Csíkszereda: felkészülnek a helyi rendőrség bevetésére
Október elsejétől kezdi el tevékenységét Dombi Gyula, a csíkszeredai helyi rendőrség igazgatója. A következő fél évben az lesz a feladata, hogy előkészítse és megszervezze az általa vezetett új intézmény működését. A helyi rendőrség működtetéséhez értelemszerűen előbb személyzetet kell felvenni – hangzott el Korodi Attila, a megyeszékhely polgármestere és Dombi Gyula közös csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Korodi Attila úgy fogalmazott: nagyon fontos lépés a helyi rendőrség létrehozása, ugyanis nem mindennap fordul elő, hogy új intézmény születik. Az elöljáró szerint kellemesebb lesz a városban élni, rendezettebb körülmények között. Hangsúlyozta: a helyi rendőrség feladatait egyetlen más rendvédelmi szerv sem tudja ellátni. Többek közt a szabálytalan parkolások, a szemetelés ellen fognak fellépni, ugyanakkor a helyi rendőrség feladata lesz az építkezések felügyelete. Szintén ők felelnek majd a város iskoláinak a biztonságáért, és ők lépnek fel az engedély nélkül működő utcai árusokkal szemben.
Hozzáfűzte: a helyi rendőrségnek 24 órás szolgálatot ellátó diszpécserirodája lesz, és kamerarendszert is felszerelnek. Kifejtette: azért is indokolt a közterek bekamerázása, mert szerdáról csütörtökre virradóan három-négy padot is megrongáltak a csíkszeredai központi parkban. Még elmondta: ameddig ténylegesen is elkezdi tevékenységét a helyi rendőrség, alapos előkészítésre van szükség.
Kulcskérdés a személyzet mérete
Az elöljáró ugyanakkor szóvá tette, hogy egymástól eltérő előírásokat tartalmazó kormányrendeletek nehezítik a dolgukat, ugyanis nem egyértelmű, hogy milyen szabályok betartásával alkalmazhatják majd a helyi rendőrség leendő személyzetét. Kifejtette: elvileg negyvenegy helyi rendőrt alkalmazhatnának, de egyáltalán nem biztos, hogy tényleg szükség lesz ennyire.
– A közpénzzel felelősen kell bánni – jegyezte meg Korodi Attila. Az ugyanakkor biztosnak látszik, hogy év végéig senkit nem tudnak felvenni. A polgármester szerint számukra pillanatnyilag az a legnagyobb kihívás, hogy a helyi rendőrség ne legyen túlméretezett, de túl kevés se legyen az alkalmazottak száma. Egyébként az tervezik, hogy város tömegközlekedési vállalata, a Csíki Trans fogja adminisztrálni a majdani fizetős parkolókat is a városi rendőrséggel közösen. A városvezetés azt szeretné, hogy a parkolókból származó bevételekből tudják finanszírozni a helyi rendőrség működését.
Tervezés alatt
Dombi Gyula ugyanakkor elmondta: a csíkszeredai helyi rendőrség önálló jogi személyiséggel rendelkezik majd. Arra fognak törekedni, hogy lehetőleg előzzék meg a bűncselekményeket. Hozzáfűzte: a helyi rendőrség hatásköre nem terjed ki a bűnüldözésre is, az továbbra is az országos rendőrség feladata marad. Szemléltetésként elmondta: ha egy bűnözőt tetten érnek, akkor elfogják az illetőt, biztosítják a helyszínt, azonosítják a tanúkat, de azonnal értesítik az országos rendőrséget, és amint azok kiérnek a helyszínre, átadják nekik a terepet, a nyomozás ugyanis az ő dolguk. A csíkszeredai helyi rendőrség igazgatója arról is beszámolt, hogy a tevékenységét azzal kezdi, hogy megnézi, hogyan működik a helyi rendőrség a környező városokban. Brassóba, Marosvásárhelyre, Székelyudvarhelyre, Gyergyószentmiklósra és Sepsiszentgyörgyre is ellátogat majd. Újságírói kérdésre elmondta, hogy a legsürgetőbb megoldásra váró problémának a parkolást tartja a városban. Ugyanakkor megjegyezte: elvi alapon kívánja megszervezni a helyi rendőrség működését. Ígérete szerint a törvényesség, a bizalom, az átláthatóság, a pártatlanság és az egyenlő bánásmód elveit szem előtt tartva vezeti az új intézményt.
Kiss Előd-Gergely