Készül az új tömegközlekedési terv
Elfogadta a megyei tömegközlekedési tervet múlt heti soron kívüli ülésén Hargita Megye Tanácsa. Ennek kapcsán kérdeztünk rá a részletekre.
Igyekeznek még az idei évben lebonyolítani a tömegközlekedési terv közbeszerzését, mondta el Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a múlt heti soron kívüli tanácsülésen. Ezt később, megkeresésünkre pontosította: a közbeszerzés kiírása, a várakozásokkal ellentétben, átcsúszhat a jövő évre.
Mint arról korábban beszámoltunk, a nyár folyamán szabták meg Hargita megyében az autóbuszok menetrendjét a következő tíz évre. Hargita Megye Tanácsa megrendelt egy tanulmányt az igények azonosítására. Ez magában foglalja az utasforgalom és a városi mobilitás értékelését is, hogy a tömegközlekedést megfelelően lehessen méretezni.
A mostani ülésen az erre vonatkozó szavazás eredménye több kérdést is felvetett, ezért kérdéseinkkel a megyei önkormányzathoz fordultunk. Arra, hogy mennyire sikerült az elkészült tanulmány eredményeit beépíteni a következő tíz évre szóló menetrendbe, azt a választ kaptuk, hogy az új menetrend már a tanulmány alapján készült, azon alapszik. Az figyelembe veszi a helyi önkormányzatoktól, a Hargita Megyei Tanfelügyelőségtől, a Hargita Megyei Rendőrségtől, a szállítócégektől, a vasúti társaságtól és az útügytől kapott információkat, ezeket felhasználva és beépítve szervezték meg az új menetrendet.
Az előzetes konzultáción a legtöbb igény, kérés a lakosság részéről az ingázó diákokra vonatkozott. Az lenne a cél, hogy a reggeli és délutáni menetrendet lehetőleg igazítsák hozzájuk. Az autóbuszok útvonalterveit és időbeosztását tehát igyekeztek az iskolákhoz és munkahelyekhez igazítani. Így már biztos, hogy változás lesz például a Csíkszereda–Homoródalmás–Oklánd vagy a Csíkszereda–Székelyudvarhely–Székelykeresztúr járatok indulási időpontjában. A legnagyobb változás az előző menetrendhez képest az, hogy a 78 járat helyett az újban csupán 53 szerepel. Van, amelyiket összevonták két vagy esetenként három másikkal, valamint egyes járatok útvonala hosszabb vagy rövidebb lesz. Újnak számít a Maroshévíz–Gyergyószentmiklós–Csíkszereda és a Maroshévíz–Borszék járat.
A közbeszerzést várhatóan kilenc kistérségre írják ki, hogy ezzel is lehetőséget és teret biztosítsanak minden fuvarozócégnek. A cél ugyanakkor, hogy a járatok gazdaságosak legyenek, hogy a szolgáltatónak megérje fenntartani őket, és minden településen legyen megoldva a tömegközlekedés. Ez sokszor nehéz feladat, hangsúlyozták, hiszen már volt rá példa, hogy lakossági igényre nagy nehézségek árán beüzemeltek egy járatot, de azt nem sokan vették igénybe, így hamar fölöslegessé vált. Hosszú távú tervük az, hogy a majdani menetrend okostelefonon is könnyedén elérhető legyen mindenki számára.
Kovács Andrea