Csíkszeredai Régizene Fesztivál: Szól a régizene
Javában zajlik Csíkszeredában a Régizene Fesztivál: többek között egyházi énekeket, mediterrán dallamokat, magyar és török megzenésített verseket hallhatott eddig a közönség. Ma rendezik meg a Zene-híd nemzetközi konferenciát a Csíki Moziban, és a Márton Áron Főgimnázium dísztermében is lesz egy koncert.
Vasárnap kora délután a baróti Kájoni Consort együttes játszott a Millenniumi-templomban, ünnepi egyházi énekeket a 17‒18. századból. Az 1988 decemberében alakult régizene-együttes szívesen játszik erdélyi műveket is, kiváltképp Kájoni János által lejegyzett darabokat. Rendszeresen fellépnek a Csíkszeredai Régizene Fesztiválon: ezúttal, vasárnapi műsorukon a Millenniumi-templomban adventi, karácsonyi, húsvéti és pünkösdi egyházi énekeket hallhatott a közönség, valamint Mária-énekeket is. Mint megtudtuk, az egyházzenei utazás alapját 17‒18. századi magyar gyűjtemények biztosították, például az 1651-ben kiadott Cantus Catholici. Felcsendült Esterházy Pál Harmonia Caelestis című gyűjteményének néhány kantátája is. A műsor végén a régmúlt idők néhány történelmi eseményét, jeles személyiségeit idézték fel jeles magyar költők tolmácsolásában.
Utazás mediterrán vidékekre
Vasárnap este a Mikó-vár színpadán a dél-franciaországi okszitán Miquèu Montanaro népzenész és zeneszerző játszott a magyar Musica Historica együttessel, és a Földközi-tenger medencéjébe kalauzolták a közönséget. Műsoruk címe: A tavaszidő édessége; Trubadúrok és kortársaik muzsikája a Mediterráneumból (12–14. század). Mint kiderült, az udvari szerelmi költészet formanyelvét a mai Dél-Franciaországban élő okszitán nyelvű trubadúrok teremtették meg, majd követőik tovább alakították a hagyományt és egész Európában elterjesztették. A trubadúrok megújították a lírát, de énekesek és zeneszerzők is voltak. Az előadók Kobzos Kiss Tamás, Eberhard Kummer, René Zosso és Claude Flagel emlékének ajánlták a koncertet.
Miquèu Montanaro érdeklődése Kobzos Kiss Tamással együttműködve fordult a régizene felé, ketten alapították a Kalendárium együttest, és számos országban koncerteztek. Magyarországon több együttessel is játszott, és zeneszerzői tevékenysége is jelentős: ő vezeti a Vents d’Est együttest, amely kortárs- és népzenét, valamint jazzt is játszik. Több műfajban is kipróbálta magát: kísért hiphopbandát, latino és ska együttest, illetve az afrikai törzsi zenét is jól ismeri. Felesége Nagy Niké festőművész, és fia Montanaro‒Nagy Baltazar, akivel nagyhírű duót alkotnak. A Musica Historica együttes 1995-ben játszott először a fesztiválon, és 2008 óta tart itt mesterkurzusokat és előadásokat. Az együttes tagjai magyar és kelet-európai népzenével is foglalkoztak, ami befolyásolta stílusukat, illetve munkájukat a zenei kutatások mellett irodalomtörténi vizsgálatok is segítik, leginkább a 15‒19. század zenekultúráját és irodalmát illetően.
Török és magyar megzenésített versek
Vasárnap a harmadik koncerten a török Erdal Șalikoğlu zenélt, aki szakmája szerint reumatológus. Mint megtudtuk, a törökországi amatőr néptáncmozgalomtól jutott el a tudatosan vállalt régizenéléshez. Szoros barátság fűzte Kobzos Kiss Tamáshoz, akivel sokszor koncerteztek Magyarországon és Törökországban. Tizenegy alkalommal vettek részt a fesztiválon. Erdal Șalikoğlu 2013-ban török nyelvre fordította Gárdonyi Géza Egri csillagok című regényét, és azóta további 17 művet fordított le magyarról törökre. Ő alapította 2011-ben az Isztambuli Magyar Kulturális és Baráti Társaságot, 2012-ben pedig megkapta a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét. 2015-ben tiszteletbeli magyarnak választotta a Panoráma Világklub, 2020-ban pedig a magyar kultúra iránti elkötelezettségéért, a magyar–török kapcsolatok ápolásáért megkapta a Pro Cultura Hungarica kitüntetést. Koncertjén a magyar és török kultúrából is válogatott: Balassi Bálint és Wathay Ferenc énekei mellett a török Yunus Emre és Pir Sultan Abdal költők megzenésített verseit hallhatta a közönség.
Utazás csembalóval
Tegnap este a csehországi Jiří Havrlant csembalista játszott a Márton Áron Főgimnázium dísztermében. Jiří Havrlant 2019-ben a kolozsvári La Stravaganza barokk zenei versenyen elnyerte a Csíkszeredai Régizene Fesztivál különdíját, így meghívást kapott a fesztiválon való bemutatkozásra is. Műsorában ‒ melynek címe Utazás az öreg kontinensen ‒ különböző zenei stílusok csembalóra írt képviselőit mutatta be, hangsúlyozva a tér- és időbeli változásokat. Késő reneszánsz, kora barokk, késő barokk és a preklasszicizmus dallamait hallhatták a jelenlevők.
Ma délután tartják meg a Zene-híd nemzetközi konferenciát a Csíki Moziban, és este a kolozsvári Fonte di Gioia együttes játszik a Márton Áron Főgimnázium dísztermében: a 17. és 18. századi Itáliába és Franciaországba kalauzolja a hallgatókat.
Péter Ágnes