Elengedhetetlen a közösséggel való kapcsolat
Egy polgármesternek nem kell mindenhez értenie, de elengedhetetlen, hogy pontosan rálásson a település összes közügyére, és mindig szem előtt kell tartsa a lakosság igényeit – véli Dobos László, Csíkszentmihály nemrég hivatalba lépett polgármestere.
– Beszélne röviden az útról, amelyen Ön eljutott a településvezetői tisztségig?
– Eredeti szakmámat tekintve asztalos vagyok, s a szakmában csoportvezető beosztásban nagyjából tíz évet dolgoztam. Ezt követően egy helybéli kereskedelmi lerakatnál dolgoztam kilenc évig. Közben, 2004-től helyi önkormányzati képviselőként is tevékenykedtem. Többszöri felkérésre és biztatásra végül 2016-ban elvállaltam az alpolgármesteri tisztséget. Önkormányzati képviselőként aktívan részt vettem a helyi közösségi élet szervezésében, feleségemmel karöltve. Ő több színdarabot is betanított, és sokat dolgozott a fiatalokkal Ajnádon. Bálokat és színdarabesteket szerveztünk.
– Tehát ilyen tevékeny múlttal a háta mögött és a betöltött tisztségek után magától értetődő volt, hogy indul a tavalyi polgármester-választáson?
– Korántsem! Előbb mérlegelnem kellett, és természetesen figyelembe vettem, hogy megkaptam a kellő támogatást és biztatást, hogy vállaljam el. Ez az idő is el kellett ékezzen. Egyébként úgy vélem, egy polgármester nem feltétlenül kell hogy értsen mindenhez, de fontos, hogy rálásson mindenre, ami a község ügyeit érinti. Látni kell a hibákat, ahol javítani kell, és a legfontosabb, hogy nyitottnak kell lenni a közösség igényeire, elvárásaira.
– A község négy különálló települést foglal magában: Csíkszentmihályt, Vacsárcsit, Ajnádot és Lóvészt. Kihívást jelent a hivatali munka során, hogy egyik településen élők se érezzék magukat háttérbe kerültnek?
– Számomra fontos, hogy ismerjük egymást a településeken élőkkel, hogy bizalommal fordulhassunk egymáshoz ügyes-bajos dolgainkkal. Ahogy az is fontos, hogy az emberek megértsék: az önkormányzatnak be kell tartania a törvényes kereteket, és ezen túlmenően is vannak korlátaink. De az emberek igényeit mindig szem előtt tartottam, alpolgármesterként és most polgármesterként is. Nyitott vagyok a községben élőkkel, és ugyanezt érzem részükről is. Néha elkerülhetetlen, hogy egyes településrészek elégedetlenek legyenek, de hangsúlyozom: a nyitott és a kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszéd sokat segít ezekben a helyzetekben.
– Infrastrukturális téren hogy sikerül kezelni a települések eltérő fejlettségi fokából fakadó különbségeket?
– Jelenleg Lóvészen ivóvíz- és szennyvízhálózat építésén dolgozunk a Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társulás révén, amit a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR) finanszíroz. A programba belefoglaltuk az elektromos hálózat egy részének korszerűsítését is Ajnád és Lóvész között, mivel a mai napig három háztartásban nincs áram. Ez 2025-ben elfogadhatatlan, és mivel ezen a részen pumpaházak épülnek a vízhálózathoz, szükséges a villanyhálózat korszerűsítése. A projektet idén tavasszal befejezzük és átadjuk a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltatónak. Korábban Vacsárcsiban építettünk tűzoltószertárt az önkéntes tűzoltóknak, az ajnádi önkéntes tűzoltók is kaptak egy ilyen épületet, de szükségük van a csíkszentmihályi önkénteseknek is hasonló garázsra és szertárra. Az Anghel Saligny program keretében több mint nyolc kilométer útszakaszt aszfaltoztunk, ezt az elődömmel kezdtük el, és a projekt most az elszámolási fázisban van.
– Milyen a közösségi élet a községben?
– Lóvészen aktív amatőr színjátszó és hagyományőrző csoport működik, akik megmozgatják a helyi közösséget és ápolják a népszokásokat. A lóvészi iskola is aktívan részt vesz a közösségi eseményeken. A többi településen is működnek civil egyesületek, amelyek aktívan részt vesznek közösségi programjainkban. Az önkéntes tűzoltók, valamint más településeken működő színjátszó csoportok is hozzájárulnak a közösségi élethez. Az önkormányzat évente támogatja az önkéntes tűzoltócsapatokat és a községben működő, jogi bejegyzéssel rendelkező civil szervezeteket. Jó kapcsolatot ápolunk az ifjúsági szervezetekkel, és örömmel látom, hogy bíznak a helyi vezetőségben, fiataljaink látják az együttműködési lehetőségeket. Arra törekszem, hogy az önkormányzat jó viszonyt ápoljon a közbirtokosságokkal, egyházakkal, iskolákkal, önkéntes tűzoltókkal és civil egyesületekkel, mert ha ezek együtt tudnak működni, akkor nincs lehetetlen. Képesek vagyunk együtt tervezni és dolgozni. A sportot szeretnénk a közeljövőben még több támogatással segíteni, mivel egyre több fiatal sportol, aminek külön örülök.
– Milyennek látja a tavaly felhatalmazott önkormányzati tanácsosi testületet?
– A testület összetétele vegyes, fiatalok és idősebbek is vannak benne. Jó látni, hogy azok, akik a testületet alkotják, elkötelezettek és felelősségteljesen dolgoznak, a helyi közösség érdekeit szem előtt tartva, és jól ismerve azok problémáit.
– Milyen célkitűzései vannak a jelenlegi mandátumban?
– Szeretnénk Csíkszentmihályon tavasszal elkezdeni a bicikliút kiépítését, amely lehetővé teszi a biztonságos közlekedést az iskola és a sportcsarnok között. Ajnádon el szeretnénk kezdeni a gázhálózat bővítését, amelyre az Anghel Saligny kormányprogram keretében tavaly közel tízmillió lejt kaptunk. Csíkszentmihály központját – az óvoda, a kis iskola és a Biális-kúria környékét – egy egységes, családbarát funkciókkal is bíró környezetté szeretnénk alakítani. Erre pályázati lehetőségeket keresünk. Nemrég kötöttünk szerződést a község mezei útjainak korszerűsítésére a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynökségével. A szerződésben foglalt összeg értéke meghaladja az 5,2 millió lejt, és tavasszal, még a mezei munkák kezdete előtt, szeretnék korszerűsíteni mezei útjainkat, mivel azok helyenként nehezen járhatók. Igaz viszont, ahhoz, hogy a közeljövőben elkezdődő korszerűsítés tartós maradjon, a mezei utakat használóknak is felelősségteljesen kell közlekedniük.