Le kell győzni a román nyelv használatával szembeni félelmet
Az osztályfőnök és a román szakos tanár jelenlétében összegezték a Kós Károly Szakközépiskola 11. osztályos építész és formatervező szakos diákjai azt a román nyelvű kommunikációt segítő tanórán kívüli programot, amelynek keretében a fiatalok egy hétvégét töltöttek Hargitafürdőn és kötetlen keretek között gyakorolták a román nyelvet. A projekt kitért az érettségire való felkészülésre is, Tankó József román–angol szakos tanár ütemtervet készített, amelynek alapján a fiatalok átismételhetik az írásbeli megmérettetéshez szükséges tananyagot.
[caption id="attachment_18752" align="aligncenter" width="620"] Programbeszámoló. Készülnek az érettségire[/caption]
Hargita Megye Tanácsának támogatásával sikerült a Kós Károly Szakközépiskola építész és formatervező szakos diákjait bevonni ebbe a programba, amelynek nem titkolt célja, hogy a fiatalok leküzdjék a román nyelv használatával szembeni félelmeiket.
– Három napot töltöttünk Hargitafürdőn, és a román tételek részletes átismétlése mellett a fiatalokat arra ösztönöztük, hogy román nyelven kommunikáljanak egymással, ehhez különböző motivációs gyakorlatokat, szituációkat is kitaláltunk – ismertette a sajtó képviselőivel az oktatási intézmény kezdeményezését Márton Ildikó osztályfőnök.
A hétköznapi idegennyelv-használatot ösztönző programban a hétvégét követően a diákok tanulási ütemtervet kaptak kézhez, amelynek alapján könnyebben átismételhetik az érettségire szükséges tananyagot.
– Az írásbeli érettségi szerkezete évek óta ugyanaz, szövegfelismerő, szövegértő gyakorlatokból, illetve egy esszé megírásából áll, a feladatok többségére tehát alaposan fel lehet készülni, sőt ki merem jelenteni, hogy bizonyos gyakorlatokat alaposabb román nyelvtudás hiányában is lehet teljesíteni – mondta a kiértékelőn Tankó József román–angol szakos tanár.
Az érettségi tananyag átismétléséhez összeállított ütemterv Márton Ildikó osztályfőnök szerint jól igazodik a 11. osztályos építész és formatervező szakos tanulók profiljához.
– A tervezés szakon elsajátított tudást az élet több területén felhasználhatják tanulóink, nem csupán az építészetben. Ezért is találom hasznosnak ezt az ütemtervet, amely megtanítja a fiatalokat arra, hogyan tervezzék meg a felkészülést az érettségire, hogyan osszák be hasznosan az idejüket – részletezte Márton Ildikó.
– Hasznosnak találtuk a kirándulással egybekötött román nyelvű programot, ahol folyamatosan használtuk diáktársainkkal a román nyelvet, majd kiscsoportos foglalkozásokon ismételtük át az érettségi tananyagát, illetve a kreativitásunkat is kihasználva, rajzban, majd szóban mutattunk be egy-egy román irodalmi tételt – számolt be az eseményekről Lőrinc Hunor 11. osztályos diák.
Pál Bíborka