Kiemelt feladat a tűzifa és a műfa közti különbségtétel
Eddigi parlamenti munkájáról adott számot tegnap Korodi Attila parlamenti képviselő és Tánczos Barna szenátor Csíkszeredában. A sajtótájékoztatón számos, a helyi embert nagyban érintő törvénytervezetről esett szó.
[caption id="attachment_45371" align="aligncenter" width="1000"] Korodi: négy Hargita megyei vasútállomás felújítása is megjelenik a költségvetésben. Pozitív tapasztalat Fotó: László F. Csaba[/caption]
Korodi Attila parlamenti képviselő és Tánczos Barna szenátor a megfiatalodott RMDSZ-es parlamenti csoportokban, az új parlamenti ciklusban végzett munkájáról számolt be tegnap Csíkszeredában. A sajtótájékoztatón elmondták: a folyamatos politikai válság visszavetette őket a munkájukban, de a válságból való kilábalás időszaka elkezdődött, ezzel együtt pedig a hatékonyabb politikai munka ideje is.
A közelmúlt számadása
A két politikus magyarázatot adott és megerősítette korábbi álláspontját az elmúlt hetek kényes politikai eseményeit illetően. Mint mondták, a büntető törvénykönyv módosítására igenis szükség van, de csakis átlátható, racionális viták, illetve a demokratikus államberendezkedés pilléreit képező ártatlanság vélelme és emberi jogok védelme mentén lehet felvállalható módosítást eszközölni.
A kormánykoalíció elleni bizalmatlansági indítvány nem volt jól időzítve – utalt rá Korodi Attila –, mert az ellenzők kevesen voltak, így a megszavazása elképzelhetetlen volt, továbbá alternatívát sem kínáltak fel a megoldásra. Az RMDSZ emellett jogállami hiányosságok miatt sem szavazta meg az indítványt. A kormánykoalícióval aláírt együttműködési protokoll életképessége még kérdéses – derült ki a beszámolókból –, de a költségvetési vita pozitív tapasztalat volt. Mint fogalmaztak, még sok a korrekció, de alapvetően jó az irány, és érvényesülnek a Szövetség elvárásai.
– Hargita megye négy legnagyobb városa vasútállomásának felújítása tételesen megjelenik a költségvetésben, kivitelezési vagy tervezési finanszírozás formájában. Erdély szintjén az autópálya-építésben számíthatunk jelentős változásokra – fejtette ki Korodi Attila.
A gazdák védelmében
Korodi és Tánczos hosszasan sorolta azokat a törvénytervezeteket, amelyekkel az új ciklusban foglalkoztak. Hargita megyére nézve különös jelentőséggel bír az erdészeti kihágásokra vonatkozó, tavaly elfogadott törvény módosítása.
– A tavalyi törvény bonyolultabbá tette a kitermelést és a szállítást, és jóformán ellehetetlenítette, hogy az erdőtulajdon mértékével arányosan a tulajdonosok tűzifához jussanak saját erdejükből. Folynak a viták a törvény módosításáról, és szeretnénk, ha az erdőlopásokban használt járműveket továbbra is elkoboznák, viszont figyelembe kell venni a tűzifa és a műfa közti különbségeket, a tűzifa és a fahulladék szállítása másképp kezelendő – mondta Korodi Attila.
– Rengeteg szakmai dokumentumot tanulmányoztam az utóbbi hetekben, és az a tapasztalatom, hogy a néhány állattal foglalkozó háztáji farmerekre is ugyanazok az előírások vonatkoznak, mint a nagygazdaságokra. A kis léptékű gazdaságokat vezetőkre nézve kegyetlenek ezek az előírások, keressük a módosítások útját – fejtette ki Tánczos Barna.
Elmondták: reményeik szerint a május közepén lejáró határidőig sikerül olyan törvénymódosítást foganatosítaniuk, amely lehetővé teszi a közbirtokosságok számára, hogy – magánszemélyekhez hasonlóan – birtoklevél nélkül is lehívhassák az EU területalapú támogatásait. A földterületek visszaszolgáltatásainak felgyorsítása szintén célkitűzésük, mert van példa rá a megyében – Gyergyószentmiklós esetében például több száz hektárnyi terület –, hogy visszaállamosítanának.
Tánczos Barna üdvözölte az sportprogramok bővítését is. Rámutatott: ma megnyílik a csíkszeredai mobil jégpálya, és másfél hét múlva már a vidéki gyermekek is élvezhetik a kibővült úszás-kori program előnyeit.
Az anyanyelv közigazgatásban történő használatának bővítését szolgáló törvénytervezeteken ötfős bizottság kezdte el a munkáját, de az egészségügyi és szociális rendszerben való anyanyelv-használat kiterjesztését célzó tervezeten is vitáznak már. Az ezeket a kérdéseket érintő parlamenti viták és döntések mutatják majd meg, hogy a kormánykoalícióval kötött RMDSZ-es protokoll valós együttműködést eredményezhet vagy sem.
A két politikus háromhetente kíván beszámolni a választópolgá-
roknak a parlamenti munkáról.
Kovács Hont Imre