A hajléktalanokat a zsögödfürdői egykori vendéglő épületrészében helyezik el
Két ingatlan rendeltetésének megváltoztatásáról, valamint ezek ügykezelési jogának átadásáról – a Csíkszereda Szociális Igazgatóság részére – hozott határozatot kedden soron kívüli ülésén a helyi önkormányzati képviselő-testület. A döntésre a megyeszékhelyen, eddig a Szociális Központban élő nehéz helyzetbe került családok és hajléktalanok elhelyezése érdekében került sor.
Mint ismert, a csíkszeredai Gyermek sétányon található Szociális Központ statikai állapota december közepére rendkívül megromlott, ezért sürgőssé vált az ott élő családok elhelyezése. A városvezetés részéről ideiglenes megoldásként felmerült a Kós Károly Szakközépiskola volt bentlakásának épülete, mely ellen tiltakoztak az érintett iskolák, ugyanakkor a végleges döntést a január 4-én összehívott Helyi Katasztrófavédelmi Bizottság hozta meg, amely elrendelte a családok kiköltöztetését január 15-ig, ugyanakkor azt is megállapította, hogy oktatási jellegű épületet sürgősségi lakhatásra csak háborús helyzetben vagy különleges kormányrendelettel lehet igénybe venni, utóbbihoz a városháza nem akart folyamodni.
Az önkormányzati képviselők rendkívüli ülésén többek között elhangzott, hogy
jelen pillanatban minden családnak sikerült ideiglenesen lakhatást biztosítani. Ezt a célt szolgálják a testület által egyöntetűen elfogadott határozatok is, mely két épületet érintenek, amelyek a Szociális Igazgatóság ügykezelésébe kerülnek.
Az egyik a zsögödfürdői – az elmúlt időszakban oltási központként használt, egykor pedig vendéglő volt – épületet érinti. A határozat értelmében a létesítmény egyes részeinek rendeltetése megváltozik egyéves időtartamra – hosszabbítási lehetőséggel – és éjjeli menedékként fog szolgálni. Ide a Gyermek sétányon eddig működő hajléktalanszálló lakóit helyezik el. A szóban forgó épületrész egy 138 négyzetméter összterületű helyiség két szobával, ruhatárral, fürdőszobával.
A másik ingatlan a Mihail Sadoveanu utca 4. szám alatt található, ahol a városháza ügyfélközpontja is működik. Az épület emeleti részein szállásolnak majd el ideiglenesen néhány érintett családot.
A harmadik emeleten 13 szoba található, összesen 160,19 négyzetméteres összterülettel és a negyedik emeleten 179,62 négyzetméteren 17 szobából álló terek vannak.
A soron kívüli ülésen elhangzott, hogy sürgősségi életmentő megoldásra volt szükség, és hangsúlyozottan csak ideiglenes jelleggel, hisz a városvezetés szándéka szerint a statikailag megromlott Szociális Központ épületét mihamarabb felújítják és visszaköltözhetnek a rászorulók. Elképzelések szerint akár már a nyár elején elkezdődhetnek a munkák, amennyiben a közbeszerzés alatt semmi váratlan nem történik.
Szakvéleményként tudomásunkra hozták, hogy a Szociális Központ épülete szerkezeti egysége bizonyítottan megsérült, mozgása kiszámíthatatlanná vált, és a 3. szintű – az 1-es és a 2-es a legveszélyesebb – földrengési kockázatú besorolást kapta. Az épület használói is jelezték, hogy a repedések szélesednek, ami a gáz- és vízvezetékek elnyílásához vezethetnek. Az ott élő családok félnek és szeretnének kiköltözni onnan.
A plusz napirendi pontokon kívül a testület határozatot fogadott el a város 2023. évi költségvetése fejlesztésirész-hiányának az előző évek többletéről való végleges lefödésére, illetve az előző évek többletének 2024-es évben beruházásokra való felhasználására, valamint a csíkszeredai oktatási intézményhálózat elfogadásáról a 2024–2025-ös tanévre.