Csíkszeredai Régizene Fesztivál: Jó hangulat a Nyári Egyetemen
A Le Baroque Nomade együttes játszott tegnap a Csíki Moziban, ma pedig a Madrigal kórus koncertjét hallhatja a közönség a Mikó-vár udvarán. Közben zajlik a Régizene Nyári Egyetem is: a mintegy negyvenöt résztvevő hat kurzus közül válogatott, és a Márton Áron Főgimnázium patinás épületében tanulnak mindennap.
A Le Baroque Nomade franciaországi együttes játszott tegnap a Csíki Moziban. Az együttes széles repertoárral jelentkezett a leghíresebb daraboktól a váratlan, néha komikus, de mindig kifinomult dallamokig – a fesztivál műsorvezetői jellemzése szerint. A koncert előtti beharangozóban elhangzott: a koreográfia a múlt és a jelen elemeinek keveréke, amely így életre kelti a festményeken ábrázolt gesztusokat. A Le Baroque Nomade humanista és úttörő szemléletének köszönhetően több mint 25 éve a barokk zenei paletta kiemelkedő szereplője. Egyébként Jean-Christophe Frisch alapította a XVIII-21 Le Baroque Nomade nevű együttest: a zenekar neve a 18. század és a mi századunk közötti kulturális szakadékra irányítja a figyelmet. Jean-Christophe Frisch kulturális kapcsolatot teremtett a kontinensek között, és rávilágított arra, hogy a zene mindig lehetővé tette a kultúrák és eszmék felfedezését.
A jelentős zenetudományi kutatómunkának köszönhetően, az együttes megalapítása óta a barokk zene értelmezésének megújítója. A koncert az Európai Unió Kreatív Európa program társfinanszírozásával megvalósuló Zene-híd művészeti projekt része – hangzott el a beharangozóban.
[caption id="attachment_125474" align="aligncenter" width="2560"] Szórakoztató mesterkurzusok. Örömzenélés a Régizene Fesztiválon Fotó: László F. Csaba[/caption]
Régizene Nyári Egyetem
A Csíkszeredai Régizene Fesztiválnak elmaradhatatlan része a Régizene Nyári Egyetem, amelyet idén tizenharmadik alkalommal szerveznek meg. A Nyári Egyetemen az érdeklődők hat mesterkurzus közül válogathattak, az oktatás pedig a Márton Áron Főgimnázium osztályaiban zajlik. Orgona mesterkurzust tartanak Ursula Philippi vezetésével, amelyen a barokk zene korába utaznak a résztvevők, és az angol francia, olasz és német régizene nyomába erednek, de az erdélyi orgonazene is terítékre kerül. A furulya- és fuvolakurzuson Filip Ignác vezetésével a reneszánsz és barokk zeneirodalmáról tanulhatnak a muzsikusok. Az ének mesterkurzuson Ádám Rebeka az oktató, és az énekelni vágyó diákok a régi magyar világi énekekkel ismerkedhetnek meg. Továbbá, a barokkhegedű-kurzuson Vitárius Piroska tanít, aki Georg Friedrich Telemann, a különböző nemzetek stílusainak összegzőjét helyezi a középpontba, de más barokk és klasszikus hegedűre írt művekkel is foglalkoznak. A csembaló-, klavikordkurzuson Erich Türk oktat, ahol a tanulni vágyók megismerkedhetnek a régizene világában használt csembalótípusokkal. Végül pedig a viola da gamba, barokk bőgő mesterkurzuson Csata István a vezető tanár. Valamennyi mesterkurzusra jelentkezhettek olyan muzsikusok, akik még nem játszottak az adott hangszeren, de olyanok is, akik meglévő tudásukat szeretnék elmélyíteni. A viola da gamba, barokkbőgő-kurzus tematikája igazodik a fesztiváléhoz: itt is az utazás áll a középpontban. A kezdetektől a késő barokkig utaznak időben, térben pedig a francia, olasz, német, spanyol és angol királyi udvarokba látogatnak el.
Vidám hangulat van a Nyári Egyetemen
Tegnap a mesterkurzusokra is ellátogattunk. Péter Eszter önkéntes érdeklődésünkre elmondta: a Nyári Egyetemen részt vesznek kisgyerekek, iskolások, egyetemi hallgatók is, akik egyébként zenét tanulnak, de szeretnék elmélyíteni tudásukat, és felnőttek is jelentkeztek a mesterkurzusokra, így kicsik és nagyok együtt tanulnak. Péter Eszter arról számolt be, hogy nagyon jó a hangulat a kurzusokon, minden osztályteremből más-más dallamok hallatszanak ki a folyosóra: a felcsendülő dallamok változatosak és a résztvevők vidámak.
Silló Dalma Orsolya, a Nyári Akadémia koordinátora ugyanakkor elmondta: mintegy negyvenöt résztvevő jelentkezett, és létszámkorlátozás miatt tíz fő lehet egy kurzuson azért, hogy az oktató kellőképpen tudjon figyelni mindenkire. Mint mondta, tavalyelőtt kétszer ennyien jelentkeztek az akadémiára, viszont akkor kétszer ennyi kurzust tartottak. Idén kevesebb résztvevő jött a határon túlról, leginkább a környékről látogattak el városunkba: a tanulók többsége Maros, Kolozs és Hargita megyéből származik, de akadnak magyarországi résztvevők is.
Mai koncertajánló
Ma a Madrigal ‒ Marin Constantin Nemzeti Kamarakórus előadása tekinthető meg a Mikó-vár színpadán este hét órától. Az előadás címe Utazás a 14‒16. századi európai palotákban. A fesztivál honlapján elérhető ismertető szerint a kórus idén ünnepli 58 éves megszakítás nélküli tevékenységét, így az egyik leghosszabb életű és legelismertebb európai kórus, a román és az egyetemes zenei élet egyik jelképe. A Marin Constantin (1925‒2011) karmester által alapított kórus megalakulása óta a világ egyik vezető kamarazenei képviselője lett. A kórus repertoárja az európai reneszánsz, a bizánci zene, valamint a kortárs román és világzene műveit is tartalmazza. Az előadáson a karvezető Anna Ungureanu lesz.
Péter Ágnes