A kultúra és a hagyományok éltetői

A magyar kultúra napja alkalmából, vasárnap átadták a Németh Géza-emlékdíjakat Csíkszeredában. A Németh Géza Egyesület 2000-ben alapított díjával évente olyan keresztény pedagógust és tanítványát tüntetik ki, aki tevékenységével hozzájárul a magyar kultúra megmaradásához. Idén Károly Veronika csíkmenasági pedagógus és tanítványa, Karácsony László munkásságát ismerték el.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 3 perc
A kultúra és a hagyományok éltetői
Fotó: László F. Csaba

A Németh Géza-díjat az egykori magyarországi református lelkész, volt ’56-os politikai fogoly, a budapesti Reménység Sziget létrehozója és működtetője tiszteletére, 2000-ben alapította a néhai tiszteletes nevét viselő csíkszeredai egyesület. Céljuk felhívni a figyelmet a pedagógusi munkára és a magyar kultúra ápolására. A Németh Géza-díjjal 2003 óta 25 személyt tüntettek ki. Az idei díj átadási ünnepségét a csíkszeredai unitárius templomban, a vasárnapi istentiszteleten tartották.

László F. Csaba

A csíkmenasági Károly Veronika pedagógust Fischer Adorján Erzsébet, a Repülj Madár Egyesület alelnöke laudálta. A méltatásban elhangzott, Károly Veronika a rendszerváltás után Csíkkozmáson helyettesítő pedagógusként kezdett tanítani, majd szülőfalujában lett tanítónő. A békéscsabai Tessedik Sámuel Főiskolán szerzett tanítói diplomát. A tanítás mellett nagy gondot fordít a helyi hagyományok felkutatására, megélésére és továbbadására.

László F. Csaba

– Értékmentő munkásságának lenyomatát festett bútorok és utcatáblák, népdaloskönyvek és a népi építészet remekműveként nyilvántartott Adorján-kúria berendezése őrzi. Tanítóként és egyesületvezetőként tudja, mi a vállalt feladata: ismerteti a fiatalokkal a népszokásokat, biztatja azok megtartására, tevékeny részvételére. Évről évre rendszeresen együtt szervezik meg a farsangbúcsúztató ünnepséget, és legutóbb egy régi, sajátos nyelvezetű pásztorjátékot hoztak vissza a feledés kapujából. Ő az, aki felkarolta – szabadidejét nem sajnálta – a csíkmenasági gyerekek citerazenekarának létesítését is. Testvértelepülési kapcsolataink életben tartásának mozgatórugója, a faluba látogatókat kulturális körsétára hívja, és minden alkalmat megragad, hogy itthon és külföldön minden rendezvényen népszerűsítse népdalainkat, népszokásainkat. A kulturális események, megemlékező ünnepségek megszervezése Veronika számára szárnyakat jelentenek, és rendületlenül bízik abban, amiben Kodály Zoltán is, vagyis: sokkal fontosabb, hogy ki az énektanár Kisvárdán, azaz ki a tanító Menaságon, mint hogy ki az Opera igazgatója – hangzott el a laudációban.

László F. Csaba

Karácsony László tevékenységét egykori tanítója, Károly Veronika méltatta. Mint mondta: Karácsony Lászlót 1997-ben kezdte tanítani, mivel szomszédok, mindennap együtt mentek iskolába. Később is megmaradt a jó kapcsolat. László immár a község anyakönyvvezetőjeként lelkes segítője egykori pedagógusának, és aktívan szerepet vállal a kulturális rendezvények szervezésében, a hagyományok éltetésében.

– Néhány évvel ezelőtt, amikor községünkben a székelykapuk felmérését végeztem, örömmel csatlakozott hozzám a feladat elvégzéséhez, rácsodálkozott népi építészetünk kincseire. A régi népszokások – gondolok itt például a farsangtemetésre – éltetését is szívügyének tekinti, hisz évek óta ő Cibere vajda. A csíkmenasági régi betlehemes felújításában is szívesen segített és szerepet is vállalt. A mai digitális világban, melyben kevésbé érzem magam otthon, mindig ő az, aki segít felszerelni, elindítani, megjavítani, kihangosítani a megfelelő eszközöket. Érzi a hagyományok éltetésének fontosságát, ezért is szervezte meg falunkban az iskolások néptáncoktatását. Önkormányzati pályázatokban segíti a Repülj Madár Egyesület munkáját – sorolta Karácsony László érdemeit egykori tanítója.

László F. Csaba

A díjátadón köszöntőbeszédet mondott Beke Mihály András, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának első beosztott konzulja és Sógor Csaba, a magyarországi református egyház zsinatának osztályvezetője.

László F. Csaba

Az ünnepséget szavalatok és a Repülj Madár Egyesület tagjai előadásukkal tették meghittebbé. Solymosi Alpár unitárius lelkész áldása után a Himnusz eléneklésével zárult a Németh Géza-díj-átadó.





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!