Megnyílt Márton Árpád kiállítása
Megnyitották Márton Árpád festőművész több mint kétszáz műből álló tárlatát a Csíki Székely Múzeumban, pénteken a Mikó-vár udvarán. Ebből az alkalomból jelent meg a Teremtő kéz című katalógus, amelyet be is mutattak a megnyitón. A kiállítás címe 80+1, hiszen idén ünnepli 81. születésnapját a festőművész.
Sokan összegyűltek a Mikó-vár udvarán tartott megnyitón, ahol elsőként Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója köszöntötte a jelenlevőket. Köszöntőbeszédében kiemelte: Márton Árpád az erdélyi képzőművészet utóbbi fél évszázadának egyik megkerülhetetlen és meghatározó személyisége. Mint mondta, már két évvel ezelőtt elkezdték a tervezést, a jubileumi tárlatot azonban halasztaniuk kellett. Hozzátette: a szervezésben részt vett Csíkszereda önkormányzata is, és a Csíkszereda Kiadóhivatal gondozásában jelent meg a kiállítás Teremtő kéz című katalógusa.
Művészet nélkül nincs élet
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere szerint nem túlzás azt mondani, hogy művészet nélkül nincs élet, Csíkszereda pedig kiváló művészek otthona.
‒ Kiváltságosak vagyunk, hiszen Márton Árpád közöttünk él és alkot ‒ fogalmazott.
Szűcs György művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgató-helyettese elmondta: Márton Árpád emberként, tanárként, kiállítóművészként mindig is nyitott volt, soha sem fukarkodott munkái közreadásával, és gyakori tárlatrendezései nyilvánvalóvá tették életművének mára evidenciaként kezelt súlyát. A művészettörténész hangsúlyozta: bizonyos értelemben rendhagyó ez a kiállítás, hiszen általában a teljes életpályát átfogó retrospektív válogatás, vagy az utolsó évek friss munkái szoktak az egyéni kiállítások alapja lenni, de pénteken megnyitott tárlaton a befejezett kompozíciók mellett olyan kisebb rajzok, vázlatok is láthatók, amelyek egy-egy nagyobb ismert kompozíció első villanásaként rögzültek. Túrós Eszter művészettörténész, a Csíki Székely Múzeum muzeológusa elmondta: különös élmény volt látni, ahogyan a múzeumi térben a kiállított művek között a képi összefüggések rögtön működni kezdtek.
‒ Nevezhetjük ezt a kiállítást is reprezentatívnak, annak ellenére, hogy tudatosan mellőzi a jól ismert olaj- és temperakompozíciókat. Helyettük nagyon sok grafika, akvarell kap itt helyet, a néhány vonalas feljegyzésektől a közismert műveken visszaköszönő kompozícióvázlatokig vagy a könyvillusztrációkig, a fiatalkori festményektől, az izgalmas kísérletezéseken át a legkedvesebb barátokat, mestereket, illetve személyes történetek is felidéző alkotásokig – mondta a művészettörténész. Márton Árpád festőművész háláját fejezte ki:
‒ Köszönöm ennek a hatvanvalahány évnek, a Csíkszeredában eltöltött időnek az eredményét. Ha még egyszer választhatnék, akkor is Csíkszeredát választanám ‒ fogalmazott a festőművész.
Mint részletezte, a kiállítás Nagy Pálnak, az ünnepelt festőművésznek a régi tanárának egy tanácsához vezethető vissza, hiszen ő volt az, aki arra bíztatta tanítványait, hogy minden ötletüket vázlatként őrizzék meg.
‒ Persze, rengeteg ötlet van, de az idő az pörög: 80+1. És lesz, amire még lesz idő, és lesz, amire már nem – mondta a festőművész.
Teremtő kéz
Gyarmati Zsolt közölte: tartalmi és formai szempontból is különleges kiadvány készült el erre a napra: a kiállítás anyagát tartalmazó katalógus, a Teremtő kéz. Mint megtudtuk, a kötetet Sarány István szerkesztette, felelős kiadója Prigye Kinga, a borítóterv és tipográfia Botár László képzőművész munkája, a reprodukciókat Ádám Gyula készítette, a minőségi kivitelezés pedig az Alutus nyomdának köszönhető. A kiadvány megjelenéséhez a Hargita Megyei Kulturális Központ is hozzájárult. Sarány István a katalógusról elmondta: a kötetben a gazdag grafikai anyag mellett személyes indíttatású, illetve munkásságának egy-egy szeletét elemző írás szerepel Gaál András, Banner Zoltán, Nagy-Miklós Kund, Zakariás Ágota, és Szűcs György tollából, szervesen kiegészítve a Márton Árpáddal készített interjúkban elhangzottakkal. Mint mondta, a kötet függeléket is tartalmaz: a művész életútjának rövid bemutatását, kiállításainak, alkotótáborainak jegyzékét, az általa írt és róla szóló kiadványok és írások bibliográfiáját, és rövid, életrajzi adatokkal kiegészített névmutatót is.
A tárlat november 28-ig látogatható a Csíki Székely Múzeumban, hétfő kivételével naponta 9 és 17 óra között.
Péter Ágnes