Hirdetés

SUP-ra fel!

Az elmúlt években robbanásszerűen nőtt a vízi sportok népszerűsége, és Székelyföld sem maradhatott ki ebből a trendből, így tájainkon is egyre népszerűbb a SUP, amely a stand up paddle rövidítése, és nagyjából annyit jelent, hogy állva evezés. Ez az egyszerű, mégis rendkívül szórakoztató sport számtalan lehetőséget kínál azoknak, akik szeretnék felfedezni a természetet egy deszkával meg egy evezővel.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 4 perc
SUP-ra fel!
Fotó: Szilágyi Katalin

A SUP-ozás nem számít régi sportágnak, hivatalosan 2013-ban, az Egyesült Államokban számoltak be róla először, ekkor definiálták szabadtéri sportágként. Ugyanakkor, a történelmet ismerve, nem jelen századunkban „találták fel”, már az 1900-as évekből találunk róla feljegyzéseket, sőt kezdetleges formában az ókorban is próbálkoztak „SUP-olással” Peru, Izrael, Itália és Kína területén is.
Térségünk lenyűgöző tavai és folyói ideális helyszínt nyújtanak a SUP-ozásra, akár a kezdők, akár a tapasztalt sportolók számára. Az eveződeszka, azaz SUP használata néhány perc alatt elsajátítható, mindössze némi egyensúlyérzékre és bátorságra van szükség. A legnehezebb rész talán a deszkán való felállás, ám némi gyakorlás után gördülékenyebben megy, de akik bátortalanabbak, akár ülve vagy térdelve is hajthatják deszkájukat. A deszkák nagyrészt egyszemélyesek, viszont a nagyobbakkal akár ketten is lehet közlekedni. Hogy még izgalmasabb legyen, van mega sup is, ez öt-, legfeljebb hatszemélyes.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Tavak, folyók, víztározók és egyebek 
Székelyföld gazdag természeti vizekben, tehát elméletileg mindenhol, bármely vízfelületen szabadon lehet SUP-olni, ahol ezt a jogszabályok nem tiltják. Bár a lehetőségek adottak, a Szent Anna-tavon és a Gyilkos-tón ez a fajta tevékenység nem lehetséges, a zetelaki víztározón viszont már van rá mód, de a Maroson és az Olton is próbálkoznak. Ezek a folyók változatos kihívásokat kínálnak a lassan csordogáló szakaszoktól a gyorsabb sodrásig, így mindenki megtalálhatja a saját tempójának megfelelő részt. Az Olt különösen népszerű azok körében, akik hosszabb túrákat szeretnének tenni, miközben élvezik a folyóparti tájat. Az ország egyéb vadvizein is űzhető ez a kikapcsolódási forma.

Könnyű megtanulni?
A vizes sportágak kedvelői azért is szeretik a SUP-ot, mert állítják, hogy nagyon könnyű megtanulni a mozgást. Ugyanakkor több helyen is lehet oktatást kérni, egy-két foglalkozás alatt elsajátíthatók a szabályok és megismerhetők a felszerelések. A szakemberek megmutatják, hogyan kell jól vízre tenni a SUP-ot, és felszállni rá, megtanulható a helyes testtartás és az, hogyan kell térdelve vagy állva evezni, miként lehet irányt váltani. Ám akinek nincs módja oktatásra járni, autodidakta módon, gyakorlás által is megtanulhatja az alapokat, hisz egy nagyobb, speciális szörfdeszkán és evezőn kívül semmire sincs szükség (bár mentőmellény használata javasolt).
Kiemelendő, hogy csapatépítő programok kedvelt válfaja a SUP, és családi programnak sem utolsó, megfelelő feltételek mellett gyermekekkel is lehet evezni, de van olyan is, aki a kutyájával SUP-ol.

SUP-ra fel!

SUP-fajták
Mint mindennek, ennek az eszköznek is több változata van. Van a hagyományos, azaz merev falú deszka és a felfújható változat. Napjainkban már a felfújható verzió sokkal kedveltebb, mert nem rosszabb, mint a merev változat, ellenben sokkal kevésbé sérülékeny, jóval praktikusabb, könnyen szállítható és olcsóbb is, ráadásul percek alatt felfújható vagy összehajtogatható, így a tárolása is egyszerűbb. A merev deszka valamivel veszélyesebb, hiszen kezdetben óhatatlanul előfordulhatnak esések, s nem mindegy, hogy kemény vagy puhább anyagra huppanunk.
A praktikusság fényében nem árt figyelembe venni a következőket: válasszunk minél szélesebb deszkát, mert annál könnyebb egyensúlyozni rajta. Érdemes szélmentes napon vízre merészkedni, hogy elsőre a víz hullámzásán kívül ne kelljen más természeti tényezőre is figyelni. Fontos, hogy ne menjünk messze a vízparttól, mert bármi baj történik, könnyebb segítséget kérni a parthoz közel. Érdemes kötéllel rögzíteni magunkat a deszkához, hogy ne kerüljünk messze tőle.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!