Hirdetés

Két éve Csíkszereda élén – értékelt Korodi Attila

Abba az irányba haladunk, amely a kitűzött céljainkhoz vezet – összegzett mandátuma félidején Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere péntek este a városházán megtartott kiértékelőjén.

Máthé-Háromszéki Eszter
Becsült olvasási idő: 2 perc
Két éve Csíkszereda élén – értékelt Korodi Attila
Fotó: László F. Csaba

A beszámoló során, mint mondta, nem a teljes tevékenységüket mutatta be, hanem azokat a sarokpontokat emelte ki, amelyekben jelentős változás tapasztalható.

Jelenleg 235 millió lej értékben valósít meg uniós projekteket a csíkszeredai önkormányzat, a PNDL-s pályázati keretből pedig további 37 millió lej értékben – sorolta Korodi Attila polgármester a pénteki tevékenységi kiértékelőjén. Emellett 180 millió lej értékben nyújtottak be új pályázatokat az Európai Unióhoz és a Norvég Alaphoz, illetve 15 millió lej értékben a Környezetvédelmi Alaphoz. A Saligny programban 43 millió lejes támogatást nyertek útépítésre és -felújításra, illetve még ezután bírálják el a 25 millió lej értékű gázhálózat-fejlesztésre vonatkozó pályázatokat.

Először van részvételi költségvetés, amelynek a közbeszerzése zajlik, illetve először pályázott a város elektromosautó-töltőállomásra. A polgármester további pozitívumnak tartja, hogy a sportingatlanok ügykezelője egy erre a célra létrehozott cég, gazdaságfejlesztési stratégia készült, működik a helyi rendőrség, ennek eredménye pedig már látható, például a Petőfi utcában.

– Elindult a Lábbusz program, 81 csíkszeredai család használni kezdte a nagycsaládoskártyát, és havonta további 3–5 család igényli. Sporttámogatásra háromszor, míg kulturális programokra, valamint útkarbantartásra és a közvilágítás felújítására több mint kétszer annyit fordít a város, mint 2019-ben – számolt be a változásokról Korodi. Kitért a városfejlesztési stratégia elkészülésének fontosságára: – Ha azt akarjuk, hogy a városunk ennek az évtizednek a végén versenyképes maradjon, ahhoz elengedhetetlen az, hogy minden területre legyen egy életképes tervünk.

Az elöljáró felelevenítette, hogy a vállalkozóbarát Csíkszereda kialakításához első ízben a helyi iparűzési adókat csökkentették a közélelmezési, vendéglátóipari egységek számára. Átalakították az adózási övezeteket, új szabályzatot alkottak a teraszok számára, így már nem szükséges építkezési engedély ahhoz, hogy nyaranta asztalokat, székeket helyezzenek ki az éttermek, kávézók. Dolgoznak továbbá egy de minimis programon, amely valószínűleg jövőre érhet be, és amely arról szól, hogy azok a vállalkozók, akik munkahelyeket hoznak létre, kedvezményes ingatlanadót fognak fizetni. Elindították a Kapocs coworkingiroda létrehozásának folyamatát, pénzügyi oktatási programot tartanak a diákoknak, szándéknyilatkozatot írtak alá a Caola, a Controlsoft, a Heineken és a Setprodcom céggel. Támogatták a vállalkozószövetségek programjait, illetve zajlik a telekkönyvezése egy 97 hektáros területnek, amelynek jelentős részén, hogyha az urbanisztikai szabályzat megengedi, ipari parkot fognak létrehozni – ismertette.

Az elmúlt évben tizenhét jelentős kulturális vagy sporteseményt szerveztek, ugyanakkor az Ásványkincs Hatóság szakembereivel is elkezdték az egyeztetést arról, hogy a jövőben Zsögödfürdőn egy színvonalas wellnessközpontot hozzanak létre.

Meghirdették a telekvásárlási szándékot öregotthon építése céljából, és nemsokára indul a Mindenki sportja sportprogram időseknek is az Erőss Zsolt Arénában – sorolta Korodi. Kiemelte, az épülő Mesebeli béka játszótéren külön figyeltek arra, hogy idősek számára is helyezzenek ki elemeket.

A fiatalokat érintő döntések közül Korodi Attila kiemelte a skate-parkot, az Instagramon zajló konzultációt, a Cloud Youth Fesztivált, az önkormányzat Tik-tok-csatornáját, illetve a megalakult Ifjúsági Konzultatív Tanácsot.

Az oktatás területén jelentős előrelépés, hogy a Napocska napközi birtokba vette a Malom utcai új ingatlant, és nemsokára elkészül az egyház által épített új bölcsőde is. Ugyanakkor pályáztak az Országos Befektetési Vállalatnál (CNI) annak érdekében, hogy a Somlyó 123. szám alatti volt községháza épületét bölcsődévé alakítsák. Pályáznak a hargitafürdői iskola felújítására, elindították a tanárok számára a Lelki egészség programot, iskolai fogorvosi rendelőt nyitottak a Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban. A két új tornaterem építésével kapcsolatban elmondta, hogy a megnövekedett költségek miatt a kormánytámogatás mindössze a beruházás körülbelül húsz százalékát fedezi, de saját költségvetésből pótolják.

Az „elfeledett városrészeken” új játszótereket hoztak létre (Csiba, Csobotfalva, Vadász utca), rendszeres buszjáratot indítottak Szécsenybe. Zajlik a mezőgazdasági területek ingyenes telekkönyvezése, elkezdték a közbeszerzést a Gál Sándor téri parkoló és járda felújítására, elkezdődtek a buszpályaudvar felújítási munkálatai, és a pereskedés ellenére a vasúti felüljáró felújítása is. 25 ezer négyzetméternyi utat aszfaltoztak le, 12 ezer négyzetméteren kátyúztak, és 204 csatornatetőt emeltek szintre – összegezte az útkarbantartás eredményeit.

A mélyszegénységben élők felzárkóztatásával kapcsolatban összeállítottak egy 15 éves akciótervet, amely megvalósításához minden pályázati lehetőséget kihasználnak.

– Még vannak területek, amelyekben nem kezdtük el a tevékenységet, de a legfontosabb sarokpontokon már elindultak azok a lépések, szervezési, közigazgatási döntések, beruházások, intézményiháló-bővítések, amelyekkel ezek működőképessé válnak. A következő két év arról fog szólni, hogy a nagy projektjeinket végig tudjuk vinni, a még szükséges projekteket be tudjuk indítani annak érdekében, hogy a városfejlesztési stratégiában leírt célokat sikerüljön megvalósítani – hangzott el az értékelőn.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!