" width="1000"] Ráduly Róbert Kálmán az átszervezésben érintettek körében fejti ki álláspontját. Valahol félrecsúszott a kommunikáció Fotó: Kovács Hont Imre[/caption]
Ráduly Róbert Kálmán már az október eleji Kallós Zoltán-kiállításon kijelentette, hogy költséghatékonysági és menedzselési szempontok alapján a kulturális intézmények átszervezésére készül. Az intézkedés a városháza által fenntartott Csíki Játékszín, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, valamint a Csíki Székely Múzeum alkalmazottait érinti, akiknek több mint 50 fős csapata a városi tanács pénteki ülésén is megjelent. Ezen a tanácsülésen döntöttek a városvezetés elképzeléséről.
Későre szembesültek
A feszültség érezhető volt a városháza gyűléstermében: színészek, táncosok, muzeológusok „hada” töltötte meg a termet. Képviselőik felszólalása után a további szót kérőknek csak vonakodva adták meg a hozzászólás lehetőségét, az elmondottak alapján pedig az derült ki, hogy kompromisszumos, de gyors megoldáshoz jutottak a felek, viszont az alkalmazottak részletes tájékoztatása nélkül. Még egyes városi tanácsosok sem érezték kellően felkészültnek magukat, az EMNP-sek halasztást is kértek emiatt, de hiába.
– Valószínű, hogy a városháza szemszögéből indokoltak ezek az intézkedések. Amennyiben viszont kiderül, hogy ebben a formában gyengülünk, kérjük, tegyék lehetővé, hogy módosíthassanak. Ha kevesebb lesz a költségkeret és kevesebb lesz az emberünk, gyengülni fogunk – mondta András Mihály, a néptáncegyüttes vezetője.
– A 2017-es változásokra a polgármesteri hivatalnak racionális válaszokat kellett adnia. Hosszú utat jártunk be, egyeztettünk, az aggályaim viszont azok, hogy a tárgyalások sebessége túl gyors volt, hiányoztak a tiszta „lepapírozások”. De az eredetihez képest sok minden formálódott, érezhető a kompromisszum – fogalmazott Gyarmati Zsolt, a múzeum igazgatója.
A színi társulat vezetője, Parászka Miklós nevében Kosztándi Zsolt színművész fejtette ki aggodalmait.
– A csendes hallgatásunk kulturális figyelemfelkeltés. Néhány évvel ezelőtt 45 főre csökkentették a létszámunkat, ennél kevesebb fővel nem működhet az intézmény – mondta a kisegítő személyzetért aggódó Kosztándi.
– Nyugtalanságnak nevezném ezt az érzést, mert érintettjei vagyunk valaminek, amiről nem tudjuk, hogy micsoda. Nagyobb léptékű változások is követhetik a mait – fejtette ki aggodalmát Túros Eszter művészettörténész, a múzeum alkalmazottja.
Menedzsmentprobléma
Ráduly Róbert Kálmán polgármester csatlakozott a korábban felszólaló Füleki Zoltán alpolgármesterhez, aki hangsúlyozta: a bérek nem módosulnak. Továbbá három célkitűzést fogalmazott meg: egyrészt a szóban forgó intézmények összehangolását – például jegyeladásban –, másrészt városházi rendezvényszervező csapat létrehozását, harmadrészt a kulturális, vallási és oktatási célokat szolgáló városi ingatlanok állagkérdésének menedzsmentjét ellátó csapat létrehozását. Ezekhez nagyban hozzájárul az átszervezés, és hangsúlyozta, hogy ettől a mecénás kedv serkentését is elvárja.
– A menedzserek és a csapataik között nem rendszeres és részletes a tájékoztatás. Nekünk ezekről még többet kell beszélnünk – jegyezte meg Ráduly. Rámutatott: a városháza tisztségeinek korlátozott száma miatt szükséges, hogy az intézmények más típusú szerződésekkel biztosítsanak munkát azok számára, akinek a törvény ezt lehetővé teszi. Ezáltal felszabadulnak tisztségek, és alkalmazhatók lesznek munkatársak azokon az osztályokon, ahol létszámhiánnyal küzdenek. A polgármester szerint a menedzserek nem kezelték ezt a kérdést kellő empátiával, ezért jutottak erre a pontra.
Ráduly a Játékszínnel kapcsolatban megjegyezte: az intézménynek inkább a nemsokára megüresedő színházigazgatói állás betöltése miatt fájhatna a feje. Biztosította ugyanakkor a színház további támogatását, rámutatva, hogy korábban az anyagi nehézségekkel küzdő gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház és a Játékszín fúzióját is felajánlotta.
Változások már novembertől
A tanácsülést követően Füleki Zoltán alpolgármester pontról pontra kifejtette a sajtónak a tervezett módosításokat. Ezeknek egy része már novembertől, más része december 1-től lép érvénybe.
Ezek alapján a Hargita együttesnél november 1-től kezdődően transzferrel áthoznak a városházához három személyt: egy személyzetist, egy irodalmi titkárt és egy művészeti tanácsadót, és megszüntetnek egy be nem töltött művészeti tanácsadói állást. December 1-től egy újabb művészeti tanácsadót visznek át a városházához, és három kezdő táncos tisztséget betöltő személy esetében más típusú, bedolgozói szerződést kötnek. A munkahely és a fizetés marad – ígérik a városvezetők –, csupán azért szükséges mindez, mert a bedolgozói szerződés megengedett a törvény által meghatározott önkormányzati tisztségek számán felül is.
A Csíki Játékszíntől a városháza visszavette a mozi ügykezelését, ezzel együtt öt állást is: három betöltöttet és két betöltetlent. Bedolgozói szerződést ajánlanak a jelenlegi munkaszerződés helyett a kasszásnak, a súgónak és egy kellékesnek, transzferrel pedig átvesznek egy díszletest, egy közönségszervezőt és egy ügyintézőt.
A múzeumtól egy PR-es és egy építész munkatársat visznek a városházához, továbbá megszüntetnek egy be nem töltött állást.
Rendezvényszervező csapat és forró pont
A transzferrel átszerződtetett összesen nyolc munkatárs a városvezetés reményei szerint azt a csapatot erősíti majd, amelyik a kulturális intézmények működésének összehangolásán, a kulturális turisztikai csomag népszerűsítésén dolgozik majd. Füleki és Ráduly is megjegyezte: ezen személyek részben az eddigi munkájukat végeznék, de az egyes intézményeken belül ugyanazt végző munkaköröket összevonnák. Szemléltető példa erre, hogy a jegyeladást egyazon személy végezné valamennyi intézmény számára.
A csapat „székhelye” a mozi épületében kialakítandó „forró pont” (hot spot) lenne, amely turisztikai információs iroda, rendezvényszervező iroda, jegyértékesítési pont is lesz egyben. A helyiség felszerelését szolgáló közbeszerzési eljárás már el is indult – tudtuk meg Füleki Zoltántól.
Ezen csapat mihamarabbi megalakítása újabb egyeztetések tárgyát képezi. Az intézmények munkatársai szélesebb körű tájékoztatást, tárgyalást várnak el a városvezetéstől.
Kovács Hont Imre