Megnyitották az Elmúlt jelen kiállítást
Kordokumentumokból, használati tárgyakból, archív fotókból és videófelvételekből, valamint művészeti tárgyakból áll az Elmúlt jelen nevű kiállítás, amely az államszocializmust, az 1989-es forradalmat és az azt követő évet mutatja be a hétköznapi emberek szempontjából. A kiállítás tegnapi megnyitója után könyvbemutatót is tartottak.
Megnyitották tegnap az Elmúlt jelen című kiállítást a megyeházán. Az Eurotrans Alapítvány szervezésében és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával jött létre a kiállítás, amely egy projekt része. A kiállításmegnyitón Kinizsi Zoltán, az Eurotrans Alapítvány munkatársa és a kiállítás projektvezetője köszöntötte elsőként az érdeklődőket, és elmondta: egyik céljuk az volt, hogy megmutassák a rendszerváltás időszakát az erdélyi magyar kisebbség szempontjából. Mint mondta, a projekt 2019-ben kezdődött, a rendszerváltás harmincadik évfordulóján. A projekt művészeti vezetője Miklósi Dénes képzőművész, az összeállításban segített Fodor János történész, Molnár Beáta szerkesztő és Blos-Jáni Melinda vizuáliskultúra-kutató. Elhangzott, az Elmúlt jelen projekt három részből áll: weboldalból, kiállításból és egy kötetből.
A kiállítást először Kolozsváron, majd Szatmárnémetiben, Nagyváradon és Marosvásárhelyen mutatták be. A sepsiszentgyörgyi és csíkszeredai bemutatót a járványügyi szabályozások miatt idén, a projekt lejárta után tudták megtartani.
A tegnapi megnyitón Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta: a kiállítás helyszíne, a megyeháza épülete is része annak a korszaknak, amelyet a kiállított kordokumentumok, használati tárgyak, vizuális és auditív anyagok mutatnak be.
Végül Fodor János történész hangsúlyozta: a romániai magyarok történetének három jelentős korszakát dolgozták fel a teljesség igénye nélkül: az államszocializmus idejét, az 1989-es forradalmat és az azt követő évet. Hozzátette: a befogadó tér is nagyon fontos, amely keretet nyújt mindannak, ami megtekinthető a tárlaton, hiszen nemcsak egyszerű tárgyak, hanem művészeti alkotások is helyet kaptak a kiállításon. Mint mondta, a hétköznapi emberek perspektíváját jelenítették meg a tematikus asztalokon.
A megnyitó után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Molnár Beáta szerkesztő és Blos-Jáni Melinda vizuáliskultúra-kutató mutatta be a projekt másik összetevőjét, a kötetet. A tárlat szeptember 16-ig látogatható a megyeházán, a kiállítótér állandóan nyitva áll.
Péter Ágnes