Hirdetés

A közösségi konyhák szerepe

HN-információ

Megnehezítette a világjárvány a vendéglátóegységek mindennapjait. A jelenleg érvényben lévő szabályok szerint megyénkben ötvenszázalékos kapacitással működhetnek a kávézók, kocsmák és éttermek. Azonban számos önkormányzatnak van közösségi konyhája, amelyet bérbe adott, és amely korábban helyet biztosított a községben szervezett rendezvényeknek. Minap Csíkszentkirályra látogattunk, ahol annak jártunk utána, miként működik egy ilyen konyha.


Kétezer-kilencben saját költségvetésből és kormányzati támogatással több mint 365 000 ezer lejből épült a csíkszentkirályi önkormányzat korszerű közösségi konyhája. Az új létesítményre többek között azért volt szükség, mert a korábbi számos feltételnek nem felelt meg, ugyanakkor a sokasodó rendezvények miatt megnövekedett a közösségi igény is. A konyhát a kor elvárásai szerint alakították ki, így van fekete és fehér öltözőjük, megfelel a kötelező előírásoknak, illetve korszerű berendezéssel szerelték fel. Számos lakodalomra, ballagási ebédre, torra főznek a helyiségben, de itt készül a helyi napközisek ebédje is, illetve néhány idős személy is innen rendeli meg a kétfogásos napi menüt – mondta lapunk érdeklődésére Székely Ernő, az alcsíki község vezetője.
– Szerintem megéri működtetni egy ilyen konyhát, elégedett is vagyok, mert például régen, amikor valaki meghalt és a hozzátartozói tort akartak szervezni, akkor kellett futni más faluba, hogy ki főz, s hogy hozza vagy ne hozza a tányérokat, meg ilyen problémákba ütközött. Most minden helyben van, és ha valaki tort akar és a konyha működtetőjével megegyeznek, akkor már másnapra minden a rendelkezésre áll. Kell a faluba egy ilyen, nem beszélve arról, hogy az önkormányzatnak és az egyháznak is vannak rendezvényei, illetve nem mindegy, hogy máshonnan kell rendelni az ételt vagy itt van helyben – mutatott rá a polgármester, aki azt is elmondta, ha szükséges – a megfelelő szabályok szerint – a helyi gazdáktól húst is tud felvásárolni a konyha működtetője.
A polgármester végül abbéli reményét is kifejezte, hogy hamarosan elmúlik a járvány, és minden visszatér a régi kerékvágásba, így a kultúrotthon konyhájában újabb rendezvényekre tudnak főzni.
A konyhát 2011-től bérli és működteti Bene Zsuzsánna. Ekkortól főz napi rendszerességgel ötven helyi napközis számára. Mint mondta, korábban még a szomszéd napközikbe is konyhájukról szállították az ebédet. A konyha működtetője egyedül főz, intézi a mindennapi teendőket, csupán a nagyobb rendezvények idején hív alkalmi munkásokat. Látogatásunkkor elmondta, mára az ő konyhájukban főzik az ebédet a csíksomlyói romatelep károsultjainak. 
– A csíkszentkirályi önkormányzat is felajánlott egy ebédet a tűzvész károsultjainak. Így péntekre a tanács alkalmazottaival közösen főzzük az ebédet. Én felajánlottam a konyhát, hiszen most szabad vagyok, és ha még igénylik, akkor a jövő héten is főzhetek – mondta Bene Zsuzsánna. 
Hozzátette: ha ingyen kell főzni, azt is vállalja, hiszen mint mondta, a Jóisten előbb-utóbb valahonnan csak kirendeli a fizetséget.
– Biztos vagyok benne, hogy valahonnan megsegítenek, és akkor azzal, mondjuk, tudom biztosítani a havi gáz árát – tette hozzá a konyha működtetője, aki arról is beszélt, hogy a járványidőszak megnehezítette napjaikat, hiszen számos rendezvény elmaradt, de mint mondta, nem veszítették el a reményt.
Előbb-utóbb ismét lehet szervezni rendezvényeket, és ismét nagyobb szükség lesz a konyhára.
– Nagyon jó, hogy van ez a konyha. Kellene minden faluba, csak most nehéz a fenntartása, de megéri. Otthon is úgy van, ha építünk egy szobát, akkor azt fenn kell tartani, de jönnek lehetőségek ahhoz, hogy fenn lehessen tartani – mondta Bene Zsuzsánna.
Hozzátette: az embereknek könnyebbség, ha a faluban létezik egy ilyen konyha, ahol főznek a kultúrotthonban szervezett rendezvényekre.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!