Az anyanyelv versenyképességét, a tudományban betöltött szerepét hivatott biztosítani az egyetem
Hivatalosan is elkezdődött hétfőn a 2024–2025-ös tanév a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán. A tanévnyitó idejére a csíkszeredai egyetem Nagy Aulája megtelt hallgatókkal és oktatókkal, a tanárok egy része más termekben kapott helyet, ahol élő videóközvetítésen követték az eseményt.
Csaknem négyszáz elsőéves diák kezdte meg hétfőn a 2024–2025-ös tanévet a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán, az intézmény Nagy Aulája zsúfolásig telt hallgatókkal és oktatókkal. Az ünnepség résztvevőit dr. Pap Levente dékánhelyettes, Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja, Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere és Asztalos Nándor, a Hallgatói Önkormányzat (HÖK) elnöke köszöntötte.
– A Sapientia egy tudatos döntés eredményeként született meg, azzal a küldetéssel, hogy őrizze az anyanyelv szerepét a tudományban is, részint azért, mert a társadalom egészével csak az anyanyelvén tarthatjuk a kapcsolatot, másrészt fontos az anyanyelvünk versenyképessége is. Az egyetemnek kirendelt intézményei működnek Csíkszereda mellett Sepsiszentgyörgyön, Marosvásárhelyen és Kolozsváron is, mindben közös, hogy a korszerűség jegyében hozták létre és figyelembe vették az erdélyi és székelyföldi magyar közösség sajátos szükségleteit és lehetőségeit is. Az egyetem akkor tud sokat adni, ha sokat kérünk tőle – fogalmazott Dolhai István főkonzul.
Korodi Attila polgármester szerint a csíkszeredai Sapientia az egyik legizgalmasabb és élhetőbb egyetemi központ, az elsőéveseket az egyetemen kívüli élet megtapasztalására biztatta, ugyanakkor biztosította őket arról, hogy a polgármesteri hivatal partner lesz valamennyi kezdeményezésükben, amellyel a saját és a város életét szeretnék színesíteni.
A tanévnyitó ünnepségen Asztalos Nándor, a Hallgatói Önkormányzat (HÖK) elnöke rövid beszédében azt tanácsolta a „gólyáknak”, hogy merjenek kockáztatni és ne engedjék, hogy a lehetőségek kicsússzanak kezeik közül, ragadjanak meg minden olyan alkalmat, amely által tudásukat bővíthetik vagy épp szórakozhatnak, egyúttal emlékezetes egyetemi éveket is kívánt.
Ezt követően dr. Miklóssy Ildikó tanszékvezető bemutatta az újonnan induló testnevelő-tanárképző szakot, majd a tanévnyitó legfontosabb momentuma, az elsőéves hallgatók ünnepélyes eskütétele következett, végül az esemény a himnusz közös éneklésével ért véget. Délután már órarend szerinti oktatás folyik a felsőoktatási intézményben.