Egyre többen vesznek részt a csíkszentmiklósi gasztronómiai rendezvényen: A kolbászkészítés harminchatféle fortélya
Harminchat csapat mérte össze kolbászkészítő tudását szombaton a VII. Csíkszentmiklósi Kolbászfesztiválon. A kolbásztöltés mellett sok más program és verseny várta az érdeklődőket, emellett pedig a szépvízi Csengő Tejszövetkezet bemutatta legújabb termékét, a grillsajtot.
Kolbászhinta. Közönségcsalogató ízek és látvány Fotó: László F. Csaba
Több százan vettek részt szombaton a VII. Csíkszentmiklósi Kolbászfesztiválon. Reggel 9 óráig összesen 36 csapat nevezett be a kolbásztöltő versenyre. A megmérettetésre jelentkező csapatok 70 százaléka már évek óta részt vesz a fesztiválon. Nemcsak a közeli településekről érkeztek versenyzők, hanem az anyaországból, illetve Felvidékről is – tudtuk meg András Róberttől, az esemény egyik szervezőjétől. A kolbásztöltés mellett láncfűrészes és fejszés favágó verseny is volt.
Az eseményt több előadás is színesítette: színpadra léptek a borzsovai citerások, Czáka Orsolya, Silló Ákos és Incze Sándor, valamint Seres Adél, bemutatkozott a szépvízi SIC Karate Do, a közönséget szórakoztatta a Székely Góbék kettős, majd a csíkszentmiklósi diákok hagyományőrző előadását láthatták az érdeklődők. A csomortáni Lármafa színjátszó csoport előadta A gyógyszertárban című bohózatot, a felsőboldogfalvi szépkorúak pedig Bezzeg a mi időnkben című táncos színielődásukat mutatták be.
Idén nemcsak a kolbásztöltő verseny résztvevőinek száma növekedett, hanem a zsűritagoké is: ahogyan az eddigi években is, jelen volt Dékány Ferenc magyarországi kolbászkirály, Brindás János magyarországi mesterszakács, Hajduk Zoltán, az Erdélyi Magyar Fehérasztal Lovagrend gasztronómiai nagykövete, Benedek Árpád, Gyergyószentmiklós gasztronómiai nagykövete, Pállfy Csaba Székelyudvarhelyről, valamint Bocskor István Csíkszentmártonból.
− A kolbászok kóstolása előtt körbejárunk a csapatok között és az ízek mellett több mindent figyelembe veszünk. Nézzük a csapatok összetartását, a díszítéseket, az előkészített asztalokat. De mindezek mellett a higiénia a legfontosabb, mert a zsűri nem hajlandó olyan kolbászt megkóstolni, amely nem higiénikus környezetben volt elkészítve – ismertette a kolbásztöltő verseny elbírálási kritériumait Hajduk Zoltán.
A 36 csapat tagjai a munkájukhoz, a csapatukhoz legközelebb álló díszítéseket választották, a rádiósoknál kolbászból készült mikrofonok, a tűzoltóknál pedig ugyancsak kolbászból készült tűzoltóbábuk és -felszerelések díszítették az asztalokat.
Mint a résztvevők többsége elmondta, a legfontosabb a hangulat, a jókedv, no meg az, hogy a jó kolbász házi alapanyagokból készül, illetve van egy-két csínja-bínja az elkészítésének.
− Először veszünk részt a versenyen. Nagyon jó kapcsolatot ápolunk a csíkszentmiklósiakkal, ezért tartottuk fontosnak, hogy idén részt vegyünk ezen az eseményen – nyilatkozta Szalai Attila, a Kajárpéci Hagyományőrzők Egyesületének elnöke.
Hozzátette: az általuk elkészített kolbászba belecsempésznek egy ritka szőlőfajtából, az Otellóból készült bort, ami érdekes ízvilágot ad neki.
A legjobb füstölt kolbászért járó díjat Szűcs Zoltán, illetve a Dékány Ferenc-különdíjat a Faluvégi Menyecskék vehették át, akik a harmadik helyezést is elnyerték. A második díjat a Szörcsei Szabadtűzi Lovagrend vehette át, a hetedik kolbászfesztivál győztese pedig a Csengő Tejszövetkezet lett.
A verseny ideje alatt termékbemutatót tartott a Csengő Tejszövetkezet, a jelenlévők megkóstolhatták legújabb terméküket, a grillsajtot, amely hamarosan kapható lesz az üzletekben is. Emellett a Deliz Kft. gyömbéres kolbászát is megízlelhették az érdeklődők.
Szilágyi Dalma-Orsolya