Erdélyi Innovációs: Műhely Az elvándoroltakat kutatják
Gyenge Ervin és Kovács Oszkár, a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium két volt diákja 2015-ben álmodta meg az Erdélyi Innovációs Műhelyt. Az erdélyi fiatalok felzárkóztatását célzó diákmozgalom tagjai jelenleg az emigrációban és diaszpórában élő erdélyi magyarok és a szülőföld közötti jobb kommunikáció megteremtésén dolgoznak. A hiánypótló kezdeményezést Barabási Albert-László hálózatkutató is felkarolta.
Az elvándoroltak és a szülőföld közötti jobb kommunikációért dolgoznak Fotó: Facebook
2015-ben született meg az Erdélyi Innovációs Műhely gondolata a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium falai között, ahol Gyenge Ervin és Kovács Oszkár nemzetközi innovációs verseny magyarországi döntőjére készült. Az itt szerzett tapasztaltatok megmutatták számukra, hogy az erdélyi fiatalok óriási hátrányból indulnak az ehhez hasonló tudományos versenyeken, mivel sokkal kevesebb információ, lehetőség jut el hozzájuk.
– Elhatároztuk, hogy létrehozunk egy platformot a probléma felszámolására. Mint minden diákmozgalom, az elején lassan fejlődtünk, de lendületet adott számunkra az, hogy első diákunk – Imets Tamás –, akinek figyelmébe ajánlottuk az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Versenyt a következő évben első helyezéssel tért haza, valamint az európai döntőben képviselhette Magyarországot – jelentette ki érdeklődésünkre Gyenge Ervin, megjegyezve: az egyetemi évek alatt újabb tagokkal bővült a mozgalom.
Mint mondták, jelenleg 13 aktív és 10 külsős, valamint a tavaly meghirdetett mentorprogramnak köszönhetően 4 junior diák is csatlakozott az Erdélyi Innovációs Műhelyhez.
– Elég színes csapat kovácsolódott össze, hiszen informatikustól közgazdászig, mérnöktől állatorvos-hallgatóig számos területről érkező hallgatót sorakoztatunk fel. Ebből fakadóan tevékenységeink is igen változatosak, külsős tagjaink általában egy konkrét projekt kivitelezésével foglalkoznak, míg az alapcsapat-versenyek, ösztöndíjak felkutatásával és terjesztésével, mentorprogramok szervezésével és tematikus kutatások lebonyolításával foglalkozik – hangzott el.
A műhely legfontosabb projektje az Erdélyi Magyarok a Nagyvilágban program, amelyet dr. Csala Dénes, a Székelydata blog szerkesztőjének Hol vagytok Székely(földi)ek? című munkája inspirált.
– A kutatómunka tudományos részét Szopos Edina-Cecília csíkszenttamási szociológushallgatónk végzi. Kiemelt célunk, hogy az erdélyi magyar diaszpóra fogalmát tudományos értelemben egyértelműsítsük, hiszen a jelenlegi szakirodalom eléggé homályos e témában – a diákmozgalom alapítója hangsúlyozta: a kérdőíves kutatással olyan típusú adatokat szeretnének összegyűjteni, amelyekkel megismerhetik a külföldön élő erdélyi csoportokat. – Keveset hallunk olyan erdélyi kötődésű szervezetekről, mint például az Ausztráliai Erdélyi Magyarok Szövetsége vagy a Kanadai Székely Magyar Egyesület. Abban bízunk, hogy munkánk hosszú távon segítséget nyújthat az emigrációban és diaszpórában élő erdélyi magyarok és a szülőföld közötti jobb kommunikáció megteremtésében – közölte Gyenge Ervin.
Kitért arra is, hogy a kérdőívükben nagy hangsúlyt fektettek a hazaköltözési és befektetési hajlandóságra, illetve a kint megszerzett tudás, tapasztalat feltérképezésére is.
– Diákmozgalomként óriási kihívást jelent számunkra, hogy kérdőívünket reprezentatív számú Románia és Magyarország területén túl élő erdélyi magyarhoz eljuttassuk, ezért arra kérünk mindenkit, aki teheti, juttassa el felhívásunkat családtagjaihoz, ismerőseihez. Külön öröm volt számunkra, hogy a karcfalvi születésű hálózatkutató, Barabási-Albert László is segített a kérdőívünk terjesztésében – mutatott rá a műhely alapítója.
Az Erdélyi Innovációs Műhely felhívását megtalálják a mozgalom Facebook-oldalán, illetve a https://forms.gle/RUEXjsGovzuRRPxU8 linkre kattintva.
Keresztes Bea