Napelemparkokat telepítettek Csíkszeredában és a megye több településén
Tizenöt Hargita megyei településen tizenhét napelemparkot telepített az elmúlt fél évben a Harvíz Térségi Víz- és Csatornaszolgáltató Rt., Csíkszeredában kettőt is, egy nagyobbat a derítőállomás mellett és egy kisebbet a Nagy Laji dombján, a szivattyúház mellé. A Nagy Infrastruktúrák Operatív Program (POIM) keretéből finanszírozott, a megyeszékhelyen megvalósított beruházásokat mutatta be hétfőn a sajtó képviselőinek Korodi Attila polgármester, valamint Bogáti Csaba, a vízszolgáltató vezérigazgatója.
A Harvíz Rt. a szolgáltatási területén, Csíkszéken és Udvarhelyszéken közel 21 millió lej értékű beruházást valósított meg: tizenöt településen tizenhét napelemparkot létesített. Ezek közül nagyságrendjét tekintve kiemelkedik a csíkszeredai, a székelyudvarhelyi és a csíkmadarasi napelempark.
– Nagyon fontos az energiahatékonyság bármilyen intézménynél, vállalatnál, így a közhasznú vállalatoknál is, főleg olyanoknál, mint a Harvíz Rt., ahol az ivóvízellátó rendszerek, pumpák, tartályok működtetése jelentős áramfogyasztást igényel
– jelentette ki Korodi Attilla.
Csíkszereda polgármestere elmondta: a megvalósított beruházások lényege, hogy az önkormányzati vállalatok – jelen esetben a Harvíz – saját lábon tudjanak állni, hogy hosszú távon alacsonyabb áron, minőségi szolgáltatást tudjon nyújtani.
– Csíkszeredában a szennyvíztisztító állomásnál épült fel egy 1600 elemből álló napelempark, amelynek éves megtermelt 1011 megawattos kapacitása majdnem lefedi a derítőállomás éves 1043 megawattos szükségleteit.
A Nagy Laji dombján épült, huszonhat napelemből álló park energiatermelése szinte teljes egészében lefedi az ott található ivóvíztartály energiaszükségletét. Az első beruházás áfa nélkül közel hatmillió lejbe került, a másik, ugyancsak áfa nélkül, majdnem százezer lejbe – ismertette az elöljáró, aki megjegyezte, hogy a nagy regionális projekt stratégiai pontja lesz a szennyvíztisztító állomás átépítése is.
A Harvíz Térségi Víz- és Csatornaszolgáltató Rt. vezérigazgatója, Bogáti Csaba ismertette a pályázatok előzményeit. Elmondta: országos szinten
az energiahatékonyságot növelő projektekre huszonkilenc szolgáltató pályázott összesen 335 millió lej értékben, amiből a Harvízé 21 millió lej, ami értékét tekintve a hetedik legnagyobb beruházásterv az országban.
A Szeben-központú közép-romániai fejlesztési régióban öten pályáztak, és a pillanatnyi ismeretek alapján egyedül a Harvíz tudta befejezni a beruházást. Ez a beruházás hosszú távon lényeges költségcsökkenést hoz a fogyasztónak, mert az a céljuk, hogy minél olcsóbban tudják biztosítani a víz-csatornaszolgáltatást minden székely családnak – fejtette ki az igazgató. Megjegyezte: az építési munkálatokat befejezték, jelenleg arra várnak, hogy a villanyhálózat üzemeltetői engedélyezzék a rendszerre való csatlakozást, gyakorlatilag csak adminisztratív lépések vannak hátra, és utána elkezdhetik a termelést is.