Miért nem szerveznek előválasztást?
A csíkszeredai RMDSZ március 7-i döntése értelmében az idén nem szerveznek állóurnás előválasztást a helyi önkormányzati jelöltek rangsorolására. Az előválasztás elmaradását az idő szűkösségével indokolták, a döntés ellenzői viszont petíciót indítottak, és az előválasztások megtartását követelik.
Óriási a tétje az idei választási szuperévnek, és bár lehet, hogy egy helyi előválasztással rövid távon egy adott kívánságot kipipálnának, veszélybe kerülne a választási kedv folyamatos fenntartása – indokolta a döntést Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, a városi RMDSZ elnöke. Kijelentette, a Városi Küldöttek Tanácsa (VKT) által március 7-én meghozott döntés felelősségteljes, mert az országban lévő politikai káosz közepette nehéz lett volna úgy megtartani ezt az előválasztást, hogy az valós értékében és a valós erejével tudja szolgálni a közösséget, ütköztetve a programokat, és hogy legyen idő a jelölteknek bemutatkozni, megismerni őket.
Ezért érdemben az a variáns maradt, hogy a több mint félezer ember által demokratikusan megválasztott VKT rangsorolja majd azokat, akik jelentkeznek a szövetség szeredai önkormányzati jelöltlistájára (a jelentkezési határidő tegnap járt le – szerk. megj.). Hozzátette: „Az egyik képviselő által elindított petíciót tudomásul vettük, ezen túlmenően nem kommentálom”.
A választók érdeke
A VKT döntése elleni tiltakozásként Veress Dávid önkormányzati képviselő – mint közleményében kihangsúlyozta: „csíkszeredai választópolgárként” indított aláírásgyűjtést. A petícióban így fogalmaz: „Mi, Csíkszereda Megyei Jogú Város választójoggal rendelkező székely-magyar polgárai kérjük, követeljük az RMDSZ-előválasztás megszervezését Csíkszeredában. Az alkotmány által szavatolt választói jogunkkal akarunk élni, ne tekintsenek minket csupán pecsételőknek!”
Megkeresésünkre Veress hangsúlyozta: „Az időhiányra való hivatkozás nem lehet indok, ha Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson lehetséges az előválasztás lebonyolítása, az Csíkban is megoldható. Az előválasztásoknak hagyománya van, ezzel meg kell tisztelni a polgárt, ez a demokrácia iskolája, a demokrácia védelme, a választópolgár érdeke, Szereda többet érdemel, nem hangulatkeltésről van szó.”
Az online petícó itt érhető el.
A vonat elment
A kialakult helyzetről megkérdeztük Szőke Domokost is. Az önkormányzati képviselő is azt mondta, az, hogy Udvarhelyen és Gyergyóban megszervezik az előválasztást, bizonyítja, hogy idő lett volna erre. „Az igazi ok az, hogy nincs, nem volt akarat. Mert akik ma a hatalom körül vannak, nem látták az okot, hogy miért kellene kockáztatni, a véletlenre bízni a jelöltállítást. És nem volt akkora a tiszteletük a demokrácia ezen formája iránt, az előválasztási rendszerrel szemben, hogy azt megtartsák. A többi csak kommunikáció. Az a döntés, hogy nem tartanak előválasztást, nagyon rosszul érintett, számomra az egy »fekete csütörtöki« nap marad. Az észérvek nem segítettek, a döntés megszületett, nem látom esélyét, hogy visszatérjenek rá. Szerintem a vonat elment, és a síneket is felszedték már. De én is úgy látom, hogy ezt nem lehet szó nélkül hagyni. Nem lehet 30 éves előjogot, hagyományt csak úgy eltörölni. Még keresem a választ arra, hogy mi ilyenkor a teendő. Az bizonyos, ha többen adnak hangot elégedetlenségüknek, nem ugyanazzal talál, mintha csak én vagy csak egy páran mondjuk” – fogalmazta meg véleményét Szőke.