Csíksomlyói búcsú 2022
Minden évben több százezren zarándokolnak Csíksomlyóra azért, hogy részt vegyenek a Szűzanya tiszteletére tartott körmeneten és szentmisén. A csíksomlyói Mária-kegyhelyre, a Szűzanya csodatevő szobrához való pünkösdi zarándoklat kiemelt vallási esemény. Két év kihagyás után az idei búcsú a békét és a jóságot hirdeti a háború árnyékában.
10:00
A szélrózsa minden irányából érkeztek ma reggel zarándokok a csíksomlyói búcsúra. A kegytemplom előtti téren több száz személy gyülekezett, majd vett részt a korai szentmisén. A tömeg 10:30-kor indult a kegytemplom előtti térről a nyereg irányába. A kordont a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diákjai alkotják, velük haladnak az egyházi és világi méltóságok.
11:00
A zarándokok megérkeztek a somlyói kegytemplomhoz. A népviseletbe öltözött diákok vitték a templom értékes tárgyai közé tartozó labarumot. A Salvator-kápolnához tartanak, ahol együtt éneklik a Mária-éneket.
12:30
Elkezdődött az ünnepi szentmise
Két év megszorító intézkedései után idén óriási tömeg gyűlt össze Csíksomlyón, a Kis- és Nagysomlyó hegye közti nyeregben a hagyományos pünkösdszombati zarándoklaton. A szentmise főcelebránsa és ünnepi szónoka dr. Udvardy György veszprémi érsek, koncelebránsok dr. Kovács Gergely, a gyulafehérvári főegyházmegye érseke, Kerekes László segédpüspök és Urbán Erik, az erdélyi ferences rendtartomány provinciálisa.
Pax et bonum! – köszöntötte az egybegyűlteket a ferences elöljáró, külön köszöntve a Kárpátaljáról érkezett népesebb zarándokcsoportot, az online térbe bekapcsolódókat és a zarándokútvonalakon érkezőket egyaránt.
– Pax és bonum! Béke és jóság! Búcsúfiaként vigyétek haza a kegyhely üzenetét! – mondta a ferences főatya.
Kovács Gergely érsek köszöntötte a népes zarándoktömeget, emlékeztetve arra, hogy két évvel ezelőtt a szinte üres kegytemplomban, kamerák előtt tartotta a búcsús szentmisét, majd a Jó Isten áldását kérte a jelenlévőkre.
Udvardy György érsek hangsúlyozta, a szentmisét a jelenlévőkért, nemzetünkért ajánlja fel.
13:30
Dr. Udvardy György veszprémi érsek szentbeszéde
– A Szentlélek kiáradásának megünneplése gyűjt egybe minket ezen az ősi Mária- kegyhelyen, a Somlyói Máriánál, kérve Máriától, a Kegyelemmel Teljestől az Ő anyai oltalmát és segítségét egyéni életünk, családjaink, magyar népünk és nemzetünk számára, a világ bármely pontján is éljünk– kezdte szentbeszédét dr. Udvardy György veszprémi érsek, az idei csíksomlyói pünkösdszombati fogadalmi búcsú ünnepi szónoka, miután megköszönte a főegyházmegye és a ferences rendtartomány elöljáróinak a megtisztelő felkérést az ünnepi szolgálatra.
A szónok utalt az idei búcsú választott hívószavára, a Ferenc-rend jelmondatára: Pax et bonum!, a Béke és a jóság „vezeti közös találkozásunkat és imádságunkat”.
– Várjuk, hogy a Szentlélek – a Csodálatos Tanácsadó, az Erős Isten, a Béke és a Jóság Lelke – betöltsön és megerősítsen, megújítson bennünket, mert igencsak rászorulunk segítségére, mert nagyon vágyakozunk erre – hangsúlyozta Udvardy György veszprémi érsek.
Az ünnepi szónok kiemelte, hogy „keresztségünk ténye adja meg identitásunkat”. Hangsúlyozta, hogy ez a keresztség jelöli ki az életünkben biztos pontként szolgáló értékeket, amelyekről nem akarunk lemondani.
– Ez a halálunkat jelentené. De mi élni akarunk! Mégpedig az Istentől, a Teremtőtől, az Újjáteremtőtől akart örök és boldog életet – emelte ki az érsek.
Mint mondta, a keresztség segít értelmezni a magyar nemzethez tartozásunkat.
– Így sem a nemzet gondolatának az elvetése, megvetése, sem a szélsőséges – mások fölé helyezése – nem a mi gondolatunk. Hiszen a minden nemzet újjáteremtés szerinti ajándékát magában egyesítő egyházban, a saját kultúránkban ismerjük föl az embert, a világot, de magát az Istent is – hangsúlyozta szentbeszédében az ünnepi szónok.
A következőkben a béketeremtés fontosságára tért ki, mondván, a béke Isten ajándéka, de a békét teremteni kell.
