Csík környékén nem lesz nagy változás
Július elsejétől életbe léptek a hulladékgazdálkodást szabályozó 2018/74-es sürgősségi rendelet előírásai. Ennek értelmében a hulladékgazdálkodási cégeknek lehetőséget kell biztosítaniuk nemcsak a papír, a műanyag és az üveg gyűjtésére, hanem a háztartási hulladék szelektív gyűjtésére is, a mulasztásokért a cégeket és a magánszemélyeket is bírságolhatják. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: az új szabályozás nem hoz majd lényeges változásokat Csíkszeredában és környékén, ahol országos szinten kiemelkedő az újrahasznosítási arány.
[caption id="attachment_91950" align="aligncenter" width="1000"] Marad minden a régiben. A szakértők szerint nem kell megijedni az új szabályoktól Fotó: Archív[/caption]
A 2018/74-es sürgősségi kormányrendelet értelmében július 1-jétől szigorodott a hulladékok szelektív gyűjtése. A szigorításokat többek között az indokolta, hogy Romániában a cégek és magánszemélyek által évente termelt 270 millió tonna hulladéknak, csak 13 százaléka újrahasznosítható. Az új szabályozás előírja: a papírt, a műanyagot, az üveget és a háztartási hulladékot mind a hulladékgazdálkodási cégeknek, mind a magánszemélyeknek külön kell gyűjteniük. Előbbiekben emiatt külön konténereket kell kihelyezniük. Azon vállalatok, amelyek ezt nem teszik meg, 20–40 ezer lej pénzbírságra számíthatnak, sőt azok a magánszemélyek is büntethetők, akik nem szelektálnak otthonaikban. Ebben az esetben 2000 lej bírsággal számolhatnak.
Az elsőre szigorúnak tűnő intézkedésekről Pál Tamást, az Eco-Csík térségi hulladékgazdálkodási vállalat ügyvezetőjét kérdeztük, aki hangsúlyozta: környékünkön nem feltétlenül változik majd a megszokott rendszer.
– Egyelőre még mi is tanulmányozzuk az előírásokat, de annyit már most elmondhatok, hogy nem kell megijedni. Ez a törvény az országos adatok miatt jött létre, hiszen Romániában elszomorító az újrahasznosítási arány. Csíkszereda és térsége azonban elöl jár az újrahasznosítás terén, környékünkön 30 százalékos az újrahasznosítási arány – közölte Pál Tamás.
Mint mondta: az új törvény szerint lehetőséget kell biztosítani a háztartási hulladékgyűjtésre, ezért a városban kihelyezett konténerekből egyet átalakítanak majd a biológiailag lebomló hulladék számára.
– A biológiailag lebomló szemétre kell figyelnünk, ezért a kihelyezett konténerek közül egyet erre a célra lehet majd használni. A falvakban tovább működik a komposztálás, és a papír-, műanyag- és üveggyűjtést is a jól megszokott módon, az általunk kiosztott zsákokkal lehet folytatni. Tehát nem lesznek nagyobb változások – ecsetelte az Eco-Csík vezetője, akit a magánszemélyek büntetéséről is kérdeztük.
Kifejtette: tudomása szerint nincs felhatalmazásuk arra, hogy jelentsék, esetleg bírságolják azokat a személyeket, akik otthonaikban nem szelektálnak. Leszögezte: egyelőre homályos a törvény ezen pontja, de amint konkrétumról tudnak beszámolni, értesítik a lakosságot.
– Az újrahasznosítás működik a térségünkben. Természetesen nem azt mondom, hogy nincsenek hiányosságok, de országos szinten kiemelkedő az itteni hulladékgyűjtési arány – nyugtázta Pál Tamás, megjegyezve: egyelőre nem terveznek több zsákot kiosztani, a megszokott módon folyik majd a szelektív gyűjtés.
Keresztes Bea