Hirdetés

Csúszik a csíkszeredai buszpályaudvar felújítása

Bár látványosan haladnak a csíkszeredai buszpályaudvar felújításával, az eredeti tervekhez képest hatalmas csúszásban van a kivitelező vállalat, így a jelenleg érvényben lévő szerződés október 16-i lejártáig korántsem fejezik be a munkát. Kérték a határidő meghosszabbítását a megyeszékhely önkormányzatától, a városvezetés azonban legfeljebb november 24-ig tud haladékot adni a kivitelezőnek.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 5 perc
Csúszik a csíkszeredai buszpályaudvar felújítása
Haladt a munka, de nem elég gyorsan Fotó: László F. Csaba

A megyeszékhely vezetőségét nyugtalanítja a kialakult helyzet, és igaza tudatában jogi lépéseket is fontolgat, ha az szükségessé válik, hiszen a Regionális Operatív Program elmúlt ciklusa az idén december 31-én véget ér. Emiatt azokat a beruházásokat, amelyeket nem tudnak határidőre befejezni, a következő évtől folytathatják ugyan, de már a város saját költségvetéséből kénytelenek finanszírozni.

László F. Csaba
A fenntartható mobilitási terv keretében tavaly májusban írta alá a csíkszeredai városháza a buszpályaudvar felújításáról szóló 11,43 millió lej értékű kivitelezési szerződést a Niliten Construcții Kft.-vel. A megállapodás időtartama tizenkét hónapra szólt, de a téli hónapok idején leálló munka miatt reálisan csak a 2023. őszi befejezéssel számoltak. Jelenleg azonban úgy áll a dolog, hogy a kivitelező cég így sem tudta időben teljesíteni megbízatását, csúszásban van, annak ellenére, hogy az építkezéssel látványosan haladt.

– Látható, hogy a munkálatok haladnak, de nem kellő ütemben, pedig amikor a szerződést aláírtuk, arra számítottunk, hogy az idén őszre, az iskolakezdésig el fog készülni a pályaudvar, ám sajnos azt kell tapasztaljuk, hogy jelen pillanatban messze vagyunk a munkálatok befejezésétől

– mondta csalódottan Bors Béla alpolgármester, miközben végigkísérte lapunk munkatársait az építkezési telepen, bemutatva az éppen zajló munkafolyamatokat és az eddigi megvalósításokat.

László F. Csaba

Az elöljáró megjegyezte, a fent említett kivitelező vállalat több közbeszerzési eljárást megnyert. Számos tömbház hőszigetelését, valamint a Nagy István Művészeti Középiskola és a Petőfi Sándor Általános Iskola tornatermének az építését is ez a cég végzi, és emiatt sajnos humánerőforrás-gondokkal küszködik, ami a buszpályaudvar építését is jelentősen hátráltatta. A csúszásnak ugyanakkor számos egyéb oka is volt, hiszen több előre nem látott pluszmunkát is el kellett végezniük. Például a pályázat benyújtásakor

úgy látták az illetékesek, hogy az épület addigi fűtésrendszere megfelelő, viszont időközben kiderült, hogy az elmúlt években annyira megrongálódott, hogy teljesen új fűtésrendszerre van szükség.

Ennek ellenére a kinti munkálatok látványosan haladtak, hiszen már elkészült az állomás útfelületének teljes alapozása, ezt követi a betonozás, hiszen a buszpályaudvaron nem aszfaltút lesz, hanem betonút, ugyanakkor kilenc peron is megépült, illetve le van térkövezve – magyarázta az alpolgármester, aki érdekességként hozzáfűzte, hogy „több mint 102 ezer kilogramm vasat tartanak ezek a peronok”.

László F. Csaba
Megtudtuk, hogy – ami az állomásépület belső és külső felújítását érinti – a teljes villanyhálózatot kicserélték, az épület nyolcvan százalékánál az ablakcseréket is végrehajtották, folyamatban vannak a belső vakolási munkálatok, majd a fűtésrendszernek a beszerelése következik. A tervezők a zöldenergiára is gondoltak, ezért a csarnok tetejére fotovoltaikus – napelemes – rendszert fognak telepíteni.

László F. Csaba

Az új buszpályaudvar három részből fog állni. A legnagyobb és legfontosabb a városi tömegközlekedést kiszolgáló része – hiszen a jelenlegi, a vonatállomással szemben lévő kis pályaudvar oda fog költözni –, emellett helyet adnak a települések közti járatoknak is, hogy le-, illetve fel tudjanak majd szállni az utasok, és lesz egy beállójuk a nemzetközi járatoknak is. A városi buszpályaudvarnak a ki- és bejárata a kenyérház felőli körforgalom irányába lesz, a települések közti buszok a Villanytelep utcából fogják megközelíteni az állomást, és a Brassói úton távoznak, a nemzetközi járatok pedig a Brassói útról, a vasútállomás felől térhetnek be a megállóba, majd a vasúti felüljáró híd irányába indulhatnak tovább. Az alpolgármester szerint a nehézségek ellenére

a városvezetés célja, hogy a lehető leghamarabb megnyissák az új buszpályaudvart.

László F. Csaba

Hozzáfűzte: prioritásként kezelik, hogy jövő nyárra, őszre a teljes új, sűrített gázzal működő huszonhárom járműből álló autóbuszflottát üzembe helyezzék, ami kiszámíthatóbb, rendszeresebb közösségi közlekedést fog eredményezni Csíkszeredában. Az alpolgármester megjegyezte: nagy szükség van rá, hiszen év elejétől a városháza 4500 csíkszeredai diáknak ingyenes bérletet biztosít, ami a jelenlegi hét autóbuszból álló flottát jelentősen megterheli.

Kérdésre válaszolva Bors Béla elmondta: az ideiglenes buszállomásnál – a rossz idők beállta előtt – melegedőpontot biztosítanak.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!