A gazdák és a megyei tanácsok kötöttek megállapodást
Gazdákat segítő együttműködési megállapodást írt alá tegnap Csíkszeredában Hargita, Kovászna és Maros megye tanácsának elnöke, valamint Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke. A megállapodás aláírása csak kezdeti, szimbolikus lépés, ugyanis a felek remélik, egyre több szervezet és közhivatal kapcsolódik be az együttműködésbe.
[caption id="attachment_40614" align="aligncenter" width="2592"] Sebestyén Csaba, Borboly Csaba, Péter Ferenc és Tamás Sándor[/caption]
A sajtó jelenlétében írták alá az Összefogás a vidékért című együttműködést, amelyhez minden jelenlévő nagy reményeket fűz. Sebestyén Csaba az intézmények és szervezetek együttműködésén túl a gazdák szakmai egymásra hangolódását is sürgette, mivel meglátása szerint az elmúlt években a mezőgazdaság a közgondolkodás mostohagyermekévé vált: egyre nehezebben lehet a termékeket eladni, illetve egyre később érkeznek meg a támogatások. A vidék problémája ugyanis nemcsak a gazdák, hanem az egész társadalom problémája. Fontosnak tartotta, hogy a jövőben körvonalazódó együttműködések révén sikerüljön Erdélyre vonatkozó sajátos mezőgazdasági stratégiát kialakítani, mivel a régióban a birtokviszonyok a környezetkímélő, egészséges terméket előállító családi gazdaságok sikeres működését segíthetik elő.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke hozzátette, hogy ezentúl minél több résztvevőt próbálnak bekapcsolni az együttműködésbe, főként gazdákat tömörítő egyesületeket, valamint önkormányzatokat. A nagy és közepes gazdaságok versenyképességének, a kisgazdaságok életképességének növelésén akarnak továbbá dolgozni. A pozitív példák megmutatásán túl – mint amilyen a székely termék mozgalom is, amelyből ma már több mint ezer család tud megélni vagy jövedelem-kiegészítést előteremteni –, a középiskolai, valamint a felnőttképzés fejlesztésén is közösen kell gondolkodniuk a résztvevőknek – mondta.
Maros megye számára azért fontos ez az együttműködés, mert országos szinten mind terület, mind pedig lakosságarány szempontjából a 11. helyet foglalja el – jelentette ki Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke. Megemlítette a Kis-Küküllő, a Maros, a Nyárádmente, valamint a Mezőség mezőgazdasági szerepét, ahol meglátása szerint élhető településeket kell a fiatalok számára teremteni, hogy növeljék itthon maradási kedvüket. Nagy szerepe van az önkormányzatoknak abban, hogy a vállalkozói kedvet erősítsék és a gazdatársadalmat összefogják – tette hozzá a szomszéd megye elnöke.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke az elmúlt években beindult szövetkezeti rendszereket dicsérte, amelyre jó példa a székelykeresztúri és a csíkszépvízi tejfeldolgozó, valamint újabban a kézdiszéki, hamarosan egész Kovászna megyét felölelő szövetkezeti tejfeldolgozó is. Tamás Sándor szerint mindez azt bizonyítja, hogy a gazdák nem tudják egyedül megoldani a problémákat, miközben a szövetkezésnek – az összefogás mellett – gazdasági haszna is van.
Márk Boglárka