Gyarapodik a csíki tölgyes
Tölgyfacsemetéket ültettek el Csíkszentdomokoson a hétvégén. Az eseményt a Pando Egyesület szervezte, több önkéntes részt vett az őszi ültetésen, amelyet azért szerveztek meg, mert a tavasszal ugyanitt elültetett csemeték egy része nem élte túl a nyári szárazságot, illetve maradt még üres terület.
A cél mintegy háromezer tölgyfacsemete elültetése volt, hiszen sok elpusztult a tavasszal elültetettek közül, és a Pando csíkszentdomokosi területén ‒ amelyet csíki tölgyesnek neveznek ‒ maradt még olyan folt, ahova eddig még nem kerültek fák. Szombaton és vasárnap zajlott a munka a felcsíki falu határában, ahol az egyesület megvásárolt több régi, felhagyott kaszálót, amelyet kerítéssel vettek körbe, és 2020 óta egyre csak gyarapodik a csíki tölgyes.
Sikeres akció
Mint a szervezők, Hajdu László Hunor és Kósa István mondták, a forgatókönyv ugyanaz, mint bármelyik másik közösségi ültetésen, hiszen ugyanaz történik, mint az előző alkalmakkor.
‒ Tavasszal a terület nagy részét beültettük, most pedig pótoljuk az elpusztult csemetéket, és beültetjük azokat a foltokat, amelyek akkor túl bozótosak voltak az ültetéshez ‒ fogalmazott Hajdu László Hunor biológus.
Bárki részt vehetett a munkában, kicsik és nagyok egyaránt voltak a faültetők között. Besegített az Erőss Zsolt Aréna ideiglenes roma lakói közül négy fiatal, akik a terepet készítették elő az ültetők számára: a nagyra nőtt füvet lekaszálták, és lyukakat ástak, illetve fúrtak, ahova később csak el kellett ültetni a csemetéket. Kósa István szerint ők azok, akiknek leginkább szükségük van a fizetett munkára, ezért őket kérték fel, hogy segítsenek a hétvégi ültetésen. A szombati időjárás kedvező volt, és a szervezők remélik, hogy hamarosan sokat fog esni az eső, mert most sok csapadékra van szükségük az elültetett fáknak. Az ültetők közül volt, aki csak keveset tudott maradni, de olyanok is voltak, akik a napjuk nagy részét a tölgyfák elültetésére szánták. Mint megtudtuk, az ültetésnél figyelni kellett arra, hogy a csemeték jó nedvesen kerüljenek a földbe, és minden hajszálgyökér a föld alatt legyen. Mi is kivettük a részünket a munkából, és jó pár csemete elültetése után bebizonyosodott, hogy a száraz földben, az elnőtt fű között nem is olyan egyszerű ez a munka, mint ahogy hangzik. A szervezők minden érkezőnek elmondták pontosan, hogy mi a teendő, hol található a víz, és mit kell használni az ültetéshez, hiszen a tölgyfák élete múlik a helyes ültetésen. Ahogy telt az idő, egyre több csemete került a földbe, és a munka végeztével egy kis bográcsozásra hívták meg az önkéntes munkásokat a szervezők.
A Pando Egyesület csemetéin kívül a Transylmagica online ajándékboltban megvásárolt fákat is most ültették el. Kósa István elmondása szerint az egyesület és az ajándékbolt útja néha keresztezi egymást, máskor pedig párhuzamosan haladnak egymás mellett, hiszen ugyanazt a célt szolgálja mindkettő, csak különböző módon valósítják ezt meg. Az egyesület ugyanis finanszírozókat keres, akik támogatják ezt a kezdeményezést, a Transylmagica ajándékboltban pedig a bögrék, pólók megvásárlásával egy fa is jár, amelyet Kósa Istvánék ültetnek el. A biológus elmondta, legutóbb, múlt héten Háromkúton ültettek fákat, és a továbbiakban is fognak még ott ültetni.
Terjeszkednek
Mint megtudtuk, jövőbeli tervekből sincs hiány. A Pando Egyesület a Csíkszentdomokosi Közbirtokossággal karöltve a Nagyhagymás domokosi oldalában levő fenyőerdő széldöntött területeit akarja beültetni lucfenyővel, bükkel és jegenyefenyővel. Hajdu László Hunor elmondása szerint a két évvel ezelőtti széldöntéskor több száz hektárnyi területen kidőltek a fenyők.
‒ Azért történhetett meg, hogy ilyen nagymértékű volt a széldöntés, mert monokultúra volt. Mivel csak lucfenyő volt, egyszerűen, mint a dominó, kidőltek a fák az erős szél hatására. Azokon a részeken, ahol bükk is volt, nem volt gond, mert a bükk megakadályozta, hogy kidőljenek a fák – részletezte a szakember.
Terveik szerint három éven belül mintegy 170 hektárt fognak beültetni 850 ezer csemetével. A cél az, hogy a lucfenyők közé bükköt, madárberkenyét, hegyi juhart és jegenyefenyőt keverjenek, mert ‒ a biológus magyarázata szerint ‒ a vegyes erdő ellenállóbb a klímaváltozásra, az extrém időjárási körülményekre, gazdagabb ökoszisztémát biztosít az élőlények számára. Ugyanakkor a csíki tölgyes is gyarapodni fog, hiszen Hajdu László Hunor elmondása szerint a csíkszentdomokosi önkormányzat a rendelkezésükre bocsátott egy területet, amely egy kicsit messzebb található a kurtavölgyi tölgyestől.
Péter Ágnes