A tenyésztők és „pityókások” igénye újra életre hívta
Főként a helyiek kérésének eleget téve idén is megszervezték szeptember utolsó hétvégéjén a Csíkszéki Gazdanapokat. A kétnapos rendezvény első napján, pénteken agrárkonferencia zajlott Csíkszeredában, míg a szombat a családosok számára tartogatott izgalmas kikapcsolódási lehetőséget Csíkszentsimonban, a Szent László Gyermekvédelmi Központ területén.
[caption id="attachment_57443" align="aligncenter" width="1000"] A legsúlyosabb idei termések. Rekordpityókák Fotók: Márk Boglárka[/caption]
A pénteki agrárkonferencián mezőgazdasági szakemberek, egyetemi tanárok és politikusok tartottak előadásokat, amelyeket nem várt mértékű érdeklődés övezett. A hallgatóság a vidék biztonságával kapcsolatos értekezések tanúja lehetett. A témát több oldalról is megközelítették, beszéltek például a helyi önkéntes polgárőrségek hasznáról, valamint a vidék biztonságával kapcsolatos parlamenti munkáról is. De külön előadásban foglalkoztak a nagyvadak jelentette veszélyekkel, illetve az önkormányzatoknak a gazdaság biztonságára kiható működéséről is értekeztek.
Sokat tanulhatott, aki figyelt
A Csíkszéki Gazdanapokat idén is az RMDSZ Csíki Területi Szervezete és Csíkszentsimon önkormányzata készítette elő és bonyolította le. A rendezvénnyel kapcsolatosan Becze István ügyvezető elnök a Hargita Népé-
nek elmondta, hogy az elmúlt hetekben többen is megkeresték azzal, hogy lesznek-e idén is gazdanapok. Ez szerinte azt mutatja, hogy a tavalyi rendezvény után jó tapasztalatokkal tértek haza a gazdák.
Az eseménynek még a fesztiválosabb hangulatú napján is volt gyakorlati haszna, hiszen az érdeklődők a hangosbemondón keresztül beszélő állatorvosoknak köszönhetően sok újdonságot hallhattak a különböző szarvasmarha- és lófajtákról. A lovak szerelemesei sok érdekességet megtudhattak a legismertebb lófajtákról. Elsőként az arab telivért mutatták be, amely az egyik legnemesebb, évezredekkel ezelőtt kitenyésztett lófajta: sok nagy hadvezér arab telivére maga is történelmi jelentőségű szereplővé vált. Az arab telivér után a magyar gidránt, a mai Szlovénia területén kitenyésztett lipicait, a furiosót, valamint a fríz mént is bemutatták.
A tehéntartó gazdák megmutatták és „meg is versenyeztették” állataikat. Hasonlóképpen cselekedtek a lótartó gazdák, ők szekeres ügyességi versenyben, valamit rönkhúzatásban mérethették össze lovaik erejét. A rönkhúzatási versenyen rengetegen szurkoltak, hogy a leghosszabb távon a legrövidebb idő alatt húzzák kedvenc lovaik a több száz kilós rönköket.
Mindezek közben a gyermekek számára is teremtettek kikapcsolódási lehetőséget: a magszokottól eltérően nem pónilovakra ülhettek fel, hanem szamaragoltak. A felnőttek számára hagyományos helyi termékek vásárán kínálták a portékát.
[caption id="attachment_57444" align="aligncenter" width="1000"] Fajtabemutatón csodálhatták a legszebb lovakat. Látványos gazdaprogramok[/caption]
Versenyeztek, de adakoztak is
Nemcsak lovaikra vagy szarvasmarhájukra büszke gazdából volt sok szombaton Csíkszentsimonban, hanem a burgonyatermesztőkből is. A Csíkszéki Gazdanapok egyik legfontosabb eleme a Csíkszék legnagyobb pityókája díj kiosztása volt. Sokan jelentkeztek a versenyre, de végül csak az első kilenc benevező mérethette meg a pityókáját. A legnagyobb gumós terménnyel a csíkszentmártoni Szőcs Tibor állt elő, az ő krumplija több mint másfél kilót, 1785 grammot nyomott. A második és harmadik legnagyobb pityókát a csíkkarcfalvi Gidró Lehel termesztette, 1448 és 1424 grammosakat. Említésre méltó a csíkmadarasi Illés Attila 1375 grammos krumplija is.
Aki sem lovat, sem tehenet, sem pityókát nem versenyeztetett, annak sem kellett elkeserednie, hiszen volt tombola, amellyel néhány hetes borjút nyerhetett. A tombolán befolyt összeggel egyébként a gyermekotthont támogatták a szervezők. Továbbá a Bocskor pékség felajánlott száz darab 20 lejes kenyeret és az ebből származó összeggel is a gyermekotthont segítik.
Márk Boglárka