Hős honvédjeinkre emlékeztek az úzvölgyi katonatemetőben
Az úzvölgyi katonatemetőben emlékeztek meg szombaton azokról a székely és magyar honvédekről, akik az első és második világégés során katonai szolgálatot teljesítettek a magyar határ védelméért az ellenséges csapatokkal szemben.
Az immáron hagyományosnak számító rendezvény szervezői – Hargita Megye Tanácsa, az RMDSZ Csíki Területi Szervezete, Csíkszentmárton önkormányzata – az érdeklődőknek a helyszínre ingyenes buszjáratot biztosítottak Csíkszeredából és Csíkszentmártonról. A megemlékezés egyébként már előző nap megkezdődött, ugyanis pénteken a csíkszentmártoni Antalffy János Művelődési Házban vetítették le a Léptem után nyomot hagyok című portréfilmet Nagy-György Jánosról.
„Egy nemzet akkor hal meg igazán, ha elfelejti múltját” – volt olvasható az esemény beharangozójában. Ennek megfelelően emlékeztek szombaton az úzvölgyi katonatemetőben hőseinkről, elesett honvédjeinkről, határvadászainkról, akik vérüket áldozták hazájukért. A megemlékezők egy csoportja reggel a Rugát-tetőről indult el, majd az Aklosban megáldották a honvédkeresztet, ezt követően következett a tábori szentmise az úzvölgyi sírkertben, ahol ünnepi beszédek hangzottak el, majd elhelyezték a megemlékezés koszorúit. Az ünnepi hangulatot a csíkszentmártoni Poszogó Fúvószenekar előadása emelte.
A tikkasztó meleg ellenére szép számban jöttek megemlékezők a fenyves hegyormok ölelte völgyben található sírkertbe, ahol a hazát védő hősök alusszák örök álmukat. A méltó megemlékezés az utolsó élő háromszéki veterán – aki mindmáig őrzi az Úzvölgyében dúló harcok emlékét –, Bartha Mihály, Misi bácsi köszöntésével kezdődött, majd ünnepélyes keretek között, a magyar himnusz dallamaira felvonták a nemzeti lobogót.
A zászlófelvonást követően Birtalan Sándor, Csíkszentmárton község polgármestere szólt a megjelentekhez, kiemelve őseink bátor helytállását az Isten, a haza és a család védelmében.
– Mélységes tiszteletadással érkezünk erre a helyre, ahol 79 éve őseink bátor helytállással védték hazánk határát a betörő ellenségtől. Zászlójukra egyetlen jelszó volt tűzve: „A haza minden előtt” – fogalmazott.
Az elöljáró beszédében üzent azoknak is, akik négy éve időnként megzavarják az úzvölgyi hősök álmát, akik valótlanságokat állítanak, és megpróbálják átírni a történelmünket.
– Halott őseink sírjait meg kell védeni a betolakodóktól. Ehhez erőt a Jóisten ad, aki mindenek felett van, és segít igazságunk megvédésében, mert az áldozat, amit a sírkertben nyugvók hoztak hazájukért, nem lehet hiábavaló – mondta a polgármester.
A tábori misét, istentiszteletet Kovács Zsolt plébános, Szatmári Szilárd református lelkipásztor és Solymosi Alpár unitárius esperes tartotta meg. Az egyházi elöljárók az Istenbe vetett hit, a bátorság, a feltámadás fontosságára hívták fel a figyelmet, a többi között kiemelve, hogy a ránk bízott feladatot ma kell elvégezni, mert az országot, amit Isten adott, így lehet megmenteni és tovább örökíteni unokáinknak, mert ahol van hit, ott van feltámadás is.
– A fakeresztek ki lesznek véve a törvények maximális betartásával – ezt már Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke jelentette ki, nyomatékosítva, hogy meg kell szerezni igazságunkat, mert kitartó munkával az úzvölgyi katonatemetőben a béke helyreállítható. A megyeelnök szerint az egyetlen megoldás az illegális keresztek oly módon történő kiszedetése, hogy többé ne legyenek oda visszatéve. Mint mondta, az ügyben ötvenkét Hargita megyei polgármester nyújtott be petíciót, valamint Hajdu Gábor képviselő és Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is interpellált.
A megyei tanács elnöke kérte az illetékes intézményeket, kormányokat, hogy üljenek le tárgyalni, mert a közös erőfeszítések meghozzák majd az eredményt, beszélt a temetőben felállítandó biztonsági rendszerről, valamint a sírkert szabályzatáról, amely a garázdálkodás ellen nyújt védelmet. A 2500 lejes pénzbírság kirovása érdekében pedig továbbra is várják a törvénytelenül kereszteket állítók névsorát a rendőrségtől, amit ha nem kapnak meg, bírósághoz fordulnak.
– Ezen az úton haladva a temetőnek a békéjét helyre lehet állítani – nyomatékosította Borboly Csaba.
Az ünnepséget követően a szervezők a résztvevőket meghívták egy meleg ebédre a temetővel szemben található közbirtokossági ház udvarára. Az előzetes hírekkel ellentétben a román soviniszták nem zavarták meg a békés és fennkölt megemlékezést.