Kiállítás régi, hagyományos csűrökről és házakról
Épített örökségünk – modern igényeink címmel régi, hagyományos csűröket és házakat bemutató kiállítás nyílt a Megyeháza Galériában pénteken. A tárlat annak a faluképvédelmi programnak a része, amelyet a Pogány-havas Kistérségi Társulás 2016-ban indított el válaszként a székelyföldi falukép modernizációjának folyamatára.
[caption id="attachment_33738" align="aligncenter" width="1000"] Nem eltűnik, hanem felértékelődik a székelyföldi hagyományos építészet[/caption]
Egy évvel később átvette a programot Hargita Megye Tanácsa és kiterjesztette a megye számos településeire. A kezdeményezők a LEADER-program keretében folytatták a programot, ekkor már a Felcsík Kistérségi Társulás is szerepet vállalt, Csík LEADER pályázataik eredményeként született két olyan kiadvány, amelyek közül az egyik a régi csűröket, a másik pedig a házakat mutatja be. A kiállításon ezen kiadványokat tekinthetik meg.
A megnyitón Esztány Győző építész a csűrök újrahasznosításáról szóló kiadványt mutatta be.
– Ne bontsák el a régi, hagyományos csűröket, mert értékek, történelmük van, meghatározzák a faluképet. Ha ezek a csűrök eltűnnének, szegényebb lenne a falu, ezek az épületek az épített örökség részei, értéktöbbletet tartalmaznak, ezért jó lenne megőrizni őket. Kifejtette, azokat a csűröket, amelyeket már nem használnak mezőgazdasági célokra, át lehet alakítani kávézóvá, színházzá, irodává, étkezővé, játszóházzá, mivel nagy térrel rendelkeznek.
A házak átalakításáról a program mentora, Rodics Gergely beszélt.
– A munkánk fő gondolata, hogyan mentsük meg a régi hagyományos házakat a mai világ igényeivel szemben. A hagyományoknak esélyük sincs befolyásolni életünket, ha tudatosan nem teszünk érte. A kiadvány, amely egyben ismerteti azt is, hogy milyen régi háztípusok találhatók ebben a térségben, azt hivatott bemutatni, hogyan lehet egy házat úgy felújítani, hogy megmaradjon a régi formája.
A kiállítás, amelyet azzal a céllal szerveztek, hogy ötleteket adjanak a falusi ingatlantulajdonosoknak házuk vagy csűrjük olyan átalakítására, amelynek eredményeként nem eltűnik, hanem felértékelődik a székelyföldi hagyományos építészet, augusztus 29-ig látogatható. A szervezők remélik, sokaknak kedvet fog adni ahhoz, hogy az értékes építészeti hagyatékuktól ne megszabadulni akarjanak, hanem felújítva büszkén mutassák meg a világnak.
HN-információ