Egyre népszerűbb a turisták szemében
Egyik rendezvény a másikat követte az elmúlt hetekben a Gyimesekben: a bővülő vendégseregnek pedig helyi szállásadók is örvendhettek, a vendéglátók ugyanis augusztus folyamán telt házzal működtek. Ősszel terepmotoros túrákkal bővítenék a turisztikai kínálatot.
[caption id="attachment_35857" align="aligncenter" width="300"] Fesztiválokkal és más érdekes programokkal növelik a látogatottságot (fotó: Domján Levente)[/caption]
Egyre ismertebbek, népszerűbbek, így évről évre több látogatót vonzanak a Gyimesekbe a helyi természeti és kulturális értékek, valamint a köréjük szerveződő nyári rendezvények, de egyre jobban mutatkoznak a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsmentben való részvétel hozadékai is – ismerte el lapunknak Prezsmer Fülöp, a Gyimes-völgyi Vendéglátók Turisztikai Egyesületének elnöke.
Telt házzal üzemeltek a panziók
A turisztikai szakember nem titkolta: az augusztusi rendezvény-dömping a helyi vendéglátók forgalombővülésén és a vendégágyak kihasználtságán is meglátszott: a két héttel korábbi Hidegségi Puliszka Fesztivál, illetve a múlt hétvégi Tatros Forrása Csángó Fesztivál ideje alatt is telt házzal üzemeltek a környékbeli panziók, de szálláshelyet a legnépszerűbb rendezvények ideje alatt már-már a családi vendégfogadó házaknál is egyre nehezebb volt találni.
– Szép, gazdag volt az idei nyári rendezvénysorozatunk is, hisz júniustól szeptember első napjáig szinte hétről hétre egymást érték a búcsúk, a fesztiválok, a tánctáborok és a különféle kulturális, gasztronómia programok. Olyan rendezvény is volt, amely a három nap alatt a térségbe összesen közel 20 ezer látogatót vonzott – sorolta Prezsmer. Júliusban például a kulturális rendezvények sorát – a Bethlen Gábor Alaptól elnyert támogatás révén – a Tatros-part Feszt, azaz a vajdasági, felvidéki és gyimes-völgyi fiatal zenészek és táncosok találkozója nyitotta: az itt fellépő helyi fiatalok tudásukat, tehetségüket a térségbe látogatóknak később a többi nyári gyimesi rendezvényen is bemutathatták. De az idei túróspuliszka fesztivál népszerűségét erősítette a tavalyi sikeres Guinness-rekord-döntési kísérlet is: az akkori csúcsdöntés hírére például az idei fesztiválra még Kanadából is érkeztek vendégek – jegyezte meg a turisztikai egyesület vezetője.
Több napra szóló programok kellenek
Hozzátette viszont, hogy a térségbe látogató vendégeket változatlanul nem elszállásolni, hanem több napra szóló programot, változatos kikapcsolódási lehetőséget kínálva helyben tartani a legnehezebb.
– Két-három napra itt tartani a vendégeket talán még fontosabb lenne, mint a szálláskapacitásokat bővíteni. Azonkívül persze, hogy a környékbeli szép tájat, természeti értékeket bemutatjuk, a látogatóknak elsősorban abból az életformából tudunk ízelítőt nyújtani, ami a gyimesi ember mindenapjait jellemzi. Megismertetni azt, hogy is, miként is gazdálkodik a gyimesi ember: szekerezés, kaszálás, szénabegyűjtés, esztenázás, sajtkészítés – és még sorolhatnánk a hozzá kapcsolódó tevékenységeket. Engednünk kell, hogy a látogató belecseppenjen a gyimesi gazdák dolgos, küzdelmes életébe, de azért pihenni vágyó vendégként közben jól is érezze magát. A helyi gazdák legtöbbje még nem érzett rá ezekre a turisztikai, alternatív jövedelemtermelési lehetőségekre, de kialakulóban van – fejtegette Prezsmer Fülöp.
Elárulta, a turisztikai szolgáltatások sorát ősszel a hegyvidéki motoros túrákkal kívánják bővíteni: ez ugyanis már olyan időszak, amikor a terepmotorosok már sem a szénacsináló, nyári szállásokon tartózkodó gazdákat, sem a távoli legelőkről hazatérő csordákat nem zavarják. A tél beköszöntével pedig a hószánozás és a hagyományos disznóvágás jelenti majd a Gyimesbe látogatók első számú kikapcsolódását.
Turisztikai iroda: igénylik a tájékoztatást
Ami az egy esztendeje Gyimesközéplokon megnyitott Turisztikai Információs Iroda működését illeti, Prezsmer úgy látja: az uniós pályázati támogatásból létrehozott intézmény sikeresen ellátja feladatát: a nyári időszakban a főút melletti irodához naponta tértek be a tájékoztatást, útbaigazítást kérő, illetve szállás- és étkezési lehetőségek és a környékbeli látnivalók iránt érdeklődő látogatók, zömében magyarországiak.
– Az irodában elérhető egy térkép a Gyimesi-hegyekről, patakokról, utakról, utcákról. A betérők abból is rendre vásárolni szoktak. A Turisztikai Információs Iroda persze nem aranybánya, hogy ontsa a pénzt, de nem is ezért hoztuk létre. A Gyimesekbe érkező turistáknak viszont érzésem szerint mindenképpen hasznára vált – fűzte hozzá a Gyimes-völgyi Vendéglátók Turisztikai Egyesületének elnöke.
Domján Levente