Fájdalommentes sebészet - Először végeztek laparoszkópos sérvműtétet Csíkszeredában
Több olyan kórházi osztályon is jártunk már Csíkszeredában, ahol az ott dolgozó orvosok kiemelték, hogy mennyire fontos lépést tartaniuk a technika fejlődésével. A laparoszkópos műtétek előnyéről többen is beszéltek már lapunknak, most azonban egy konkrét beavatkozásról számolunk be olvasóinknak: első alkalommal végeztek laparoszkópos lágyéksérvműtétet Hargita megyében. A műveletet dr. Ioan Cetină és dr. Lőkös Barna Csaba együtt hajtották végre.
[caption id="attachment_53425" align="aligncenter" width="1864"] Dr. Ioan Cetină sebész. Újabb csíkszeredai premier szakorvosa Fotó: Márk Boglárka[/caption]
A laparoszkópot egyes orvosi területeken már rutinszerűen használják, Csíkszeredában körülbelül 2000 óta végeznek laparoszkópos epehólyagműtéteket, a nőgyógyászaton pedig egy nagyon modern eszközt használnak. A sebészeten az epehólyagon kívül vakbélműtéteket és gyomorfekélyeket is műtenek laparoszkóppal, de ezek mind sürgősségi műtétek. Laparoszkópos beavatkozással az epehólyagműtéteket a legkönnyebb elvégezni, ezt követi a vakbélműtét, majd a sérv, aztán a gyomorfekély és a biopszia, vagyis a mintavétel.
– Ennek a beavatkozásnak az az előnye, hogy a hagyományos sérvműtéttel szemben, nem kell felvágni a beteg hasát, csupán három lyukat ejtünk: egy 1 centiset és két félcentiset, amelyeken keresztül behelyeztünk egy 8 x 15 centiméteres hálót, amely teljesen befedi az összes sérvlehetőséget azon az oldalon – számolt be a műtét előzményiről dr. Lőkös Barna Csaba sebész főorvos.
Mivel jár a sérv?
Kétfajta sérv létezik: a femoralis – vagyis a combsérv –, valamint a lágyéksérv. Mindkettő esetében lyuk keletkezik a hasfalban, amelyen keresztül a belek kiszabadulhatnak. A lágyéksérvműtét során a beleket visszahúzzák, és ahol a lyuk található, oda egy speciális hálót helyeznek be, amely a helyükön tartja a szerveket, és a háló idővel beépül a hasfalba.
– A régi módszer szerint összevarrták a hasfal saját szöveteit, de lévén, hogy a legtöbb sérv nem a megerőltetéstől, hanem a hasfal gyengeségéből következik, hiába varrják össze a gyenge szöveteket, mert nagy az esélye, hogy újból kiszakad. Erre jött válaszként a kutatókban ez az ötlet, hogy a különleges háló beültetésével mintha „megfoltoznák” a hasfalat, újra rugalmas és erős lesz az. Először a háló beültetését is nyílt műtéteken végezték, majd rájöttek, hogy lehet laparoszkóppal is – magyarázta a sebész főorvos.
A laparoszkópia fontosságát Nyugaton már felismerték: a cél az, hogy a beteg minél kevesebb fájdalom árán, minél hamarabb gyógyuljon meg. Egy hagyományos sérvműtét után a beteg általában öt napot tölt a kórházban, míg a laparoszkópos műtét után már a következő napon hazamehet. Nem fájdalmas, a háló nagyon erős, nem szakadhat ki, örökre bent marad, beépül a szervezetbe, a beteg egyáltalán nem érzi, hogy az ott van.
Ennek a technikának is megvannak azonban a korlátai, ugyanis nagy méretű sérveknél nem lehet alkalmazni. Azért javasolt, hogy akinek kezdődő sérve van, minél hamarabb műtesse meg azt, mert a sérv csak nagyobb lehet, kisebb már nem.
Nyugaton már bevett gyakorlat
A hasfali sérvműtét elég gyakori beavatkozás a sebészeti osztályokon – tudtuk meg dr. Ioan Cetină sebész szakorvostól.
