Játékos formában tanulnak őseinkről: Múzeumpedagógia a Csíki Székely Múzeumban
A Csíki Székely Múzeum az Elit alakulat 2.0 kiállítás keretében múzeumpedagógiai foglalkozásokat szervez diákok számára. A múzeum várja az érdeklődő iskolák, osztályok előzetes bejelentkezését a február 3-tól április 3-ig tartó programokra.
Tárlatvezetéssel és foglalkozásokkal várják az érdeklődőket Fotó: László F. Csaba
Helyi kézművesekkel partnerségben szervez múzeumpedagógiai foglalkozást a Csíki Székely Múzeum február 3-tól egészen április 3-ig, ahol a témakör az Elit alakulat 2.0 kiállításhoz kapcsolódik. Antal Eszter, Antal Imola, illetve Kovács Túri Emese biztosítja a különböző interaktív foglalkozások lebonyolítását.
− Az a célunk, hogy különböző korosztályú gyerekeket, diákokat bevonjunk, és játékos, vonzó, a fiatalok figyelmét lekötő tevékenységeken keresztül megismertessük és megszerettessük velük ezt a korszakot. Betekintést nyerhetnek a honfoglaló ősök életmódjába és magas színvonalú műveltségébe –fejtette ki Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója.
Kosza Bereczki Judith programfelelős elmondta: a korosztályoknak különböző feladatokkal, foglalkozásokkal készülnek, amelyek közül a vezető tanárnak kell majd egyet kiválasztania. Minden csoport – korosztálytól függetlenül – elsősorban a kiállítással ismerkedik meg, feladatlapok segítségével és azt váltja fel a kiválasztott tevékenység. A múzeumpedagógián való részvétel díja 10 lej, amely a belépőt és a foglalkozás díját tartalmazza.
Az 1–4. osztályosok két téma közül választhatnak: a Csodaszarvas bábjáték és a Szoborjáték három monda alapján. Az első foglalkozás keretében A Csodaszarvas monda szereplőit készítik el vászonból, papírból és gyékényből a gyerekek, amelyek segítségével a végén eljátsszák a történetet. A második tevékenység három mondát vesz alapul: A csodaszarvas, A vérszerződés és A fehérló. A mondák felolvasása után a gyerekek egy-egy részletet jelmezekbe bújva játszanak el társaiknak.
− Azért választottuk a kisebbek számára a mondák világát, mert ők még nem tanulták a magyarság történelmét. Így próbáljuk meg őket kicsit közelebb vinni a kiállítás anyagához – nyilatkozta Kosza Bereczki Judith.
Az 5–8. osztályosoknak három témával készültek: Hős kaland, Életút és hitvilág és Régészeti labor. A Hős kaland elnevezésű tevékenységen egy óriástérkép segítségével kell majd megmutassák a gyerekek, hogy őseink hogyan jutottak el a Kárpát-medencébe. Minderről animáció is készül, amelyet majd a vezető tanártól kapnak meg. A második téma megismerteti a gyerekekkel őseink életmódját, hitvilágukat, mindezt kézműves-foglalkozás követi. A harmadik foglalkozáson a diákok régészként is kipróbálhatják magukat, miközben közelről is megismerkedhetnek a tárlat anyagával.
A középiskolások két téma közül választhatnak: az első a honfoglalás kori mesterségekről szól, ahol az elméleti rész mellett ők is kipróbálhatnak kettőt. Másodikként pedig ők is választhatják a régészeti labor tematikát.
A múzeumpedagógia mellett vetélkedőt is hirdet a Csíki Székely Múzeum a Hargita megyei 5–8. osztályos diákok számára. Célja, hogy a diákok minél szélesebb körben megismerjék a kora középkori magyar történelmet, művelődéstörténetet, illetve a honfoglalás jelentette fordulópontot a Kárpát-medence és Európa történetében. A részt vevő gyerekek különböző díjakban részesülnek majd.
A múzeumpedagógiai foglalkozások minden kedden és szerdán, 9 és 11 órától kezdődnek, amelyekhez előzetes bejelentkezés szükséges. Az érdeklődők a 0266–372024-es és a 0753–073531-es telefonszámon jelezhetik részvételi szándékukat, illetve további információkat a csikimuzeum.ro oldalon találnak.
Rendkívüli tárlatvezetés lesz a Csíki Székely Múzeumban holnap 18 órától, szerdán és csütörtökön pedig 19 órától. Az Elit 2.0 kiállítás tárlatvezetését a miskolci Herman Ottó Múzeum munkatársai tartják. Az esemény belépődíj-köteles, viszont a tárlatvezetés ingyenes. További információkat a csikimuzeum.ro oldalon olvashatnak az érdeklődők.
Szilágyi Dalma-Orsolya