Csíksomlyón zárták az emlékévet
Rangos részvétellel, a Hargita Megye Tanácsa által létrehozott Márton Áron-díj átadásával ért véget péntek este a csíksomlyói kegytemplomban a Márton Áron Emlékév rendezvénysorozata.
[caption id="attachment_40861" align="aligncenter" width="1000"] Lázár Csilla átveszi az emlékérmet Borboly Csabától Fotó: HMT-sajtószolgálat[/caption]
Magyarország Miniszterelnökségének Nemzetpolitikai Államtitkársága a 2016-os esztendőben, a jeles püspök születésének 120. évében Márton Áron Emlékévet hirdetett meg. A kezdeményezéshez Hargita Megye Tanácsa is csatlakozott.
Márton Áron életében mindig ott volt a csíksomlyói Szűzanya, gyermekkorától haláláig, éppen azért, amikor itt nyitottuk meg február 12-én a Márton Áron Emlékévet, illik, hogy itt is fejezzük be – mondta péntek este a csíksomlyói kegytemplomban Jakubinyi György gyulafehérvári érsek, aki az ünnepi szentmisén tartott szentbeszédében arról a nagy elődről szólt, akire az erdélyi történelmi egyházak is mind felnéztek, és ha nemzeti jogokról, felekezeti iskolákról volt szó, össze tudtak fogni.
A szentmisét követően a Magyarország Miniszterelnöksége nemzetpolitikai államtitkárságának képviselője, Potápi Árpád nemzetpolitikáért felelős államtitkár, valamint Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter összegezte az emlékév eredményeit, tanulságait.
– Olyan időket élünk, amikor mindenféle provokáció, hamis információ nagyon gyorsan elterjed, ellenben nehezebb összefogni dolgozni, egymás iránt türelemmel lenni – fejtette ki Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. – Könnyebb elhinni a hamis információkat és konfliktust gerjeszteni, de minek? Van-e értelme egymás ellen áskálódva dolgozni, közösségi érdeket képviselni? Szerintem nincs, ezért tartom alapvetőnek az összefogást, amely az emlékév keretében is megvalósult.
Az emlékév zárásaként Márton Áron-emlékérmet nyújtottak át Lázár Csillának, a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum megálmodójának, a Márton Áron-konferenciák és -vetélkedők szervezőjének, Áron püspök szellemiségének őrzésében játszott kimagasló szerepéért.
A Márton Áron-emlékérem kör alakú, 42,5 mm átmérőjű, 4 mm vastagságú, egyoldalas vert érme, amelyet emléklap kíséretében adományoznak annak a személynek, aki a nagy püspök szellemiségében tevékenykedve, nem futamodott meg a rá mért, önként vállalt munkától. Az ünnepséget a Hargita Megyei Művészeti Népiskola Kamaraegyüttesének koncertje zárta.
HN-információ