Védjük bőrünket a hidegtől!
A száraz, hűvös, szeles időjárás miatt érzékenyebbé válhat a bőrünk, a különböző, leginkább a hideg időszakra jellemző bőrproblémák sokak napjait keseríthetik meg ilyenkor. Arról, hogy miként védhetjük és ápolhatjuk bőrünket, dr. Hamar Hanga bőrgyógyásszal beszélgettünk.
Testünk és szervezetünk első védelmi vonala a bőrünk, amely egyben legnagyobb szervünk is, és ilyenkor, a hideg időben legalább annyi odafigyelést igényel, mint a forró nyári napokon. Dr. Hamar Hanga, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyász szakorvosa főként a hidratálásra és a fényvédelemre hívja fel a figyelmet.
– Több olyan bőrgyógyászati betegséget ismerünk, amely általában ősszel és télen, a hideg idő beálltával súlyosbodik: ilyen az atópiás dermatitis, ami erős viszketéssel, bőrszárazsággal, a bőr kivörösödésével, súlyos esetben pedig akár sebesedéssel és felülfertőződéssel járó, allergiás jellegű bőrbetegség. A különböző ekcémák szintén fokozódnak a hideg, szeles, száraz időben, ahogy a szeborreás dermatitis is, amely leginkább a hajas fejbőrt érinti, de arcon is előfordulhatnak elváltozások. Az említett betegségekhez sorolható még a hidegallergia, amikor téli időszakban csalánkiütés jelenik meg a bőrön, ám ez nagyon ritkán fordul elő, munkám során mindössze néhány hidegallergiás beteggel találkoztam
– mondta a szakember.
A bőr a test védvonala
Dr. Hamar Hanga elmondta: mint minden bőrgyógyászati betegség, ezek is kezelhetők, ám a legjobb megelőzési mód a folyamatos hidratálás. Az orvos szerint mindegy, milyen bőrtípushoz tartozunk, a legfontosabb a megfelelő kozmetikai termékekkel való ápolás, valamint a hidratálás.
– A bőrt úgy kell elképzelni, mint egy ház oldalát, falait, amit téglák alkotnak. Ha ez a téglarendszer jól van összerakva, akkor a ház megvédhető, sem a szél nem fúj be, sem a hideg nem jut be, sem pedig a napsütés nem tud ártani neki. Ám ha ez a téglarendszer, vagyis a bőrünk nincs megfelelően felépítve és hidratálva, ha nem vigyázunk rá, akkor a problémák, betegségek is hamar megjelennek.
Olajos tisztítás és hidratálás
Arra a kérdésre, hogy milyen termékeket érdemes használni télen bőrünk ápolására, a szakorvos elmondta: az olajos alapú készítményekben hisz, amelyeket elsősorban a tisztálkodás folyamán kellene használni.
– Tévhit, hogy az olaj hidratál, hiszen az olajos termékek nem szívódnak fel a bőr mélyebb rétegeibe, viszont egyfajta védőréteget képeznek a bőrön, ami meggátolja, hogy a különböző külső tényezők rossz hatással legyenek rá
– hangsúlyozta.
A második lépés a bőr ápolása. Amint azt dr. Hamar Hanga kiemelte, az ureatartalmú krémek, a balzsamalapú készítmények, valamint a ceramidokat tartalmazó kenőcsök hidratálják igazán bőrünket. Az urea tökéletesen hidratál, a ceramidok segítenek összetartani a bőrsejteket, a balzsamok pedig egyfajta kenőanyagként szolgálnak, melyek segítségével a tápanyagok mélyebben bejutnak a bőr rétegeibe. Az, hogy hogyan ápoljuk a bőrünket, és egy esetleges betegség esetén milyen módon kezelhető, az számos tényezőtől függ.
– Egyáltalán nem mindegy például az egyén életkora: másként kell ápolni egy tinédzser bőrét, és másként egy öregedőt, s ha az egyénnek van társbetegsége, az hathat a bőr állapotára, ahogy bizonyos gyógyszerek szedése is. Az ápolás és a kezelés tehát mindenkinél egyénre szabott.
Fényvédő és D-vitamin
A bőrgyógyász felhívja a figyelmet, hogy nemtől, kortól és életmódtól függetlenül mindenki számára különösen fontos a fényvédelem. Teljesen mindegy, hogy nyári vagy téli időszakról beszélünk, a napfényvédők használata elengedhetetlen – ez az, amit a leginkább meg kellene tanuljunk a bőrünk ápolásával kapcsolatban, a D-vitamin szedése mellett.