Kezdődhet a tervezés
Borboly Csaba megyeelnök irodájában aláírták tegnap a Csomád–Bálványos természetvédelmi terület Hargita megyéhez tartozó része övezeti rendezési tervének kivitelezéséről szóló szerződést. Minden bizonnyal egy éven belül már elérhető lesz a közvita után véglegesített terv, amely a különböző turisztikai ágazatok összhangban történő fejlesztését írja elő.
[caption id="attachment_37812" align="aligncenter" width="1400"] Szerződésaláírás. Irányt szabnak Fotó: László Róbert[/caption]
A háromszéki Bálványosfürdőtől a Nyerges-tetőig terjedő természetvédelmi terület fejlesztése céljából Kovászna és Hargita megye tanácsa – a tavalyi közös tanácsülés eredményeként – úgy döntött, hogy a Csomád–Bálványos Közösségek Közti Turizmusfejlesztési Társulás tagjaiként biztosítják a terület övezeti rendezési tervének (PUZ) költségeit. Ennek jegyében tegnap Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és Korodi Szabolcs, a Vallum Kft. tervezője 120 ezer lej értékben aláírták a kivitelezési szerződést.
Mint ismertették, a négylépcsős folyamat első szakaszaként két hónapon belül elkészítik a tanulmányokat, majd újabb egy hónap alatt elkészül az első tervváltozat is. Ezt közvitára bocsátják, a módosítások bevezetése és a terv elfogadása után pedig kezdődhet az engedélyeztetési fázis. Mindennek egy éven belül meg kell történnie.
Hargita megyében Tusnádfürdő város, Tusnád és Csíkkozmás község közigazgatási területeit érinti a terv, az önkormányzatok mellett pedig a közbirtokosságokkal is fontos lesz a hatékony együttműködés, mivel ők a legjelentősebb területtulajdonosok.
– Ez az átfogó terv diktálja majd a térség valamennyi fejlesztését a tanösvényektől az építkezésekig. Célja, hogy valamennyi fejlesztés összhangban történjen, az érintettek tájékoztatásával és bevonásával – nyilatkozta lapunknak Borboly Csaba.
– A mostani vadturizmushoz képest szolidabb, visszafogottabb, szervezettebb idegenforgalmat szeretnénk a térségbe. Jelenleg sok turista keresi fel a kevés fejlesztéssel rendelkező területet, azt kell kitalálnunk, hogy kíméletesen, urbanisztikailag alátámasztva hogyan fejleszthető a természetvédelmi terület. A népi feredőket, a Nyerges-tetőt, Tusnádfürdő peremterületeit és magát a rezervátumot foglalja magában a Hargita megyéhez tartozó rész – közölte a Hargita Népével Korodi Szabolcs tervező.
– Lényeges, hogy irányt szabjunk, mert sok lehetőséget az összehangolt terv hiánya miatt nem tudunk kihasználni – jegyezte meg Becze István megyei tanácsos, a turisztikai szakbizottság elnöke.
Böjte Csaba Ernő, a fejlesztési társulás elnöke szerint a Kovászna Megyei Tanács nemsokára szintén aláírja – a háromszéki területekre vonatkozóan – a terv kivitelezési szerződését.
Kovács Hont Imre