Folytatódik a vidéki úszásprogram
Nem várt sikernek örvendett a felcsíki és alcsíki falvak elemi iskolás diákjainak körében a tavaly tavasszal elindított úszásoktatási program. Az elmúlt, valamivel több mint egy évben közel 600 falun élő harmadik és negyedik osztályos gyermeknek volt lehetősége úszásoktatáson részt venni a csíkszeredai Csíki Csobbanóban.
[caption id="attachment_72031" align="aligncenter" width="1000"] A programzáró torna résztvevői. Mindenki győzött Fotó: Lázár Emese[/caption]
Minden csíki településen, a Kászonoktól Balánbányáig meghirdették a vidéki iskolák úszásprogramját. A városi iskolások számára már több éve megszervezett úszásprogram kiterjesztése a csíki falvak elemi iskolásai számára azért fontos, mert a vidéki gyerekek többségének nem lenne lehetősége úszásoktatáson részt venni, főként a városoktól való távolság miatt. A falusi úszásprogram körültekintő szervezést igényel, már csak azért is, hogy a szülőket tehermentesítsék. A programot a helyi önkormányzatok anyagilag is támogatják, az iskolával közösen oldják meg a gyermekek szállítását, ugyanakkor az oktatók bérét a kistérségi fejlesztési társulások fedezik. A szülőknek mindössze az uszoda használati díját kell állniuk.
A program keretében minden csíki település harmadik vagy negyedik osztályos tanulói egy évig vesznek részt az úszásoktatásban, és a tanítók tapasztalatai azt mutatják, hogy a gyermekek többsége meg is tanul úszni, míg a félénkebbek megbarátkoznak a vízzel, és ha nem is lesznek jó úszók, de nem kell már őket félteni a vízben.
A kezdeményezés ötletgazdája Tánczos Barna szenátor, aki a csíkszeredai önkormányzat által korábban bevezetett korcsolya- és úszás-program mintájára alkotta meg a vidéken élő gyermekeknek szóló változatot. A tavaly kísérleti jelleggel indították el a programot, azonban hamar népszerű lett, nemcsak a gyerekek kedvelték meg, hanem az iskolák, az önkormányzatok és a szülők is jónak tartják.
– Meggyőződésem, hogy a gyermekek esetében hosszú távon is hasznos ez a kezdeményezés, hiszen ha bár csupán alapfokon, de elsajátítják az úszást, aminek az élet sok területén hasznát veszik, sőt esetenként életmentő lehet. Ugyanakkor nekik is jobban telik a nyaruk a strandon vagy a tengeren, ha tudnak valamennyire úszni. A programot Trandafir Norbert egykori versenyúszó szakmai támogatásával bonyolítjuk le, és most már biztos, hogy a következő tanévben is meghirdetjük – nyilatkozta a Hargita Népének Tánczos Barna.
Az úszásoktatásra járó gyermekek számára a most véget ért tanév méltó lezárásaképpen úszóversenyt szervezetek a hétvégén. Minden településről részt vehetett egy lány és egy fiú, akiket előzőleg választott ki az úszóoktató, lehetőleg minden csoportból az egyéni teljesítményeik alapján legjobbat nyújtó gyermeket.
A versenyben a lányok mezőnyében első helyezett lett a csíkmadarasi Farkas Boróka, második Albert Sarolta Csíkszentdomokosról, míg harmadik helyezett Darvas Sarolta Csatószegről. A fiúk körében első lett a csíkdánfalvi Antal Soma, második a szintén dánfalvi Páll Bence, harmadik Mihálcz Szilárd Csíkszentmártonból. Az első két helyezett azért csíkdánfalvi, mert onnan két osztály is beiratkozott az úszásprogramba.
Márk Boglárka