A gondok megerősítették a közösséget
Az árvizek sújtotta Gyimesközéplokon az idei esztendő kevésbé a megvalósítások, inkább a talpra állás éve volt. Öröm az ürömben, hogy a közösséget megedzették a természeti csapások, és bizakodva vágnak neki a következő évnek. Gyimesfelsőlokon az utak vonatkozásában fontos előrelépések történtek idén, a fiatalok elvándorlása azonban ijesztő méreteket öltött.
Gyimesközéplokon 2016-ban nem adtak át egetrengető beruházásokat, ennél elemibb, de talán magasztosabb dolognak örül a leginkább Gergely Károly polgármester: biztonságban töltik a telet az árvízkárosultak.
Árvízkárok, partvédelem
– Bükkhavaspatakát kétszer mosta el nyáron az árvíz, ilyen körülmények között pedig az a legnagyobb örömöm, hogy az ottani utat sikerült járhatóvá tenni, és a kárt szenvedett családokat sikerült megsegítenünk – nyilatkozta évértékelőjében a polgármester. Idei pozitívumként kiemelte a Kápolna-, a Boros- és a Nagy-patak partvédelmének folyamatban levő megerősítését, az ezt megelőző közbeszerzés viszonylag gyors lefolyását. A felsorolt három patak mellett a Bükkhavas-patakán is ideiglenes partvédelmi munkák folynak, az árvízkárok javítására kiutalt pénzeket ugyanakkor – az időjárás által hátráltatott kivitelezés miatt – nem sikerül teljes egészében még idén elkölteniük. 2016 harmadik fontos középloki hozadéka Gergely Károly szerint a jövőre induló tejgyár gépsorainak és egyéb kellékeinek beszerzése.
[caption id="attachment_41583" align="aligncenter" width="637"] Gergely Károly, Gyimesközéplok[/caption]
– Negatívumokként a tulajdonjogok visszaszolgáltatása körüli bonyodalmakat említem első helyen. Nem vállalta senki a kivitelezést, nem tudtunk előrelépni. A fiatalok elvándorlása, a munkalehetőség hiánya szintén a legnagyobb gondjaink egyike, akárcsak a tej- és hústermékek áron aluli értékesítése, amely a gazdákat keseríti el – mondta a polgármester.
Költségvetésileg egyébként átlagos évet zártak, kölcsöneik nincsenek, és sikerült úgy gazdálkodniuk, hogy maradt pénz a kasszában a következő év kezdésére.
– Jövőre a víz- és csatornarendszer megtervezése a legfőbb feladat, bízunk a pozitív elbírálásban is. Meglehet, hogy községi szinten, önálló hálózatban tudjuk megvalósítani a közműrendszereket. Ugyancsak a prioritási lista élén szerepel a hidegségi kultúrotthon bővítése és felújítása – közölte az elöljáró. A régi kultúrotthont teljesen felújítják, valamint illemhelyekkel és konyharésszel bővítik. Gergely Károly a középloki tűzoltóállomás befejezését nevezte meg a harmadik fontos feladatnak: a falak már állnak, 2017-ben pedig mindenképpen befejezik az önerőből és megyei tanácsi segítségből épülő szertárt.
Veszélyben az iskola
2016 legfontosabb megvalósításait még sorrendbe tudta állítani Pap Imre polgármester, az idei legsajnálatosabb tapasztalatok között azonban nem tudott rangsorolni Gyimesfelsőlok községvezetője: ami elkeserítő, az egyforma súllyal sajnálatos.
[caption id="attachment_41582" align="aligncenter" width="531"] Pap Imre, Gyimesfelsőlok[/caption]
– Az infrastruktúrát fejlesztő uniós támogatásokat csak akkor érhetjük el, ha a községi utak telekkönyvileg rendben vannak. Számomra ennek a tisztázása jelenti az elmúló esztendő legfontosabb eredményét. Ezt követi a 780 méteres görbepataki út aszfaltozása, bár még egy réteg aszfalt leterítése a kedvezőtlenné fordult időjárás miatt tavaszra maradt. Ugyancsak nagyon fontos, hogy épült egy híd Komjátpatakán, amely egy elég népes falurész mindennapjait könnyíti meg – nyilatkozta évértékelőjében Pap Imre. – Nagyon sajnálom viszont, hogy a szisztematikus telekkönyvezés elősegítésére hivatott 35-ös kormányrendelet nem segített bennünket, mert a rövid határidő miatt nem találtunk kivitelezőt. Szintén rendkívül sajnálatos, hogy a fiataljaink egyre nagyobb része külföldön keresi a boldogulást, és ez vezet a harmadik nagy problémához: félő, hogy a gyermeklétszám csökkenése miatt az iskoláink megszűnnek a közeljövőben. Nálunk a tatrosforrási iskola kerülhet veszélybe.
Az elöljáró szerint ugyanakkor pozitív évet zártak a költségvetést illetően: Gyimesfelsőloknak nincs kifizetetlen számlája, néhány 100 ezer lej pedig megmaradt, amiből befejezhetik az aszfaltozást és elkezdhetik a pályázati dokumentációk összeállítását.
– A következő év három legfontosabb feladata címszavakban: a szennyvízhálózat, a telekkönyvezés és az általános rendezési terv. A szennyvízhálózat építésére pályázatot kell benyújtanunk, várhatóan Középlokkal közösen. A község területeinek telekkönyvezése szintén nagyon fontos, mert 2018 után veszélybe kerülhet a támogatás azon földterület-tulajdonosok esetében, akiknek nincs telekkönyvbe foglalva a tulajdonjoguk. A községünk általános rendezési tervét meghosszabbítottuk, de most már el kell készülnie a frissnek – vázolta a 2017-es terveket Pap Imre.
Kovács Hont Imre