– A megyei kórházban dolgozó 8 sebész évente körülbelül 200 hagyományos sérvműtétet hajt végre. A modern laparoszkópos eljárás lényege viszont, hogy minél kevesebb komplikáció lépjen fel, és hogy a beteg minél hamarabb újra aktív tagja lehessen a társadalomnak. Tőlünk nyugatabbra már 90–95 százalékban laparoszkóppal végzik az ilyen műtéteket, ehhez viszonyítva mi még nagyon a kezdeteknél tartunk. Ennek az is oka, hogy a páciensek későn keresik fel az orvost, akkor, amikor a sérv már vagy nagyon kiterjedt, vagy már annyira fáj, hogy a beteg nem bírja. Azzal, hogy erről az újdonságról most beszámolunk, az a célunk, hogy tudatosítsuk a Hargita megyei lakosság körében, hogyha időben, a sérv megjelenése után közvetlenül fordulnak orvoshoz, akkor meg tudjuk gyógyítani laparoszkóppal, amely kevés fájdalommal és gyors felépüléssel jár – hívta fel a figyelmünket a szakorvos.
A sebész elmondása szerint a múlt keddi, első ilyen beavatkozás annyira jól sikerült, hogy a beteg már másnap lábra állt és hazament, mivel a hagyományos, 10–15 centiméteres hasfali vágás helyett csak három lyukat ejtettek a hasfalon.
– Az általunk használt laparoszkóp viszonylag régi műszer, egyes alkatrészeit az évek során kicserélték, de ígéretet kaptunk a megyei tanácstól arra, hogy ebben az évben új műszert vásárolnak. Ha ez megvalósul, akkor valószínűleg még nagyobb számban és még egyszerűbben tudjuk végezni ezt a műtétet. Nagyon sokat jelent a munkánkban, hogy minél modernebb eszközökkel dolgozzunk. Kolozsváron például olyan műszert használnak, amely HD-minőségben mutatja és rögzíti a műtétet, nálunk még nem ennyire fejlett a technológia. Pedig nagyon sokat jelent, hogy amikor dolgozunk, akkor a képernyőn a lehető legtisztábban lássuk az artériákat, az idegeket stb. – fejtette ki a sebész.
Az ilyen sérvek esetében körülbelül egy órán át tart a beavatkozás, az első csíkszeredai műtét egy órát és 15 percet tartott. Ezzel elégedettek az orvosok, hiszen az időtartam megfelelt a standardoknak, annak ellenére, hogy most először dolgoztak így, közösen. A hagyományos nyílt műtétek is körülbelül hasonló hosszúságúak.
A beteg állapota kiváló
Az operációt egy 39 éves csíkszeredai férfin hajtották végre. Megkerestük L. Zs.-t azzal, hogy mondja el nekünk, közel egy héttel a műtét után hogyan érzi magát, és miért döntött a laparoszkópos sérvműtét mellett.
– Igyekeztem tájékozódni arról, hogy miként lehetne minél kisebb fájdalommal és minél gyorsabban meggyógyulni. Ezt a módszert Magyarországon már évek óta alkalmazzák, onnan hallottam róla. Áprilisban jelentkeztek a tünetek, eleinte az orvosok gyulladásra gyanakodtak, de aztán májusban, amikor már szabad szemmel is láthatóvá vált a sérv, a műtétes megoldás mellett döntöttünk. Megbeszéltük az orvosokkal a műtét részleteit, én is felvetettem a laparoszkóp lehetőségét, és ők is ezt javasolták. Amikor bevittek a műtőbe, másodpercek alatt elaludtam, és utána már csak a kórteremben tértem magamhoz, amikor infúziót kaptam. Aznap bent feküdtem a kórházban, majd másnap felkelhettem és hazamehettem. Az első nap éreztem fájdalmat, második nap már enyhült, de a harmadik napon már semmit nem éreztem – mesélt az állapotáról a páciens.
Ő is hozzátette, nagyon fontos, hogy amint jelentkezik a sérv, a beteg a lehető legrövidebb időn belül menjen el az orvoshoz, hiszen könnyebb és gyorsabb a felépülés.
Márk Boglárka