Asztalost, péket, kertészt képeznek
Asztalos, pék és kertész szakokon indít hároméves képzést a következő tanévben a csíkszeredai Venczel József Szakközépiskola. A tanintézmény célja, hogy a diákokat minden szakterületen a munka szépségére nevelje, ami hosszú távon meghozza gyümölcsét.
[caption id="attachment_30457" align="aligncenter" width="620"] Famegmunkáló gépen dolgozó tanuló. Szakemberkereslet Fotó: László Róbert[/caption]
Három profilon indít szakképzést a következő tanévben a csíkszeredai Venczel József Szakközépiskola, az iskola vezetősége az asztalos szakmát azoknak a fiataloknak ajánlja, akik szeretnek a természetes anyagokkal, forgácsillatban dolgozni és az ősi hagyományokat korszerű technológiákkal ötvözve szebbé tenni az ember környezetét. A pékosztályba egyértelműen azoknak a fiataloknak a jelentkezését várják, akiket érdekel a sütés, tésztakelesztés, szeretik a finom házi kenyeret és a péksüteményeket, a kertész szakmát pedig azoknak ajánlják, akiket nem zavar, hogy a mindennapi teendőiket az időjáráshoz kell igazítsák és szeretik a változatosságot.
– Fontos, hogy a fiatalok tudatosan válasszanak szakmát, olyan osztályba jelentkezzenek, amelynek a szakterülete valóban érdekli őket, máskülönben az egész hároméves képzés elfecsérelt idő – mondta Bálint Gabriella iskolaigazgató.
Érdeklődő diákokkal erős a szakképzés
Jelenleg a Venczel József Szakközépiskolában az asztalosképzésben olyan diákok vesznek részt, akiket igazán érdekel a szakma, ez meglátszik az osztályeredményeken is és később a fiatalok munkájában is – tudtuk meg az iskola vezetőjétől.
Az igazgató szerint a vállalkozók körében végzett megyei szintű felmérés azt mutatja, hogy ezen a szakterületen munkaerőhiány van, ezért indítanak asztalosképzést, a fiatalok részéről azonban kisebb mértékű az érdeklődés. Bálint Gabriella szerint azoknak a fiataloknak javasolják ezt a szakmát, akiknek jó a rajzkészsége, tervezőkészsége, jó a forma- és színérzéke, illetve fejlett a térlátása. A tantervben szereplő szaktantárgyak között olyan elméleti órák vannak, mint grafikai ábrázolás, szerkesztés.
– A végső cél az, hogy harmadéven a diákok alaprajz alapján képesek legyenek elkészíteni egy-egy bútorelemet, illetve saját maguk is tudjanak rajzot készíteni. A képzés során profitálódhatnak is: kárpitos, bútorasztalos és elsődleges famegmunkálás területeken – tette hozzá Albert Imre oktató.
Az asztalosképzésben részt vevő diákok helyi kis- és középvállalkozóknál gyakorlatoznak.
Sokan érdeklődnek, népszerű szakmának számít tehát térségünkben a pék- és sütőipari képzés, amelyre 28 helyet hirdetett meg a Venczel József Szakközépiskola. Az ebbe az osztályba jelentkező fiatalok a laboratóriumi és mikrobiológiai alapismeretek elsajátítása mellett megismerkednek az élelmiszeripari nyersanyagokkal, harmadév végére pedig nemcsak kenyeret és aprósüteményt, hanem tortát is tudnak készíteni.
– Nagyon jónak tartom a jelenlegi hároméves szakképzés menetét. Fontos, hogy a fiatalok az elméleti oktatást követően a vállalkozóknál, esetünkben a Harmopan Rt. pékségénél mélyítsék el tudásukat: itt megismerkednek minden munkafázissal, technológiával. Az ügyes diákokat szívesen alkalmazzuk is – mondta Kovács Éva mérnök.
Új szakképzés: kertészet
A Venczel József Szakközépiskola tavaly új profilként indította a kertész szakképzést, amelyre idén is 28 helyet hirdetnek meg. Ezen a szakon első évben környezetvédelmet, meteorológiát, talajtant és kertészeti alapismereteket tanulnak a fiatalok, tizedik osztályban aztán agrotechnika, állattenyésztés és közgazdaságtan órákkal egészül ki az elméleti oktatás, utolsó évben pedig a zöldség- illetve dísznövénytermesztéssel foglalkoznak a diákok, tanulnak traktorvezetést is. A gyakorlati oktatásban több helyi vállalkozó, illetve a városi kertészet is részt vesz.
– A szakoktatóval közösen jönnek hozzánk a tanulók, részletesen megtanulják a különböző munkafázisokat: palántagondozást, átültetést, a kártevők elleni védekezés formáit – sorolja a városi kertészet vezetője.
A munkaerőpiacon egyre divatosabb és most már nálunk is egyre keresettebb szakma a kertépítés, a csíkszeredai középiskola képzése ennek elsajátítására is lehetőséget nyújt.
Pál Bíborka