Idéntől kóruséneklés mesterkurzussal bővült a kínálat
A szokásos – barokk hegedű, csembaló, furulya és fuvola, ének, lant és gitár, viola da gamba, ütőhangszerek – mesterkurzusok mellett idéntől kóruséneklés mesterkurzusra is jelentkezhetnek a műfaj kedvelői a X. Régizene Nyári Egyetem keretében – jelentették be a szervezők tegnapi sajtótájékoztatójukon.
[caption id="attachment_47846" align="aligncenter" width="1000"] Vizi Norbert, Fülöp Ignác és Ferencz Angéla. Többlet Fotó: László F. Csaba[/caption]
A csíkszeredai Régizene Fesztivál kísérő programjaként 2008 óra szerveznek nyári egyetemet. A szervező Hargita Megyei Kulturális Központ igazgatója, Ferencz Angéla elmondta, tíz éve is úgy gondolták, kihasználják, hogy sok neves zenész megfordul a városban a fesztivál ideje alatt és mesterkurzusokat tartanak az érdeklődőknek. Elmondta, 2008-ban 6 kurzussal indult az egyetem, ez 2016-ra 12-re nőtt, ahogy a résztvevők száma is több mint megduplázódott: 30-ról 70-re. Ez alatt az idő alatt 420 diplomát adtak ki 250 személynek, akiknek fele Hargita megyei, a többiek Bukarest, Kolozsvár, Marosvásárhely, Nagyszeben, Sepsiszentgyörgy környékéről vagy Magyarországról érkeztek.
Filip Ignác, a fesztivál művészeti vezetője a régizene történetét, illetve a nyári egyetem idei mesterkurzusait ismertette. Elmondta, míg a bázeli Schola Cantorumon csak régizenét oktatnak, és több európai egyetemen is működnek szakok, Romániában ez tulajdonképpen hiánycikk (kivéve a csembalót és egy időben a furulyát), a művészeti iskolákban pedig csak a barokktól kezdődik a zeneoktatás, a középkori és reneszánsz zenét csak a zeneelmélet érinti. Ezért hiánypótló a csíkszeredai nyári egyetem.
Vizi Norbert, a Nagy István Művészeti Középiskola 12. osztályos diákja előadásával bizonyította a mesterkurzusok hasznosságát. Elmondta, 2010-ben iratkozott be először a nyári egyetemre, és annak ellenére, hogy a művészeti iskolában tölti mindennapjait, a régizene-egyetem alatt másképp, másfajta zenét játszanak, új dolgokat tanulnak.
Az idéntől újdonságként kóruséneklés mesterkurzust is indítanak Ványolós András vezetésével, ezenkívül ingyenes a régizene előadására alkalmazott zenekritika és műelemzés kurzus Șorban Elena Maria vezetésével. A további kuruzosok: barokk hegedű – Vitárius Piroska, csembaló – Fülöp Mária, furulya és fuvola – Széplaki Zoltán, ének Kiss Noémi és Palócz Réka, lant és gitár – Kónya István, viola da gamba és violone – Csata István, ütőhangszerek – Kasza Roland és Sudár Balázs, reneszánsz együttes – Csörsz Rumen István, valamint reneszánsz és barokk táncok – Szabó Anikó.
Az előző évekhez hasonlóan a nyári egyetem diákjai fellépési lehetőséget kapnak a fesztivál koncertjei előtt, az utcazenélések alkalmával, illetve a kedd esti tanárok és diákok közös koncertjén, amely a tízéves nyári egyetem egyik fénypontja. A jelentkezési határidő június 12., további részletek a nyariegyetem@regizene.ro e-mail-címen, a Hargita Megyei Kulturális Központ székhelyén vagy a 0746–244235-ös telefonszámon kérhetők.
Háromszéki Eszter