A szociális ellátás nehézségei
A szociális ellátás hazai és azon belül a székelyföldi helyzetét mutatja be Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője által jegyzett kötet. A könyvet tegnap ismertették a Sapientia egyetem könyvtárában.
Elekes Zoltán Szociális ellátás a Székelyföldön című kötete a székelyföldi, a hazai szociális ellátás történetét, vitás kérdéseit, fejlesztési dilemmáit, hiányosságait és erősségeit mutatja be kutatási adatokkal alátámasztva, így támpontul szolgálhat a szociálpolitikai irányokat meghatározó döntéshozók számára, de érdekes olvasmány lehet mindazoknak, akiket érdekel a székelyföldi közösségek múltja és jelenlegi működése. A kötetet tegnap este mutatták be Csíkszeredában, a Sapientia – EMTE könyvtárában. Az esemény házigazdája dr. Sorbán Angella, a Scientia Kiadó igazgatója volt.
A hazai helyzetkép felvázolása után a könyv áttér a székelyföldi kontextusra, ahol népesedési kérdésekkel és gazdasági folyamatokkal is foglalkozik, mert a szociális kérdés mindig összefügg ezekkel a területekkel.
A szöveg alapvetően a szerző doktori kutatásának anyaga. Doktori disszertációjának témájaként a szociális ellátási rendszer elemzését választotta, ugyanis akkor 15, ma már 25 éve foglalkozik ezzel a kérdéssel. Hasonló elemzés nem készült korábban Székelyföldön, Hargita megyében, ezért is hálás témának találta. Később úgy gondolta, jó lenne tágabb nyilvánosság elé tárni az anyagot, mert sok adatot sikerült összegyűjtenie, míg korábban csupán néhány cikk jelent meg a témában.
A szerző alapos kutatást végzett a hazai és ezen belül a székelyföldi és szociális ellátási hálózatról, ezek jellemzőit mutatta be, mert érdekes dolgokra lelt az elemzések során. A Hargita Népe kérdéseire válaszolva elmondta, rengeteg statisztikai adatból dolgozott, interjúkat is készített a szociális ágazatban dolgozókkal egész Székelyföld-szerte. Ezeket az eredményeket igyekezett összerakni egy érdekes anyagba, következtetéseket, javaslatokat megfogalmazva.
– A könyvet mindenkinek ajánlom, akit érdekel a szociális ellátás helyzete. Azért is tartottam fontosnak, hogy megjelenjen ez az anyag, mert sok érdekes adatot sikerült összeszednem a szociális ellátási rendszerről általánosan, valamint a hazai, a székelyföldi helyzetről is. Ha a jövőben bárki, aki kutatással, fejlesztéssel foglalkozik, érdeklődne ez iránt, kezébe tudja venni a kiadványt. Az is fontos lenne, hogy amikor szociális politikai kérdésekben döntéseket hozunk, stratégiákat dolgozunk ki, akkor legyen ezeknek tudományos megalapozása. Kutatásomból az is kiderül, hogy a szociális rendszer szépen fejlődött Székelyföldön és Hargita megyében, de a legtöbb helyen az országban nincs egy egységes elképzelés, irány, hogy merre szeretnének tartani. Nincsenek olyan fejlesztési stratégiák, amelyek racionálisan lennének megalapozva és utánkövetve – közölte Elekes Zoltán.
Hozzáfűzte, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság a gyermekvédelmi tevékenység szakellátási részét végzi, elsősorban olyankor kell beavatkozzanak és szolgáltatásokat biztosítsanak, amikor már a család, illetve a helyi közösség nem tud megfelelő körülményeket biztosítani a gyermeknek. Emellett számos egyéb feladatuk is van, mint családi és nevelőszülői elhelyezés, örökbeadási tevékenység, felnőttvédelem, vagy átmeneti, védett lakóotthon biztosítása fiataloknak és felnőtteknek egyaránt.
Egyes kutatások szerint a székelyföldi szociális ellátási rendszer fejlettebb, színesebb és biztonságosabb Románia más térségeihez viszonyítva, és Székelyföld gazdasági helyzetéhez mérten is jól teljesít.