Csíkszereda közterületei: A városlakókon is múlik a rendezettség
Mindenkinek kötelessége, hogy vigyázzon a környezetre Fotó: Barabás Emőke
Az ECO-Csík térségi hulladékgazdálkodó és a városi kertészet dolga biztosítani Csíkszereda köztereinek tisztaságát, rendezettségét. Dolgukat nehezítik azonban a környezetükre nem vigyázó, szemetelő városlakók és átutazók, emellett az utcabútorzatot rongálják gördeszkázó, rollerező suhancok.
Lázár Péter, a polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztályának vezetője lapunknak elmondta, hogy a parkok és zöldövezetek rendezettségéért, illetve a városi bútorzat karbantartásáért a városi kertészet a felelős, az aszfaltozott közterekhez tartozó utcák és főutak tisztítása pedig az ECO-CSÍK feladata, illetve egyes teendők elvégzésébe a közhasznú munkásokat is bevonják.
– Tavaly kötöttünk az ECO-CSÍK vállalattal 5 évre szóló szerződést, amely a feladataik leírását és az erre szánt időt tartalmazza, munkájukat mi ellenőrizzük, amiről rendszeresen beszámolnak – hangsúlyozta Lázár Péter.
Mint megtudtuk: a közhasznú munkások többnyire a városháza előtti tér rendben tartásával vannak megbízva – mint például hulladék összeszedése, levelek összegyűjtése, télen hóseprés –, illetve olyan feladatok ellátásával, ami nem az ECO-CSÍK felelőssége.
Összetettek a városi kertészet feladatai
Burista Csilla, a városi kertészet vezetője lapunknak elmondta, hogy a városi önkormányzat alegységeként munkájuk nagyon sokoldalú és folyamatos odafigyelést igényel. Csapatuk egy része a zöldövezetek, parkok rendben tartásával foglalkozik: fűnyírás, bokrok, fák metszése, az ősszel lehullott levelek összegyűjtése és hasonló feladatok tartoznak hozzájuk.
– Évente kétszer, ősszel és tavasszal szedjük össze a lehulló faleveleket a város központjának zöldövezeteiből, jegyezte meg Burista Csilla, hozzátéve: a központi parkban és a Majláth Gusztáv téren éppen ezekben a napokban folyik a munka.
Mint mondta: a lakónegyedekben a lakótársulatok feladata rendben tartani környezetüket. A kertészet másik fontos feladata a városi virágágyások kialakítása, ez külön csapat feladata, akik nemcsak elültetik tavasszal és ősszel a virágokat, de egész évben felügyelik, öntözik, gyomlálják, rendben tartják azokat, összetakarítják az évelő ágyások leszáradt növényzetét.
– Idén ősszel árvácskákat és megközelítőleg 2000 virághagymát ültettünk el, hogy tavasszal a várost tulipánok, nárciszok, íriszek színesítsék. Taploca végétől, egészen Zsögöd végéig vannak ágyások többnyire a körforgalmakban, a köztereken, a központi parkban, a Majláth Gusztáv téren, a Szabadság téren és a Vár téren – részletezte a kertészet vezetője.
Nem mindenki vigyáz a rendre
Az utcai bútorzatot gyakorta rongálják, így állapotának ellenőrzése és helyreállítása a városi kertészet karbantartó csapatának a feladata.
– A gördeszkásoknak és a felelőtlenül rongáló fiataloknak köszönhetően bőven van feladat – mutatott rá Burista Csilla.
Véleménye szerint a családban és az oktatási intézményekben tudatosítani kellene a gyerekekben, hogy a közterületek a köz hasznát szolgálják és mindenkinek kötelessége, hogy vigyázzon környezetére. Olykor az ágyások rendben tartása is kihívást jelent, ezt bizonyítják az ágyások letöredezett szélei a Majláth Gusztáv téren, de szinte minden héten találnak megrongált szemeteseket, letört forgalmi táblát, kifordult útszegélyt, felfeszített padlécet, lepiszkált borítólapot. Fontos tudni, hogy ha valaki a városban meghibásodást vagy rongálást észlel, jelezheti személyesen a városházán, vagy a szereda.ro weboldalon található városházi bejelentőn keresztül egy űrlap kitöltésével.
Fontos a tisztaság
A főutak és más aszfaltozott részek tisztán tartásáról az ECO-CSÍK Térségi Hulladékgazdálkodó Vállalat felel, a munkálatokat a feladatok fontossága és összetétele szerint szervezik meg.
– A városközpontban lévő fontosabb útszakaszokat, mint például a Vár tér vagy a Petőfi utca, nagyobb rendszerességgel takarítjuk, míg a távolabb eső részeket ritkábban – jegyezte meg Pál Tamás, az ECO-CSÍK igazgatója.
Továbbá a lehullott levelek összegyűjtésére is nagy hangsúlyt fektetnek, ahogy a növényi hulladékok begyűjtésére is a lakóházaktól.
A legfontosabb természetesen az volna, hogy vigyázzunk környezetünkre, lakóhelyünkre és erre hívjuk fel gyermekeink, családtagjaink, ismerőseink figyelmét is. Mindannyiunk érdeke, hogy élhető, tiszta, kulturált városban lakjunk, amelyre büszkék lehetünk, amelyben biztonsággal közlekedhetünk, játszhatunk, tölthetjük el szabadidőnket – derült ki a város tisztaságáért felelős személyekkel folytatott beszélgetésekből.
Barabás Emőke