– Boldogok, akik teremtik a békét! – emelte ki. – Milyen nehéz ez! Látjuk személyes életünkben, látjuk társadalmi, világméretekben. Látjuk a testvéreinket is érintő, szomszédunkban zajló háborúval kapcsolatban is. Milyen sok, hány- és hányféle erő lép fel a béke és a béketeremtő ellen!
Az érsek felhívta a figyelmet arra, hogy a béketeremtésnek kockázata is van, és idézte a Ferenc pápa 2019-ben Csíksomlyón elhangzott beszédéből: „Aki kockáztat, azt az Isten nem hagyja magára!”
– A békéért meg kell küzdeni. Ez prófétai harcot jelent az egyén és a közösségek számára is. De a béke mégsem mint ennek a küzdelemnek az eredménye, hanem mindig mint az igazságosság gyümölcse születik meg – zárta a gondolatsort az érsek.
A következőkben kifejtette, hogy nemcsak a békéért, hanem a jóságért is meg kell küzdeni.
– Ehhez kell a feltámadás hitében és erejében élő embernek az öröme, bátorsága, evangéliumi radikalitása, kezdeményezése: elsőként is, újból is, akár félremagyarázottan és megfélemlítetten is teszem a jót, szolgálom a másik javát – sorolta az szónok. – A békétlenségből, egy megromlott kapcsolatból nincs kiút pusztán a sérelmek, a vélt vagy valós igazságok ismételgetése vagy azok elismertetése utáni vágyam dédelgetése által. A békétlenség öl, pusztít – fűzte hozzá, megjegyezve, hogy a béke teremtése és a jóakarat kinyilvánítása éltet, előremutat, jövőt teremt.
A következőkben az egyházi elöljáró kitért a jó és a rossz közötti radikális döntés szükségességére, idézve Ferenc pápa apostoli buzdítását, amelyben a mai keresztény ember három jellemzője a küzdelem, az éberség és a megkülönböztetés.
– A megszokott életrend, amit kialakítottunk, ami körülvesz bennünket, sok esetben meggyengítette a küzdelemre való készséget – hívta fel a figyelmet az ünnepi szónok. – Könnyű feladni, lemondani hagyományról, ünnepről, ünneplésről, találkozásról, családról, házasságról, gyermekről, idős szülőről, igazságról, kultúráról, nemzetről, a hit szerinti mindennapokról. A pápa szavaival ez nem más, mint lelki korrupció – emelte ki.
Mint mondta, szüntelenül mérlegelni kell az események során a jelenségek között.
– Kérni kell a Szentlélek megkülönböztető ajándékát – szólt a hallgatósághoz az érsek. – Ismerjük föl, különböztessük meg, mi a jó és a rossz, mi az igaz és a hamis, és merjünk ennek megfelelően dönteni. Ne áltassuk magunkat! Minden cselekedetnek, mulasztásnak van következménye – hangsúlyozta.
Kitért arra is, hogy a küzdelem, az éberség és a megkülönböztetés adományaival való együttműködésünk „a béketeremtésnek, a jóakarat megnyilvánulásának, a jóság művelésének hatékony és számunkra nélkülözhetetlen módja”.
– Akarjuk a békét és a jót minden embertestvérünknek, kiemelten a ránk bízottaknak, akikkel összeköt együvé tartozásunk, akikért különös felelősséggel tartozunk – figyelmeztette a szentmise résztvevőit. – Vállaljuk a jóakarat, a jó cselekedetek által a béke esdését és a béke munkálását. Visszatérve otthonainkba lelkes, békességet teremtő jóakaratú emberek kívánunk lenni. Hogy a világnak legyen reménye és jövője! – fűzte hozzá.
Dr. Udvardy György veszprémi érsek végezetül a mindannyiunk számára példaként szolgáló csíksomlyói Szűzanyára hívta fel a figyelmet.
– Segítőnk, oltalmazónk a csíksomlyói Szűzanya, Égi Édesanyánk. Őseink, elődeink hite, példája, ragaszkodása is megjelenik mai közös ünneplésünkben, Máriához való könyörgésünkben – mondta. – Hisszük, hogy a Máriához való ragaszkodásunk a jövő reményét is föltárja előttünk – fűzte hozzá.
Megjegyezte, hogy „az ő magasztaló hálaadó énekében megjelenik az isteni béke, az isteni jóakarat fölfedezésének öröme”.
– Ebben a bizalomban vagyunk mi is itt, vállaltuk a zarándok lét terhét, tisztító erejét. Letesszük terheinket, megfogalmazzuk kéréseinket. Családjainkért, népünkért, nemzetünkért. Az összetartozás érzésével és élményével, mi mindannyian egyesülve a Szentlélekben, Máriával, a Boldogságos Szűzanyával együtt magasztaljuk Istent, Atyánkat! – zárta a csíksomlyói fogadalmi búcsún elmondott szentbeszédét dr. Udvardy György veszprémi érsek.
14:20
– Legyen a szívünkben a kedvesség iránti vágy – mondta a szentmisét záró áldás előtt dr. Udvardy György.
A szertartás a pápai himnusz, nemzeti imánk és a székely himnusz eléneklésével ért véget.
HN