Így látják Szászföld kincseit a székelyföldi diákok
Kulturális örökségünk gyerekszemmel – Szászföld kincsei II. címmel nyílt rajzkiállítás Csíkszeredában, a megyeháza földszinti kiállítóterében csütörtök délelőtt, ahol Nagyszeben és Karc jellegzetes tereiről és épületeiről készült grafikákat és festményeket lehet megtekinteni. A tárlatot Kovács Árpád művészettörténész méltatta.
Szép számú érdeklődő gyűlt össze csütörtök délelőtt Csíkszeredában, a megyeháza földszinti kiállítóterében, a Kulturális örökségünk gyerekszemmel – Szászföld kincsei II. című rajzkiállítás megnyitóján.
Az épített örökségünk megismerése és népszerűsítése céljából, az Európai Örökség Napok alkalmából a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont 14. alkalommal szervezett ismeretterjesztő tanulmányutat V–VIII. osztályos diákok számára tavaly szeptemberben – ismertette Bartalis Izabella, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont igazgatója. Az út során, az előző évi útvonalat folytatva, ismét Szászföld kincseinek felfedezése volt a cél, ahol a diákok Kovács Árpád művészettörténész segítségével különböző neves épületeket, templomokat és múzeumokat látogattak meg és ismerkedtek azok történelmével, építészetével, környezetével.
A projekt záróakkordja minden évben egy rajzkiállítás, ahol a részt vevő diákok által készített festményeket és grafikákat láthatjuk, amelyek a tanulmányúton látottakat tükrözik.
A tárlat csík-, udvarhely- és gyergyószéki iskolások munkáit vonultatja fel,
a kiállítást Kovács Árpád művészettörténész méltatta. Idén hét iskolából összesen 41 grafika és 31 festmény érkezett. Mivel a tanulmányúton Nagyszebent és Kercet látogatták meg, a munkák között láthatunk olyat, amely a nagyszebeni Szentháromság-plébániatemplom barokk tornyát, az evangélikus székesegyház gótikus tornyát és ablakait, a tanácstornyot, a főteret, a hazugok hídját, a kerci ciszterci kolostor romos oromzatát vagy a vidékre jellemző szemes házakat ábrázolja, de voltak, akik montázsszerűen összefoglalták a kiránduláson látottakat.
– Nagyon fontos, hogy a gyermekek megismerjék kulturális örökségünket, a tárgyi eszközöket, régészeti lelőhelyeket, városrészeket, tereket, épületeket. A tudásnak, amelyet az út során szereztek, életre szóló hatása lehet, a múlt tiszteletére tanítja őket – hangsúlyozta Kovács Árpád.
A megnyitó programját Györgyicze Ákos hegedűjátéka színesítette. A kiállítás április 6-ig látogatható. Szervezők: Hargita Megye Tanácsa, Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, Hargita Megyei Kulturális Központ, valamint a Megyeháza Galéria.