Félezer fa sorsát követhetik nyomon egy alkalmazással
Elkészült és elérhető a TREES App interaktív mobilalkalmazás, amely elérhetővé teszi a csíkszeredai zöldkatasztert és részletes információt nyújt a város területén az elmúlt időszakban felmért félezer fáról. Az applikáció, amelyet bárki ingyenesen letölthet, egyúttal kommunikációs felületet biztosít, amellyel a lakosság kapcsolatot tarthat a városvezetéssel.
Az elkészült és már használható mobilalkalmazást, valamint a projekt egyéb megvalósításait mutatta be csütörtökön a városháza dísztermében a Project Bag Egyesület vezetősége, Fazakas Emese, Kirmájer Erika, valamint Imecs István. A projekt ötletgazdáit a városháza részéről Korodi Attila köszöntötte. A polgármester beszédében örömének adott hangot, amiért a megyeszékhely újabb értékes projekttel gazdagodott.
A Project Bag Egyesület TREES – Átláthatóság, hatékonyság, környezeti nevelés című programja, amely a Zöld SzékelyFöld Egyesület és a csíkszeredai városháza közreműködésével jött létre, a hónap végén ér véget. Elhangzott:
a projekt célja, hogy erősítse a civil társadalom szerepvállalását a városi zöldövezetek karbantartása, menedzsmentje terén,
valamint a szakmai párbeszéd intézményrendszerének kiépítése és az együttműködés segítése a civil társadalom és a helyi önkormányzat között. Mindezt egy interaktív mobilapplikáció, a TREES App teszi lehetővé, amely mindenki számára elérhető, az alkalmazás hasznos eszköze kíván lenni a fiatal generáció környezettudatos életmódra való nevelésének is.
A projekt során a város területén
felmértek 500 fát, amelynek adatlapjait három nyelven – magyar, román, angol – készítették el, amelyben részletesen leírták a növények egészségi állapotát, a magasságukat, a fák törzsének átmérőjét, az életkorát stb.,
ugyanakkor kezelési javaslatokat is közölnek. Ezt a munkát Magyarosi Károly arborista végezte.
Az egyesület vezetői egyúttal közölték: több mint 700 Csíkszeredában tanuló diák vett részt a projekt keretében megszervezett, kül- és beltéri oktatási tevékenységeken. Egy tucat helyi tanintézettel – köztük több általános és középiskolával – kötöttek együttműködési szerződést, illetve megállapodtak a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem Környezetvédelmi Karával is.
Végezetül elhangzott, hogy
a programot Izland, Liechtenstein és Norvégia finanszírozza
az Európai Gazdasági Térség (EGT) és a Norvég Alapok 2014–2021 Finanszírozási Mechanizmusa által. Az egyesület vezetősége reményét fejezte ki, hogy a projekt tevékenységeinek köszönhetően meg tudják győzni a helyi közvéleményt a városi zöldövezetek fontosságáról, illetve fel tudják hívni a közösség figyelmét azok ökológiai, kulturális, esztétikai, társadalmi és egészségügyi értékére.