Hirdetés

Csúszós utak Csibában

A Csíkszereda csibai városrészében élők mindennapjait megnehezítik a rossz utak, amelyek az elmúlt he­tekben ráadásul csúszóssá, balesetveszélyessé is váltak. A megkérdezett helyiek arra panaszkodtak, mostanában mintha ke­vesebbszer szórnának csúszásgátlót az úttestre, de az önkormányzat szerint ez nem így van, csak a munkagépek valamivel később érnek oda.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 5 perc
Csúszós utak Csibában
Csibai utcarészlet. Falu a városban Fotó: Veres Nándor

Nem árt az óvatosság a csibai utcákon gépkocsival haladva – egy rossz mozdulat, és a síkos útfelületről könnyen kicsúszhat az autó. Ottjártunkkor a kisboltban is ez volt a téma: az egyik helybéli arról beszélt, a lánya autója kipördült, és csak a véletlenen múlt, hogy nem ütközött egy kerítésnek. Azért nem beszéltünk arról, hogy az óvatlan közlekedő az árokban köt ki, mert az utak mellett hiányoznak a vízelvezető árkok, amit ugyancsak hiányosságként sorolt egy hölgy, akivel beszélgetésbe elegyedtünk. Megjegyezte, esős időben vagy olvadáskor az útfelületen folyik a víz, s így hiába töltötték fel az ősszel kaviccsal, az eredmény nem volt tartós. Egy másik csibai szerint az önkormányzat mostohán kezeli a városrészt, úgy véli, hogy a magas befizetett adók okán nagyobb figyelmet fordíthatnának a külváros útjainak karbantartására, vagy „legalább egyszer megjavíthatták volna úgy, hogy járhatóbb legyen.” De nem csak kritikát hallunk: a csibaiak nagyon örülnek annak, hogy az ivóvízhálózat kiépül, igaz, azt is mondják, a szennyvízhálózatra is nagy szükség lenne, mert „sok gondot okoz az embereknek, hogy mindenki saját ülepítőt kell létrehozzon, sokba kerül a szippantókocsi rendszeres kihívása, ugyanakkor a szennyvíz beszivárog a helyi kutakba, s ihatatlanná teszi a vizet”. A helyiek szóbeszéd szintjén azt is rebesgetik: az utóbbi időben a közbiztonsággal is akadnak gondok.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A városvezetés még az elmúlt év decemberében jelentette be, hogy a Harvíz Rt. óriásberuházásának keretében Csibában is nagy léptékű közműrendszer-fejlesztés lesz. Első körben az ivóvízhálózatot építik ki, viszont a szennyvízrendszer a lakosság alacsony száma miatt nem támogatható ebből a programból, ezért Csíkszereda új támogatási forrásokra pályázik, hogy a városrész szennyvízhálózata is kiépüljön.
A jelzett problémára reagálva Bors Béla alpolgármester lapunknak úgy nyilatkozott, hogy természetesen a csibaiakra is figyelnek, és az utak csúszásmentesítése tekintetében nincs jelentős különbség Csiba és a többi városrész között. „A különbség annyi, hogy kicsit később érnek ki a hókotrók a helyszínre, de ez a megtervezett útvonalak miatt van, nem azért, mert ott nem végzünk hókotrást vagy éppen sószórást. A csibai szakaszon is a következő munkafázisok történnek: havazáskor az autók elindulnak preventív szórásra, ezt követi az ekézés. Fontos hangsúlyozni, hogy a havazás elálltával 12 óra áll a hóeltakarítást végző csapat rendelkezésére, hogy az utakat teljesen járhatóvá tegye. Vannak olyan részek Csibában, ahol csúszásgátló anyagot halmoztunk fel, hogy esetenként, ha szükséges, a lakók maguk is tudják szórni az útfelületet. Hóeltakarítást csak közterületen végeznek a gépek – ezt lényeges figyelembe venni, mert volt már panasz amiatt, hogy nem takarították el a havat, de az magánterület volt” – jelezte. 
Az alpolgármester emlékeztetett, az ott lakók probléma esetén bejelentést tehetnek a 0737–026869-es telefonszámon vagy az office@ecocsik.ro e-mail-címen az Eco-Csík vállalatnak, és a helyzetet igyekeznek a legrövidebb időn belül megoldani. Az autók mozgását is nyomon lehet követni a https://bit.ly/3FtoVEm linken. 
Az útkarbantartással kap­csolatban az elöljáró azt mondta: az elmúlt három évben 360 ezer lejt költöttek kövezési és alapozási munkákra. Az idén is lesz kövezés, ahol pedig szükséges, ott alapozást is végeznek, de a karbantartást csak az időjárás enyhülésével tudják elkezdeni. A beruházások terén a nem túl távoli jövőben a leginkább várt projektek sora következik: megvalósul a közműrendszer – víz-, szennyvíz- és gázhálózat –, legvégül pedig az aszfaltozás is. 

– Az ivóvíz- és gázhálózat-bővítés már elérhető közelségbe is került: előbbi esetében már a kivitelezés is elkezdődhet idén azokban az utcákban, amelyeknek a tulajdonjogi helyzete tisztázott

– mutatott rá Bors Béla.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!